Slušaj vest

Porodica – osnovna ćelija društva, ali i stub podrške svakog pojedinca. Međutim, u 21. veku, uz sve izazove modernog života, njena uloga i snaga se sve češće dovode u pitanje. U susret Međunarodnom danu porodice proveravamo - kako danas žive porodice u Srbiji, sa kakvim se problemima suočavaju i koliko je važan njihov opstanak?

Na klupi u parku, Iva i njen suprug hrane svoje blizance. Kaže – ne spavaju mnogo, dani su im haotični, ali je zato srce puno. Za njih je porodica – tim koji ne odustaje.

366443_250514.08_00_12_01.Still017.jpg
Foto: Kurir Televizija

 - Trudimo se svo slobodno vreme da iskoristimo malo da izađemo iz kuće, da eto malo prošetamo kad je lepo vreme. Sa dvoje je malo borba, ali dobro, snalazimo se, lakše je sad kad je proleće, kad je bilo hladno onda je bilo napeto, ali sad su već malo veći i lepše je vreme, tako da je sve okej. Razmišljam, i dalje su još mali tako da mislim da nas izazovi tek čekaju - rekla je Iva

Iako moderni tempo života nameće brojne izazove, naši građani se slažu - vreme za porodicu mora da se pronađe, uradili smo anketu, a evo i kako su nam oni odgovorili:

- Za porodicu vremena mora da ima, porodica je najvažnija - onaj stub svega;

- Porodica je sve, osnov društva, nema šta. Kad nemaš porodicu i kad ti tu nije osnova, onda mislim da život ide u nekom pogrešnom pravcu;

- Izazovi porodice su to što imati porodicu u moderno vreme nije moderno;

 - To je najlpeše - biti tetka, biti baka, biti sestra, sve je lepo;

366443_250514.08_00_57_00.Still018.jpg
Foto: Kurir Televizija

Porodica, prema rečima stručnjaka, treba da bude mesto gde se svaki njen član oseća sigurno, voljeno i podržano.

- U porodici koja je funkcionalna, veoma je važno imati vremena za komunikaciju u svakom uzrasnom periodu. Takođe je važna i njihvoa međusobna komunikacija, da budu usklađeni kada su u pitanju vaspitni stilovi i da prema detetu imaju iste zahteve, jer u protivnom dete dolazi u konfuziju koga treba da sluša i ko je u pravu. Važna je prijatna emocionalna klima, prijatna klima porodičnih odnosa jer porodica je jedna vresta sigurne baze, sigurne luke - kaže Ljiljana Filipović, psiholog i porodični psihoterapeut.

U vremenu brzih promena, porodične vrednosti sve češće gube trku sa trendovima. I dok se nekada znalo šta su temelji zdravog društva, danas se postavlja pitanje – ko deci pokazuje pravi put?

- Porodične vrednosti jesu poljuljane u savremenom dobu. Nešto što se odnosilo pre svega na vrednost samog obrazovanja, na vrednost dobrih radnih navika, truda, to više se ne ceni toliko. Tako da porodica treba da bude zapravo stub, odnosno dobar uzor treba da daju roditelji svojim ponašanjem i svojim traženjima, sistemom vrednosti koji žive oni sami, treba da daju primere svojoj deci - kaže Filipovićeva.

Muškarci i žene sve kasnije ulaze u brak, ali se kasnije i razvode. Svaki treći brak u Srbiji završi se odlaskom kod advokata, a parovi u zajednici u proseku provedu oko 13 godina.

"Porodične vrednosti su poljuljane, ne smemo zapostaviti jedni druge" Psiholog za Kurir televiziju objašnjava: Važno je da roditelji komuniciraju sa decom! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 9 za korisnike SBB EON, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Svekrva o odnosu sa sinom i snajom  Izvor: TikTok/wendygimpelrealtor