Slušaj vest

Njegovi saveti i smernice nezamenjivi su roditeljima, ali i stručnim licima. On je često među prvim stanicama roditeljima koji žele da saznaju kvalitetne načine kako da usmere dete, prate njihov razvoj, ali i provere da li negde greše.

Primarna uloga NTC programa, čiji je osnivač, jeste upotreba novih otkrića iz područja neuronauke u učionicama i u svakodnevnom životu. Ovaj program učenja je sastavljen iz različitih aktivnosti i igara za decu, koje se temelje na saznanjima o razvoju i radu mozga.

A kada je najvažnije da radimo sa detetom, kako bismo uticali pozitivno na taj razvoj, voditeljka Pulsa Srbije Milica Marković pitala je prof. dr Ranka Rajovića, stručnjaka u oblasti vaspitanja i razvoja dece.

Na pitanje d ali roditelji mogu da preteraju s poklonima, ilustrativno je objasnio:

- Mislim da preterujemo, ali to ću vam objasniti najbolje kroz neki primer. I onda će ljudi shvatiti da puno poklona u stvari ne vredi ništa. Evo sad samo zamislimo. Vi ste možda sakupljali salvete, čekali mamu, tatu da dođu, prođe neki put i 20 dana, da donesu jednu ili čak i dve salvete. Zašto dve? Da možemo da se menjamo. I sada pazite, devojčica čeka tu salvetu, ona je dobija, ona je srećna. Ide negde 5 km da se menja, pa na drugom mestu, pa na trećem, a za svaku salvetu je znala. Velika, mala, tanka, debela, jedna sloja, dva sloja, tri sloja, četiri sloja, koji grad, koja država, koji hotel, koja boja, koja šara. Znači oko 10 do 15 karakteristika za svaku. I sve je to bilo u glavi. To su kompleksni misaoni procesi. I ta svaka salvetica, jer njoj to je dopamin, a kad joj dobiju, to je i hormon sreće, i serotonin, i oksitocin, i endorfin, i sad ovako - rekao je dr Rajović i nastavio:

"Ne kupujte deci previše poklona, nećete ništa postići" Doktor Rajović na primeru salveta i klikera objasnio kad će dete biti najsrećnije Izvor: Kurir televizija

- Sad zamislite da neka mama koja nas sluša ima kutiju sa 500 salveta. Izabere najboljih sto, najvažnije koje zna kada je dobila, od koga je dobila i tu kutiju sa sto salveta čuva i pokloni, recimo, ćerku šest godina ili unuku. Šta će to dete da radi sa salvetama već za par dana, šta mislite - pitao je doktor, na šta mu je voditeljka momentalno odgovorila:

- Ja moram da vam sada kažem, neverovatno, ali istinito, da mi se u detinstvu desila situacija da sam nasledila od nekoga baš salvete i da uopšte nije bio taj užitak jer sam ih dobila na gotovo. Više nisam imala šta da radim sa njima. Tako da ovaj primer sjajno pokazuje i ilustruje ono što bi trebalo da praktikujemo.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

ŠTA POMAŽE DOBROM VASPITANJU DECE?

"Empatija i vaspitanje formiraju ličnost, a ne skupi pokloni!" Stručnjaci o uticaju porodice i društvenim izazovima u vezi s nasiljem među mladima Izvor: Kurir televizija