Crvene trake oblepljene na 60 objekata u ovom gradu u Srbiji! Ovo je razlog zbog čega su na ulazu u bazen, Urgentni centar, garaže...
Krajem prošle godine građevinska inspekcija u Zrenjaninu je, zbog toga što nisu bezbedni, zabranila da se koriste prilaz Urgentnom centru, gradski bazen, garaže i još na desetine drugih objekata u gradu i okolnim mestima. Budući da se radi o objektima koji su kompleksni u građevinskom smislu, kao i da pitanje vlasništva nad njima često nije rešeno, nadležni kažu da se u ovom trenutku ne može sa sigurnošću reći kada će biti sanirani ili rekonstruisani.
U najužem, ali i širem centru grada, na periferiji i u okolnim naseljenim mestima stanovnici Zrenjanina i svi koji dolaze u ovaj deo zemlje sve češće nailaze na crvene trake i ograde koje su postavljene po nalogu građevinske inspekcije, a koje upozoravaju prolaznike da objekti nisu bezbedni i da im ne treba prilaziti.
- U gradu i naseljenim mestima grada Zrenjanina ima oko 60 označenih objekata i delova objekata koji imaju nedostatke, kako u statičkom pogledu, tako i u pogledu obrušavanja delova fasade, crepa, oluka, odžaka i tome slično. To su objekti javne namene kao npr. gradski bazen, Urgentni centar, garaže, objekat Republike Srbije u Tomaševcu, ali i objekti mešovitog i privatnog vlasništva, kao i objekti koji su u restituciji - kažu u gradskoj upravi.
Kakva će biti sudbina zatvorenih objekata u ovom trenutku ne znaju ni nadležni.
Kako pojašnjavaju, da bi se moglo odgovoriti na to pitanje, moraju se uraditi projekti koji će definisati da li se na objektu radi rekonstrukcija, adaptacija, sanacija ili se objekat uklanja delimično ili u celosti. Nakon dobijenih dozvola pristupa se izvršenju u skladu sa zakonom.
Iz građevinske inspekcije poručuju da objekte pregledaju kako po službenoj dužnosti, tako i po predstavkama fizičkih i pravnih lica. Na osnovu stručnog znanja, ali i zakonskih regulativa procenjuju stanje objekata koji dovode u opasnost život i zdravlje ljudi, bezbednost susednih objekata, bezbednost okoline ili ugrožavaju životnu sredinu.
- Kako se radi o objektima koji su zbog starosti i neodržavanja u lošem stanju, a pri tome su iz 20, pa čak i iz 19. veka, inspekcija ih permanentno kontroliše, postupa u skladu sa svojim ovlašćenjima, donosi rešenja i vrši kontrolne nadzore. Takođe, uklanja delove koji prete padu sa objekata i ograđuje ih. S obzirom na starost, vlasništvo i raznu problematiku, poput sudskih sporova koji su u toku, može se reći da će biti nepredviđenih okolnosti i novih zabrana korišćenja i ograđivanja - navode u inspekcijskoj službi Zrenjanina.
Zakonom, preciziraju, nije definisan rok u kojem se objekat koji je zabranjen za upotrebu mora privesti nameni. U zavisnosti od veličine, ali i radova koji su potrebni moraju se dobiti razne saglasnosti ukoliko je mešovito vlasništvo. Takođe, za objekte koji su pod zaštitom, a kojih je u Zrenjaninu mnogo, potrebna je i saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika.
Osim u Zrenjaninu prethodnih meseci zatvarani su brojni objekti među kojima su vrtići, škole, mostovi, domovi kulture, zdravstvene stanice i u drugim gradovima Srbije.
Kurir/RTS
VUČIĆ U JEDNODNEVNOJ POSETI UKRAJINI: Predsednik Srbije učestvuje na Samitu Ukrajina – Jugoistočna Evropa