U SRBIJI BRAK PUCA POSLE 13,7 GODINA, DEBLJI KRAJ IZVUKU DECA Sve manje se žene i udaju, više razvode: Posledice su ogromne
U Srbiji je prošle godine sklopljeno manje brakova nego 2022, ali i više parova se razvelo. Gotovo svaki treći brak završi se razvodom. Muškarci u našoj zemlji u proseku se žene između 34. i 35. godine života, a žene se udaju kad proslave 31. rođendan.Kad se brak okonča, u proseku posle 13,7 godina, muškarci imaju 45,2, a žene 41,7 godina.
U našoj zemlji 2023. godine 31.670 parova je stupilo u bračne vode, dok je 10.175 supružnika odlučilo da se razvede, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). Broj zaključenih brakova je u padu od 3,5 odsto, a broj razvedenih je porastao za 3,7 odsto u odnosu na 2022. Najviše sklopljenih brakova je u regionu Šumadije i zapadne Srbije (8.933), a razvedenih u Vojvodini (3.473).
Razvod posle prvog deteta
Statistika je pokazala da su kod nas najzastupljeniji brakovi u koje su stupili supružnici iste nacionalnosti - 26.841, dok su 29.052 braka zaključena između državljana Srbije. Isti stepen obrazovanja imaju parovi u ukupno 21.277 brakova. Analiza je pokazala da muškarci i žene sve kasnije ulaze u bračnu zajednicu, ali i kasnije se razvode. Međutim, najveći broj razvedenih brakova - 5.270 iliti 51,8 odsto - jesu oni s decom, i to najčešće jednim detetom. Deca posle razvoda budu dodeljena uglavnom ženi, i to u 3.613 slučaja.
Nebojša Savić, bračni terapeut, kaže za Kurir da imamo sve manje sklopljenih brakova jer smo najstarija nacija i imamo veliku migraciju mladih.
- Brak i porodica su popularni u našem društvu i nalaze se u samom vrhu prioriteta naših ljudi. Međutim, kako mladi odlaze, oni se venčavaju negde drugde i postaju deo statistike nekih drugih zemalja. Zato mislim da će taj broj sklopljenih brakova i narednih godina biti u padu - smatra Savić.
Novi trend
- Takođe, kod nas je prisutan trend koji je došao sa Zapada, a to je da sve više parova živi u vanbračnoj zajednici - dodaje on. Naglašava i da su posledice sve manjeg broja brakova i sve kasnijeg stupanja u bračne vode velike.
- Stabilnost društvu donose zdrav brak i porodica, a mi imamo povećani broj porodica sa samohranim roditeljem. Sve to ostavlja posledice na mentalno zdravlje ljudi koji prolaze kroz sve to, ako uzmemo u obzir da je zdrava porodica najsigurnije okruženje za uzgajanje budućih generacija.
- Takođe, neka istraživanja su pokazala da to i te kako utiče na odrastanje dece, te na Zapadu maloletni delinkventi obično dolaze iz disfunkcionalnih porodica - kaže Savić i nastavlja:
- Godine za prvo stupanje u brak i dalje se povećavaju, što se kasnije odražava na potomstvo, jer takvi parovi uglavnom dobiju jedno dete. Država u tim situacijama čini sve da pomogne, ali to ne može da se reši za godinu ili dve. Trend opadanja nataliteta je problem koji ima većina zemalja, ali to se tamo nadograđuje migracijama. Ono što može da se zaključi jeste da iz godine u godinu prosečna dužina braka raste i sada iznosi 13,7.
A prema podacima RZS, razlika u godinama između supružnika u proseku iznosi nešto više od tri godine - muškarci su najčešće stariji od žena kad se uzmu u obzir i zaključeni i razvedeni brakovi.
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova