ANALITIČARI O OBRADI JADARITA: U pitanju je ruda koja je jedinstvena u svetu i njegova tehnologija prerade razlikuje se od ostalih
Eksploatacija litijuma je bila predviđena od 2026. po dobijanju potrebnih dozvola i izgradnje rudnika. Projekat Rio Tinta je obustavila Vlada Srbije 2022. godine zbog velikih protesta ekoloških organizacija i dela građana i meštana sela kod Loznice na zapadu Srbije, gde je bio planiran rudnik.
Potražnja za litijumom poslednjih godina bila je u porastu, sa rastom proizvodnje električnih automobila koji koriste punjive litijum-jonske baterije.
Na temu eksploatacije litijuma u Srbiji govorili su u jutarnjem programu Kurir televizije dipl. inženjer Predrag Mijatović iz Udruženja inženjera rudarstva i geologije i Vladimir Marinković iz Kongresa srpsko-američkog prijateljstva.
- Kod nas se svaka tema - pa i ova tema koja je prilično laka za manipulaciju i plasiranje lažnih vesti i informacija - politizuje. Ovo bi u jednom delu trebalo da bude politička tema i da se o njoj vodi dijalog tamo gde treba da se vodi, a to je Narodna skupština Republike Srbije. Pitanje kako da najbolje iskoristimo prirodne resurse, to je nešto što je imanentno jednom ozbiljnom društvu - rekao je Marinković i dodao:
- Kod nas se, međutim, na razne načine protestuje protiv projekta "Jadar" bez da možete da čujete neki ozbiljan naučni argument. Ne možete da čujete ozbiljnu komparatvnu analizu. U Francuskoj imate dijalog oko toga, kao i u Finskoj. "Rio Tinto" je u Srbiji skoro 20 godina. Kod nas je pronađena ruda jadarita koja je jedina u svetu - rekao je Marinković i dodao:
Mijatović je istakao da još nije precizno utvrđeno kolikim kapacitetima rude jadarita Srbija raspolaže, pa prema tome ni količina sumporne kiseline neophodna za eksplataciju litijuma koja izaziva zabrinutost:
- To su jake kiseliene, ali prave količine te kiseline, kao i rude koju treba obrađivati, to se još ne zna. Nije urađen nijedan projekat koji bi jasno pokazao koliki su ti kapaciteti. Jedini tehnički dokument jeste eleborat o rezervama koji je odbranjen negde 2021. godine, a odnosi se uglavnom na to kako će se taj proces prerade odvijati. Koliko tamo tačno ima rude, pa shodno tome i količine kiseline to se sve kasnije određuje i uvrđuje glavnim rudarskim projektom.
Kaže da se svaka ruda iz koje se osvaja litijum odbrađuje na drugačiji način:
Kurir.rs
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
- Jadarit je jedinstven mineral u svetu. Njegov način obrade drugačiji je nego kada se obrađuju petalit, cinvaldit, lepidolit ili spodumen. U Nemačkoj konkretno, kao i u Češkoj tu je osnovna rida cinvaldit i on ima potpuno drugačiju tehnološku šemu prerade od nekih drugih minerala, a sve se to opet razlikuje od načina obrade našeg jadarita. Svaki prostor ima svoj specifičan geološki sastav - pojasnio je MIjatović.
Kurir.rs
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
"SVE JE STALO U 3 MINUTA" Moćna video-poruka predsednika Vučića: Do pobede, našoj Srbiji je potrebna tvoja pomoć! Poziv narodu za 12. april u 19 sati!