PODRŠKA NA PUTU KA EU: Evropski parlament izglasao rezoluciju o Srbiji, kritikovan položaj medija
Foto: Ap

Nacrt poziva na nastavak sprovođenja reformi

PODRŠKA NA PUTU KA EU: Evropski parlament izglasao rezoluciju o Srbiji, kritikovan položaj medija

Politika -
Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su rezolucije o Srbiji i Kosovu, o napretku u 2015. godini u evropskim integracijama, u kojoj su kritikovani položaj medija i manjinska prava.

Rezolucija o Srbiji poziva da se mediji oslobode političkog uticaja.

Nacrtom rezolucije u tački 19 izražava se zabrinutost zbog činjenice da sloboda izražavanja i sloboda medija nije napredovala. Pažnja je poklonjena aktuelnim političkim pritiscima koji umanjuju nezavisnost medija, što za rezultat ima povećani stepen cenzure i autocenzure. Izražena je i zabrinutost što su novinari izloženi političkim pritiscima, zastrašivanju, nasilju i pretnjama tokom obavljanja svog posla.

U izveštaju gospodina Mekalistera traži se da vlasti istraže i osude svi napadi na novinare i medije. Ove napade već je osudilo Međunarodno udruženje novinara. Zahteva se puna primena novih medijskih zakona i naglašava važnost kompletne transparentnosti po pitanju vlasništva i finansiranja medija. U izveštaju se navodi da ne sme biti diskriminacije po pitanju državnog oglašavanja.

Poslanici su izrazili i zabrinutost što nije došlo do napretka u pogledu slobode izražavanja i slobode medija i sa zabrinutošću primećuju stalan politički pritisak koji potkopava slobodu medija što dovodi do rastuće autocenzure.

Pozdravljen je napredak Srbije u pregovorima o članstvu s Evropskom unijom, bitan pomak u normalizaciji odnosa s Prištinom i boljitak u ekonomskim reformama. Međutim, ono što je navedeno je da srpske vlasti moraju odlučno da rade na suzbijanju korupcije, na obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa i uklonjanju političkog upliva na sudije i tužioce.

Za usvajanje Rezolucije o Srbiji je glasalo 498 poslanika, 66 je bilo protiv, a 70 uzdržano.

Rezolucijom je Srbija pozvana da nastavi sprovođenje sistemskih reformi, da se obezbedi da rad sudija, tužilaca i medija bude oslobođen političkog uticaja i da ojača borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala."Korucija i organizovani kriminal su opšteprošireni u regionu i takođe predstavljaju prepreku za demokratski, društveni i ekonomski razvitak Srbije”, navedeno je u nacrtu rezolucije o Srbiji.

U nacrtu rezolucije o Kosovu pozdravlja se potpisivanje sporazuma o pridruživanju Kosova s Evropskom unijom, dogovor u dijalogu o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda, a posebno sporazum o formiranju Zajednice srpskih opština.

Za usvajanje Rezolucije o Kosovu su glasala 403 poslanika, 130 je bilo protiv, a 104 uzdržana.

U rezoluciji se navodi, takođe, da bi priznavanje Kosova od strane pet zemalja EU koje ga još nisu priznale pomoglo jačanju stabilnosti u regionu, olakšalo normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i ojačalo kredibilitet EU u spoljnoj politici.

(N1)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track