U SUBOTU SU MIHOLJSKE ZADUŠNICE Ovo su najvažniji običaji i verovanja koja treba ispoštovati
Izbegavanje veselja, teških poslova i drugih neprimerenih aktivnosti doprinosi duhovnom miru i poštovanju prema dušama pokojnika.
Na Zadušnice, prema pravoslavnoj tradiciji i narodnim verovanjima, postoje određene aktivnosti koje se ne preporučuju, jer se smatraju neprimerenim za dan posvećen sećanju na preminule.
Na ovaj dan je ključno fokusirati se na molitvu, sećanje na preminule i duhovne aktivnosti.
Izbegavanje veselja, teških poslova i drugih neprimerenih aktivnosti doprinosi duhovnom miru i poštovanju prema dušama pokojnika.
Na ove dane, vernici se mole za duše svojih preminulih rođaka i prijatelja, pale sveće, donose hranu na groblje i priređuju parastose (molitvene službe za upokojene).
Narodna verovanja i običaji vezani za Zadušnice imaju duboke korene u srpskoj tradiciji i kulturi.
Evo nekoliko ključnih verovanja i pravila:
Na Zadušnice obavezno je paliti sveće za pokoj duša preminulih. Sveće se pale u crkvi, ali i na groblju, gde se često ostavljaju i po nekoliko sveća na grobovima. Veruje se da svetlost sveće simbolizuje Hristovo svetlo, koje vodi dušu preminulog kroz mrak ka večnom životu.
Uobičajeno je poneti hranu na grobove preminulih, a naročito pogaču, kuvanu pšenicu (žito) i vino. Hrana se blagosilja i podeli prisutnima, a deo se ostavlja na grobu ili deli siromašnima. Veruje se da ovim činom duše preminulih dobijaju „hranu“ za svoje putovanje na onaj svet.
Parastos se organizuje u crkvi ili na groblju. Parastos je posebna molitvena služba za umrle, gde sveštenik moli za oproštaj grehova duša preminulih i njihov mir. Parastos obično uključuje crkvene pesme, molitve i čitanje iz Biblije.
Post
Postoji i običaj posta na Zadušnice, naročito na Velike zadušnice (Mitrovske, Zimske, Prolećne, i Letnje). Ovaj post je oblik duhovnog čišćenja i pripreme za molitvu za preminule.
Veruje se i da davanje milostinje siromašnima u ime pokojnika donosi mir dušama preminulih. Obično se daje hrana, odeća ili novac, a ovaj čin se smatra izrazom ljubavi i brige za pokojnika.
Običaj je da se posete groblja gde su sahranjeni preminuli članovi porodice. Ova poseta je prilika da se urede grobovi, donese cveće i pomoli se za pokoj duša.
Prema narodnom verovanju, uveče na Zadušnica ne treba izlaziti iz kuće, jer se veruje da su duše preminulih tada prisutne na Zemlji.
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija