Ministar Milićević u Temišvaru: 90 godina srednjoškolskog obrazovanja na srpskom jeziku i 35 godina postojanja samostalne srpske gimnazije "Dositej Obradović"
On je posebno zahvalio svima koji, godinama unazad, čine da srpska reč u Temišvaru ne bude prigušena, već jasna, ponosna i budućnosna.
Đorđe Milićević, ministar bez portfelja zadužen da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom boravio je u Temišvaru povodom obeležavanja dva značajna jubileja: 90 godina srednjoškolskog obrazovanja na srpskom jeziku u ovom gradu i 35 godina postojanja samostalne srpske gimnazije "Dositej Obradović". Svečanost je upriličena u dvorani bioskopa "Tamiš", u prisustvu brojnih zvanica, predstavnika srpske zajednice, kulturnih radnika i institucija iz Srbije i Rumunije.
Ministar Milićević je u svom obraćanju istakao da je ovaj veliki jubilej mnogo više od istorijskog podsetnika, on je živo svedočanstvo trajanja srpske zajednice u Rumuniji, njene posvećenosti, snage i odanosti vrednostima obrazovanja, jezika i kulture.
- Ovde nije u pitanju samo škola. Ovde je u pitanju jedan vek istrajnosti, vere i borbe za trajanje. Srpska gimnazija u Temišvaru nije samo simbol prisustva, ona je simbol postojanosti. Simbol kulturne vertikale koju naš narod nosi sa sobom, gde god da živi - naglasio je ministar Milićević.
Obraćajući se prisutnima, ministar je posebno istakao da je ova gimnazija jedna od retkih obrazovnih ustanova u regionu koja je uspela da očuva nastavu na srpskom jeziku u kontinuitetu skoro čitav vek. On je izrazio duboko poštovanje prema svima koji su u proteklim decenijama doprineli njenom opstanku, prosvetnim radnicima, roditeljima, institucijama, kao i državi Rumuniji koja je, kako je istakao, u okviru svojih zakona omogućila ostvarivanje manjinskih prava.
- Ovakve institucije predstavljaju neraskidivi deo našeg nacionalnog i duhovnog tkiva. One čuvaju ne samo jezik, već i kolektivnu svest, istoriju, vrednosti i kulturu. Škola 'Dositej Obradović' je živo zaveštanje jednog naroda da ne zaboravi ko je i odakle je, čak i onda kada je daleko od svoje matice - poručio je ministar Milićević.
- Kao što reka Tamiš teče neometano kroz obe zemlje, povezujući prostore i ljude, tako i srpska reč u Temišvaru teče kroz generacije, mirno, istrajno, postojano. Naša je dužnost da taj tok nikada ne preseče ravnodušnost, zaborav ili nedostatak podrške - rekao je ministar Milićević.
U razgovoru sa predstavnicima srpske zajednice, ministar je istakao čvrstu opredeljenost Republike Srbije da ulaže u očuvanje i unapređenje institucionalnog, obrazovnog i kulturnog života Srba u Rumuniji.
- Kabinet ministra zaduženog da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom, nije samo administrativno telo, ono je most između Srbije i svakog našeg čoveka u rasejanju. Srbija je uz svoje ljude van matice, ne deklarativno, već suštinski i trajno. Ovo što danas vidimo u Temišvaru, to je slika snage srpske zajednice, ali i slika jedne odgovorne politike prema našem narodu van granica - naglasio je ministar Milićević.
On je posebno zahvalio svima koji, godinama unazad, čine da srpska reč u Temišvaru ne bude prigušena, već jasna, ponosna i budućnosna.
- Neka ovaj veliki jubilej bude i opomena i nada. Opomena da se identitet ne čuva sam od sebe, već se brani, obnavlja i prenosi. I nada da srpska reč u Temišvaru neće prestati da živi, sve dok je ima ko izgovara sa ljubavlju - poručio je ministar.
Kurir.rs
"VRAĆAMO SE NAJVAŽNIJIM I NAJBOLJIM STVARIMA - NAPRETKU SRBIJE" Vučić: Vreme za odgovornost dolazi, i to je, čini mi se, najbolja vest za građane Srbije