"Parada ponosa postala je više žurka nego borba za prava" Azdejković tvrdi: Prajd ne oslikava potrebe LGBT zajednice
Gosti emisije "Ni pet ni šest" - Predrag Azdejković, dr Mina Zirojević i analitičar Saša Borojević raspravljali su o aktuelnim temama u vezi sa LGBT zajednicom i kontroverzama oko Parade ponosa, ali i širim društvenim pitanjima poput diskriminacije, jednakosti i zakonskih propusta.
Jedna od najvažnijih tema u emisiji bila je vezana za sam Prajd i njegovu svrhu u Srbiji. Predrag Azdejković, novinar i član LGBT zajednice, izneo je kritički stav prema ovom događaju, naglašavajući da se Parada ponosa udaljila od prvobitne misije i postala više "žurka nego borba za prava."
- Mi imamo Prajd koji ne oslikava potrebe LGBT zajednice. Ove godine se pretvorio u jedan ogroman parti, a s druge strane, pričamo kako nam je strašno loše. Ta protivrečnost nije korisna za zajednicu - rekao je Azdejković.
On je dodao i da je LGBT zajednica u Srbiji često vezana za levičarsku političku ideologiju, što ne odražava stvarne stavove svih članova zajednice.
- Veliki broj LGBT osoba nije levo orijentisan, ali se, nažalost, Prajd automatski povezuje s određenim političkim stavovima, kao što su nezavisnost Kosova ili genocid u Srebrenici, što nije realnost za mnoge LGBT osobe u Srbiji - objasnio je on.
Dr Mina Zirojević, doktor uporednog prava, pružila je širi pogled na pojam LGBT zajednice, ističući da se previše pažnje posvećuje etiketiranju, dok se suština izgleda gubi.
- Ne volim termin 'zajednica', jer to implicira da su LGBT osobe odvojene od ostatka društva. Ja kad upoznam nekoga, zanima me kakav je čovek, a ne koga voli - rekla je dr Zirojević.
Takođe je ukazala na širu sliku diskriminacije u društvu, pitajući zašto se toliko pažnje pridaje LGBT pravima, dok mnoge druge ugrožene grupe, poput osoba sa invaliditetom, autističnih osoba ili samohranih majki, ne dobijaju adekvatnu zaštitu i podršku.
- Imamo ljude sa posebnim potrebama koji čine 16% populacije, ali ne posvećujemo im ni približno toliko pažnje. Ili ćemo svi biti jednaki i boriti se za prava svih, ili nećemo - zaključila je.
Saša Borojević, analitičar, dotakao se ozbiljnijih problema, uključujući finansijsku netransparentnost organizacija vezanih za LGBT zajednicu i Pride.
- Organizatori Evroprajd-a četiri godine nisu predali finansijski izveštaj. Nije jasno gde su otišli milioni koji su dobijeni za organizaciju. Zašto nema izveštaja? Da li ja treba da stavim prefiks LGBT na svoje firme da bih izbegao finansijsku kontrolu? - tvrdi Borojević.
On je dalje naglasio da je važno da se povuče jasna crta između prava LGBT osoba i kriminalnih aktivnosti, kao što su pedofilija i se*sualno nasilje, te da javnost ne sme da generalizuje ili meša ove pojmove.
- Silovatelj je silovatelj, manijak je manijak, bez obzira kojoj zajednici pripadao. Moramo povući jasnu liniju između prava i zločina - zaključio je Borojević.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova