TURISTI POLUDELI ZA OVOM SRPSKOM BANJOM Noćenje 1.000 dinara, gužve ogromne, bazeni sa lekovitom vodom i blatom krcati
Noćenje u Sijarinskoj banji za jednu odraslu osobu košta već od 1.000 dinara!
Nakon perioda korone za banjama u Srbiji zavladalo je ogromno interesovanje, a Sijarinska banja je postala popularna zbog izgradnje novih objekata i bogatijeg sadržaja za posetioce svih uzrasta.
Naime, ova banja ima 26 izvora od kojih se 18 koristi u medicinske svrhe. U tzv. Donjoj banji nalaze se Glavni izvor, Mali Gejzir, Gejzir, Rimski izvor, Borov, Spasa, Raja i Hisara. Gornja Banja ima svoje izvore kao što su Jablanica, Zdravlje, Suzica, Snežnik, tri izvora u Blatištu, Kiseljak i bušotina B-4.
Meštani banje i okolnih mesta često Sijarinsku banju zovu biserom juga Srbije. Nalazi se u Jablaničkom ogrugu, pripada opštini Medveđa i 52 kilometra je udaljena od Leskovca.
Iako su cene maltene svuda skočile poskupljenje nije zaobišlo ni ovaj kraj, ali ipak još uvek može da se nađe jeftin smeštaj. Veliki broj meštana izdaje sobe, apartmane, vikendice pa čak i bungalove u ovom mestu.
Kurir je kontaktirao vlasnike jednog od smeštaja koji kažu da je gužva tokom jula i avgusta velika.
- U tom periodu su i cene veće, a inače noćenje za odraslu osobu košta 1.000 dinara odnosno 1.500 što je opet jeftinije nego u ostalim mestima - rekla nam je vlasnica.
Ljubitelji prirode i čistog vazduha često u ovom mestu izanjmljuju i vikendice i bungalove koji su nešto skuplji. Sudeći po oglasima vikendica za tri osobe može da se nađe od 60 evra po danu, dok noćenje u bungalovu iznosi 3.000 dinara.
Sijarinska banja ima pet bazena za kupanje, 15 kada, tri blatna jezera i plivački bazen sa mineralnom vodom, abanja je poznata i po lekovitom blatu.
- Prema temperaturi voda, Sijarinska banja ima izvore hladnih, hipotermalnih, homeotermalnih i hipertermalnih voda. Prema hemijskom sastavu u svim vodama predominira sadržaj hidrokarbonata i natrijuma. Takođe, sve vode sadrže povećane količine litijuma (Li) i fluora (F). Neke vode karakteriše i znatniji sadržaj slobodnog ugljen-dioksida (CO2), dok druge pored ugljendioksida sadrže i značajne količine vodonik-sulfida. Zbog svojih posebnih balneoloških svojstava sve vode mogu da se koriste u terapijske svrhe, bilo u vidu kupanja na odgovarajućoj temperaturi, pijenja ili inhaliranja i to kod određenih hroničnih oboljenja. Dakle, sve ispitivane mineralne vode Sijarinske banje se zbog specifičnih fizičkih i hemijskih karakteristika mogu koristiti kao dopunsko sredstvo lečenja u sklopu medicinske rehabilitacije. a prema orijentacionim indikacijama koje su date za svaki izvor posebno - navodi se na sajtu Turističke organizacije opštine Medveđa.
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova