MEĐUSOBNOG PRIZNANJA NEĆE BITI! Stručnjaci o tekstu evropskog sporazuma: Nema saglasnosti Srbije za članstvo Kosova u UN!
Nakon brojnih nagađanja o tome šta sadrži evropski predlog za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, EU je posle završene runde dijaloga u Briselu na najvišem političkom nivou objavila ceo tekst dokumenta koji se sastoji od 11 tačaka (videti okvir). U njemu nema ni međusobnog priznanja niti saglasnosti Srbije za članstvo Kosova u UN, naglašavaju sagovornici Kurira koji su analizirali svaku tačku i ocenjuju da će sada fokus biti na planu implementacije, u kojem se nalaze ključni elementi - Zajednica srpskih opština, položaj SPC i druga nerešena pitanja iz prethodnih sporazuma.
Nije finalno
Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić smatra da je u Briselu održan jedan od najvažnijih sastanaka u poslednjih 10 godina, koji otvara novo poglavlje ne samo u odnosima između Beograda i Prištine već i u celom regionu.
- Kao što su postojala različita očekivanja od sastanka, tako postoje i različita tumačenja teksta budućeg sporazuma, koji je sinoć objavljen. Prethodnih meseci i Beograd i Priština uputili su primedbe i komentare, tako da se tekst više neće menjati, niti će se o njemu raspravljati. Fokus se prebacuje na aneks sporazuma, plan implementacije, jer se tu nalaze ključni elementi, počev od formiranja ZSO u smislu kad i kako, položaja SPC i drugih nerešenih pitanja iz prethodnih sporazuma. Do Samita EU 23. i 24. marta trebalo bi da se zna kada će sporazum biti potpisan. Za Srbiju je važna činjenica to što njeni interesi i budućnost leže u saradnji sa EU i SAD, koji čvrsto stoje iza ovog sporazuma, a odbijanje bi značilo odricanje od boljeg života i perspektive. Istovremeno, ovo je maksimum koji može da se očekuje od Srbije - načelna saglasnost i nastavak dijaloga o implementaciji, uz garancije za formiranje ZSO. Ne postoji ni uzajamno priznanje, ali ni saglasnost Srbije za članstvo Kosova u UN - objašnjava naša sagovornica.
Kako napominje, ovo neće biti finalni sporazum, ali će otvoriti vrata za nastavak evropskih integracija, relaksirati odnose i stabilizovati situaciju u regionu.
Dobra stvar
I predsednik Centra za nacionalnu politiku Perko Matović kaže za Kurir da je dobra stvar što u predloženom tekstu nema međusobnog priznanja. Kada je reč o spominjanju međunarodnih organizacija i mogućnosti ulaska Kosova u UN, on objašnjava zašto je to nemoguće.
- Srbija ima apsolutnu podršku Rusije i Kine u Savetu bezbednosti i većinu u Generalnoj skupštini UN, tako da ne postoji nikakav način da Albanci dobiju stolicu u UN. Svima je bilo jasno, sem onima koji su zlurado iščekivali ovaj odlazak Vučića u Brisel, da on nikada neće priznati nezavisno Kosovo, niti na bilo koji način pomoći njihovu takozvanu državnost. Srbija nikada neće biti ponižena jer je ozbiljna zemlja koja ima ozbiljnu diplomatiju i svoje crvene linije - naglašava Matović.
Detalji
I s prištinske strane stigla su slična tumačenja, pa tako politički analitičar Agon Malići kaže da se Kosovo, prihvatanjem evropskog plana, slaže sa idejom da Srbija ne prizna nezavisnost.
- Na početku teksta Kosovo prihvata drugu fusnotu ili produžava život prve, jer se govori o tome da strane postignu dogovor ne dovodeći u obzir mišljenja o osnovnim pitanjima, uključujući ona o statusu. Dakle, Kosovo se slaže sa idejom da ga Srbija ne prizna... Srbija obećava (član 4) da neće ometati članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. Poenta je da ništa ne sprečava da Rusija i Kina ne obavljaju ovaj posao za Srbiju u UN, niti pet država u Evropi da nastave da blokiraju članstvo u NATO i EU. Kosovo, umesto da uvodi diplomatsku energiju u ovo pitanje, odlučuje da uzalud troši zajam na prijateljske zemlje sa avanturama na severu - ocenio je Maljići na Fejsbuku.
Kurir.rs
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija