Sud u Čikagu prihvatio tužbu Srba za Oluju

Klinton odobrio napad na RSK

Sud u Čikagu prihvatio tužbu Srba za Oluju

Politika -
Srbi traže odštetu od 10 milijardi dolara od fabrike MPRI jer je obučavala hrvatske oficire i vojnike. Fabrika tvrdi da je Oluju pomogao državni vrh SAD...

Sud u Čikagu prihvatio je tužbu protiv američke fabrike oružja Militeri profešnal rizorsiz (MPRI) koju su tužile srpske organizacije u SAD "Žrtve genocida u Krajini" i "Srpski krajiški sabor".Srbi optužuju fabriku da je obučavala Hrvatsku vojsku u Oluji, operaciji genocida i progona 200.000 Srba iz Krajine.

Sudu je dostavljen ugovor između MPRI i Hrvatske o obuci hrvatskih oficira i vojnika. Sudija Ruben Kastiljo, iz Federalnog suda u Čikagu, proglasio je državu Ilinois nadležnom za suđenje s obzirom da MPRI ima filijale i poslove u toj državi. Srbi iz Hrvatske koji su podneli tužbu žive u Čikagu, Milvokiju, Rokfordu i okolini.

Predstavnik tužene firme MPRI tvrdi da tužba nema ozbiljno utemeljenje. Ovaj službenik je 1990-ih godina radio u kancelariji ove fabrike u BiH, ali nije želeo da se predstavi. Srbi su u tužbi naveli da od MPRI traže 10 milijardi dolara, odnosno 25.000 za svakog od 200.000 izbeglih Srba.

Službenik tvrdi da MPRI nije nikakva tajna organizacija, niti obavlja prljave poslove za američku vladu, kako navode srpski mediji. Kažu da je najveći korisnik njihovih usluga američko Ministarstvo obrane, ali i da imaju 25 sedišta širom država u SAD-u i da sarađuju sa više od 40 zemajja sveta. MPRI je osnovana 1987. i čine je penzionisani oficiri američke vojske.Sagovornik priznaje da je MPRI 1994. sarađivao s hrvatskom vojskom, ali ne vidi u tome kršenje UN embarga na naoružavanje Hrvatske.

- Mi ne naoružavamo, naša misija je obučavanje kroz proces treninga, s ciljem da se naši korisnici poduče kako da organizuju logističku podršku... - kaže ova predstavnik. Dodaje da oni ne mogu da čitaju misli i namere njihovih partnera, odnosno da nije znao za koje operacije su obučavali Hrvate.

Činjenicu da se Federalni sud u Čikagu proglasio nadležnim, smatra normalnom pravosudnom procedurom, ali tužbu ocenjuje promašenom, ali priznaje da je u akciju bio uključen američki državni vrh.- Vidim u tome da se olako dođe do zarade. Smešno je za akciju kakva je bila Oluja optuživati jednu fabriku. U pripremu i vođenje te akcije bio je uključen američki državni vrh. Ante Gotovina je uoči Oluje posetio trening centar u američkom Fort Irvinu, a nakon toga je u društvu dvojice američkih atašea obišao Dinaru. Tuđman je od Bila Klintona dobio zeleno svetlo za početak akcije. Dakle, te su se stvari odvijale na najvišem vrhu. Tužitelji MPRI-a su valjda svesni da svoju tužbu ne mogu okrenuti protiv američke države, pa su se dosetili naplate preko MPRI koju je 2000. godine L-3 komjunikejšns kupio za 40 miliona dolara - kaže predstavnik MPRI, prenosi hrvatski portal Oko.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track