"IMA NA STOTINE HILJADA DOKAZA DA SU SRBI POČINILI GENOCID U CRNOJ GORI" Novinarka Kurira posle ovih tvrdnji crnogorskog kolege rekla samo jedno I UĆUTKALA GA
Crnogorska evropska Partija najavila je da će podneti rezoluciju o genocidu nad Crnogorcima koji je izvršila Srbija u perodu od 1918. do 1929.
Analitčari smatraju da nema utemeljenja za tako nešto, ali ukazuju na opsanost od ovakvih političkih programa. Najava mogućeg ulasaka u skupštinsku raspravu ove rezolucije poklapa se sa predizbornom kampanjom stranaka za lokalne izbore u Podgorici na kojima učestvuje i Crnogorska evropska partija. Šta je poruka ovog predloga naročito onima koji žive u Crnoj Gori, a izjašnjavaju se kao Srbi? Hoće li se predlog ovakve rezolucije odraziti na odnose bratskih zemalja Srbije i Crne Gore?
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su Milica Crnogorac, urednica u Kuriru, Predrag Savić, advokat, kao i Darko Šuković, novinar iz Crne Gore.
- Ova partija je osnovana pre nepunih godinu dana, a u prvom planu sve vreme imaju taj genocid. Sada je u kampanji za lokalne izbore u Podgorici, pa priču počnu s lokalnim temama ali nekako uvek krenu "levo od Albukerkija" i stignu čak do 1918. godine. Taj period se stalno koristi za neke male partije koje pokušavaju u prvi plan da stave nešto čega nema, a to je podeljenost, sukob i rivalitet. Nigde nema pisanih dokumenata, niti slika, niti pisanih tragova, pominju se neka vešala, neke spaljene kuće, a za sve se krive Karađorđevići i unuk kralja Nikole Petrovića, Aleksandar - istakla je Milica Crnogorac.
Ipak, Šuković je tvrdio da dokazi o ovom navodnom zločinu postoje, kao i gde se mogu naći:
- Dokaza ima mnogo, na stotine hiljada neosporivih dokaza koji se nalaze u Arhivu stare Jugoslavije koji će pokazati šta se dešavalo u Crnoj Gori u tom periodu. Ima mnogo istoričara koji su pisali o tim događajima na osnovu činjenica.
Predrag Savić, advokat, tvrdi da ovo nema veze sa genocidom, već da su u pitanju "jeftine političke priče", dok je Milica Crnogorac istakla da je slušajući izjave funkcionera koji se kandiduju za odbor grada Podgorice, primetila kako se svaka njihova izjava o komunalnim problemima grada brzo i neočekivano pretvori u govor o navodnom genocidu.
- Nikada ne bih rekla za Crnu Goru i Srbiju da su neprijateljske zemlje, mi moramo biti bratske, ove dve države moraju da dišu istim plućima, mi ne možemo jedni bez drugih. Bez obzira što sada imamo takozvane evropske vrednosti, moramo da se vratimo u istoriju u kojoj smo se podržavali. Srbija i Crna Gora su zauvek "dva oka u glavi", trenutno malo zrikava, odnosno jedno izgleda ima kataraktu, ali izlečićemo, biće sve dobro - istakla je Crnogorac.
Šuković je naveo da ako pogledamo kako međunarodno pravo definiše genocid, mogu se primetiti sličnosti sa onim što se u to vreme navodno dešavalo Crnoj Gori:
- Znam mnogo Srba koji su mi dragi, ali znam i Srbe o kojima nemam lepo mišljenje jer su zlonamerni prema Crnoj Gori. Statut međunarodnog suda nabraja šta su dela kako bi se kvalifikovao genocid, jedna od stavki je ubijanje jedinki neke skupine. Prosrpske snage konstanto otvaraju ove teme. Ti ljudi su se borili za slobodu i čast Crne Gore koja je prebrisana sa mape. Crnogorci kao nacionalni identitet bili su poništeni.
Advokat tvrdi da, kada je u pitanju Božićna pobuna, se po pravnoj osnovi ne može govoriti o genocidu, ali da zločini jesu počinjeni, treba se suočiti sa njima i nazvati ih pravim imenom.
Kurir.rs
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina