POČELA BITKA ZA INDEKS! NAVALA NA TEOLOGIJU! Danas prijemni na fakultetima: Evo gde se jedva upisuju, a gde je PRAZNO
Mali maturanti su odradili svoje trodnevno testiranje i dok sastavljaju liste želja i čekaju da vide koju će srednju školu upisati, njihove četiri godina starije kolege tek započinju “bitku za indeks”, pre svega za budžetska mesta koja garantuju besplatno školovanje, pošto ih u narednih pet dana očekuju prijemni ispiti na fakultetima.
Budući studenti su mogli da biraju između devet državnih univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Novom Pazaru i Prištini (sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici), 22 državne akademije i visoke škole strukovnih studija, ali i sve više privatnih fakulteta.
U prvu godinu studijskih programa osnovnih strukovnih, akademskih i integrisanih akademskih studija na teret budžeta može se upisati 17.697 studenta, kao i dodatnih 510 (studenti sa invaliditetom, pripadnici romske nacionalnosti, oni koji su srednju školu završili u inostranstvu), a na akademijama i visokim školama strukovnih studija ima mesta za 4.676 studenata, kao i dodatnih 132 akademaca.
Popularni FON, ETF, Arhitektonski...
Testiranja su predviđena od 24. do 28. juna, a budući brucoši će se i ove godine upisivati po starom, svima dobro poznatom sistemu pošto je državna ili velika matura, koja je bila zamišljena kao svojevrsna alternativa za prijemne ispite, odložena.
Prema podacima Beogradskog univerziteta, i ove godine je vladala prava pomama za pojedinim fakultetima i smerovima, gde se prijavljivalo i po desetak kandidata za svako mesto na budžetu, dok će drugi, kao i u prethodnom periodu, biti poluprazni.
Znatno više prijava nego što ima mesta registrovano je na Arhitektonskom fakultetu, Građevinskom, Elektrotehničkom, Medicinskom, Pravnom, Stomatološkom, Fakultetu bezbednosti, Fakultetu organizacionih nauka...
Za 40 logopeda čak 290 kandidata
Budući brucoši, prema ovim podacima, najradije bi u psihologe (na Filozofskom fakultetu 525 prijava za 105 budžetskih mesta), IT stručnjake (za informacione tehnologije na FON-u 1.733 kandidata za 300 mesta, za smer softversko inženjerstvo na ETF 1.031 kandidat za 150 mesta), logopede (na Fakultetu specijalne edukacije i rehabilitacije je registrovano 290 prijava za smer na kojem je 40 mesta), stomatologe (710 prijava za 196 mesta), a interesantno je da je sve popularniji i smer ekologija i zaštita životne sredine na Biološkom fakultetu pošto je 216 kandidata za samo 30 mesta.
Velika borba se očekuje i na građevinarstvu (507 kandidata za 240 mesta), osnovama informatike na Matematičkom fakultetu (294 za 105 mesta), mašinskom inženjerstvu na Mašinskom fakultetu (1.022 za 520 mesta), Medicinskom (1.014 za 460 mesta)...
Atraktivni pozivi: političari i teolozi
Sve popularniji je i Fakultet bezbednosti na kojem je prijavljeno tri puta više kandidata nego što ima mesta (458 na 150), ali i Bogoslovski fakultet gde je za bogoslovsko-pastirski program zabeleženo 147 kandidata, a samo 60 mesta na budžetu.
Konačno, svršenim srednjoškolcima je očigledno popularna i politika jer je na FPN, na smer politikologije, stiglo 248 prijava, a samo je 35 mesta.
Najčešća kombinacija 2020. godine, na primer, bila je ETF - Matematički - FON, gde je na sva tri prijemni polagalo 59 svršenih srednjoškolaca, sedam više nego na kombinaciji ETF - Mašinski - FON.
Gde su gužve, a gde je sve prazno
Prošle godine na 105 programa osnovnih akademskih studija 2023/2024. na BU bio je planiran upis 15.233 brucoša, prijavilo se 18.156 svršenih srednjoškolaca, a upisano je 12.358 studenata, što je za oko 800 do 900 manje nego godinu dana ranije. Od ukupnog broja upisanih brucoša, 8.369 je upisano na budžet, a 3.984 su bila samofinansirajuća.
Četiri fakulteta (FON, ETF, Arhitektonski i Fakultet bezbednosti) su prošle godine popunila sva mesta u prvom upisnom roku, a budžetsku kvotu njih sedam (Fakultet političkih nauka, Ekonomski, Pravni, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Farmaceutski, Stomatološki i Fakultet veterinarske medicine).
Posmatrano tako, na preostalih 18 fakulteta, odnosno Biološkom Geografskom, Građevinskom, Matematičkom, Mašinskom, Medicinskom, Poljoprivrednom, Bogoslovskom, Rudarsko-geološkom, Saobraćajnom, Tehničkom u Boru, TMF, Fakultetu za edukaciju i rehabilitaciju, Fizičkom, Filozofskom, Filološkom, Hemijskom i Šumarskom bilo je više slobodnih mesta u upisnim rokovima
Škola 40 + prijemni 60 poena
Budući brucoši će i ove godine moći maksimalno da osvoje 100 poena i to 40 na osnovu uspeha u srednjoj školi i još 60 na osnovu rezultata na prijemnom ispitu. Pod opštim uspehom u srednjoj školi podrazumeva se zbir prosečnih ocena u svakom razredu srednje škole pomnožen sa dva.
Kandidat na taj način može osvojiti najmanje 16, a najviše 40 bodova. Na primer, ako ste u sva četiri razreda srednje škole imali prosek 3,50, to bi značilo 3,50x4x2 što bi donelo zbir od 28 poena, a ako ste tokom sve četiri godine imali prosek 4,50, onda bi računica bila 4,50x4x2 i donelo bi vam 36 bodova.
Zabranjeni mobilni, sokovi, razgovor...
Pravila prijemnog ispita se razlikuju od fakulteta do fakulteta, od broja testova, koji se predmeti polažu, koliko vremena je predviđeno za rešavanje zadataka...
Ipak, postoje univerzalna pravila, od toga da na ulazu kandidati moraju da pokažu ličnu kartu ili pasoš i overenu potvrdu o prijavi na konkurs za upis u prvu godinu, a neophodno je da ponesu plavu hemijsku olovku.
U ispitnoj sali nije dozvoljeno da se na stolu nađu sendviči, sokovi, čokoladice, ali je, na primer, dozvoljena flašica vode. Zabranjena je upotreba mobilnih telefona ili bilo kog uređaja za bežičnu komunikaciju. Dok traje prijemni maturantima nije dozvoljeno da se vrpolje, okreću, prepisuju, konsultuju sa drugim kandidatima. Svaki razgovor je zabranjen, čak i sa dežurnim profesorom.
Za pripremnu nastavu do 100.000 dinara
Većina fakulteta organizovala je pripremnu nastavu. Zavisno od fakulteta do fakulteta priprema je koštala od 10.000 dinara do 100.000, preneo je "Juronjuz".
Pripremna nastava nije obavezna za buduće brucoše, ali se roditelji masovno opredeljuju za to jer smatraju da se na taj način povećava mogućnost za upis. Tako se roditeljima solidno isprazne džepovi, a da maturanti nisu ni konkurisali za upis na fakultet.
Kurir.rs/Blic
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija