BIVŠI AMBASADOR SRBIJE U LONDONU: Cilj rezolucije o Srebrenici jačanje centralne države u BiH
Foto: AP

Pritisak Britanije

BIVŠI AMBASADOR SRBIJE U LONDONU: Cilj rezolucije o Srebrenici jačanje centralne države u BiH

Politika -
Rezolucija o Srebrenici neće imati dugotrajan efekat, a cilj je jačanje funkcija centralne države u BiH, kaže Dejan Popović bivši ambasador u Velikoj Britaniji.

Popović kaže da mu se čini da je na dugi rok glavni strateški cilj britanske spoljne politike u regionu jačanje funkcija centralne države u BIH.

"Veoma visoko poziconirane diplomate održavajući kontinuitet jedne politike ušli su u akciju pripremanja ove rezolucije. Sa jedne strane Britanija želi da time da značaj obeležavanju tog užasnog zločina u Srebrenici, ali je to i pokušaj da se ukaže na potrebu pomirenja u regionu, i još više na potrebu da se pojača uloga centralne države u BiH. Kroz nekoliko formulacija u toj rezoluciji vide se da je želja Velike Britanije, a verovatno i nekih drugih sila, da se ojača funkcionalnost bosansko-hercegovačke centralne države".

Popović ističe da efekat neće dugo trajati.

"Vrlo brzo će se efekti te rezolucije izgubiti u moru nekih novih događaja koji će nastupati. Ne mislim da će ona trajno obeležti bilo šta. Zaista, na prvi pogled njen karatker je deklarativan. Ono što jeste važno je reafirmacija ideje da je to zločin genocida i ukazivanje na potrebu da se preči negiranje zločina počlinjenog na taj način.

Tu imamo nezgodnu situaciju jer postoji predusuda Međunarodnog suda pravde koji je izolovan jedan zločin, a to je ovaj počinjen u Srebrenici, ali je istovremeno jasno i nedvosmisleno utvrdio da Srbija nije odgovorna i da nije saučesnik. Jedino se govori o odgovornosti da nije učinila sve što je u njenoj moći da to i spreči, da predupredi izvšenje tog zločina".

Imajući i vidu da je VB jedan od inicjatora rezolucije može li to da se odrazi na buduće odnose Beograda i Londona?

"Poznata je ova konstatna britanske politike prema BiH. Ja mislim da će sama rezolucija označiti privremeno zahlađenje u našim bilateralnim odnosima, ali ostaje neke stvari koje su suštinskije.

Podrška Britanije evrointergacijama, naš interes da privučemo malobrojne britanske investitore, ali nastaće i novi problemi. Pre svega ih anticipram u najavljivanim izmenama u organizaciji bosansko-hercegovačke države na kojima će, pretpostavljam, insitirati Velika Britanija. Tu će se opet pojaviti frakcije u odnosima Srbije i Britanije".

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track