"KURTIJEVE MERE IMAJU DIREKTNU, ALI I DUGOROČNU POSLEDICU PO SRBE NA KiM" Drecun: Obe su teške, ali druga je opasnija
Danas je tačno godinu dana od kako su privremene prištinske institucije uvele mere ograničenja na uvoz srpske robe. U pitanju je zabrana ulaska kamiona preko administrativnog prelaza koji se tovare u centralnoj Srbiji.
Posle godinu dana, u prodavnicama u severnom delu Mitrovice srpska je roba svedena na minimum. Zamenili su je proizvodi iz zemalja regiona i albanskih proizvođača. U srpskim sredinama ne mogu naći namirnice, štampa ali ni lekovi iz Srbije.
U istom danu, 14. juna prošle godine, kada je policija uhapsila tri pripadnika Kosovske policije u rejonu Raške, Kurtijev režim koji je to tumačio kao „otmicu“ odlučio je da „iz bezbednosnih, a ne ekonomskih razloga“ zabrani uvoz robe iz Srbije.
Ovim povodom u emisiji usijanje gostovali su Miloš Garić, novinar uredniki portala 'Kosovo online', Milovan Drecun politički i vojni analitičar i Milan Antonijević, advokat.
- Ta jednostana mera koja je samo jedna u nizu da maksimalno otežava život srpskom narodu i ima za cilj da podstakne Srbe na iseljenje što se i dešava. To ima direktnu štetu po srpski narod, ali i onu koja je dugoročna. Direktna šteta se ogleda u tim brojevima, u onemogućavanju trgovine između firmi u centralnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji i u onemogućavanju normalnog snabdevanja prodavnica srpskim proizvoda posebno u mestima gde žive Srbi - rekao je Drecun i dodao:
- Dugoročna posledica koja se ne meri u brojkama je mnogo veća, a to je stvaranje osećaja kod Srba da nemaju nikakvu perspektivu niti ekonomsku niti bezbednosnu i onda vide odlazak sa Kosova i Metohije kao jedinu opciju. 14 odsto ljudi sa severa se odselilo u roku od 3 godine kada je Kurti došao na vlast. Ta šteta je mnogo opasnija.
Garić je ukazao na skup mera Aljbina Kurtija usmerenihh protiv srpske zajednice na Kosovu i Metohiji:
- Moramo da imamo u vidu da vlast u Prištini pokušava na sličan način da utiče na život Srba tako što će im uskratiti komunikaciju sa centralnom Srbijom. Sećamo se da je Haradinaj uveo takse od sto odsto na namirnice iz Srbije 2021. godine. Kurti ima čitav paket mera usmerenih protiv srpske zajednice na KiM, a u poslednje dve godine značajan broj tih mera i odluka je i sproveo. To nije samo zabrana srpskih proizvoda, već i drastična militarizacja severa Kosova i apropriacija zemljišta, kao zaplena srpskih lekova i ukidanje dinara.
Antonijević je ocenio da tzv. kosovske vlasti reaguju samo pod pritiskom SAF:
- Očigledno kosovske vlasti žele da srpskoj privredi zatvore vrata što nije dobro ni zbog CEFTE ni zbog mnogih drugih sporazuma, kao ni zbog berlinskog procesa. Nije dobro zbog te neke perspektive evropske koja se ovde stalno stavlja na sto. Moramo se vratiti na slobodu trgovine i prometa roba i usuga. U ovom trenutku kosovske vlasti sprovode tu meru. Od ranije znamo da postoje pritisci da se ovakve prakse ukinu. Očigledno je da tzv. Kosov reaguje tek nakon jačeg pritiska od strane SAD.
Kurir.rs
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova