UREDNICA KURIRA O VUČIĆEVOM UČEŠĆU NA SAMITU U DUBROVNIKU: "Njegov dolazak preusmerio je pažnju na Srbiju, iako je prvobitni fokus bio na Zelenskom"
Učesnici samita Ukrajina - Jugoistočna Evropa održanog u Dubrovniku raspravljali su o važnim pitanjima, uključujući osudu ruske agresije, podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine, evrointegracijama i mirovnom planu predsednika Zelenskog. Iako je jedan od ključnih predloga bio uvođenje obaveznih sankcija Rusiji, ta tačka nije našla mesto u konačnoj verziji deklaracije.
Srbija, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, nastavila je da balansira između principijelnih stavova i pragmatične politike.
Milica Crnogorac, urednica političke rubrike Kurira, istakla je značaj Vučićevog prisustva na samitu u Dubrovniku.
- Iako je prvobitni fokus medija bio na predsedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom, dolazak predsednika Vučića preusmerio je pažnju na Srbiju. Na zajedničkoj fotografiji Vučića, Zelenskog i Plenkovića, čak bi se moglo reći da deluje kao da je Vučić domaćin, a njih dvojica gosti - izjavila je Crnogorac, dodajući da Vučić nije igrao nikakve političke igre, već je čekao na dogovor o spornoj tački vezanoj za sankcije Rusiji, koja je na kraju uklonjena.
Branimir Đokić, stručnjak za spoljnu politiku, ukazao je da je Srbija potpisivanjem deklaracije stala uz većinu razvijenih zapadnih zemalja.
- Srbija se svrstala uz zemlje zapadnog sveta, podržavši teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući i Krim, ali i osudila rusku agresiju. Time smo stali uz većinu razvijenog sveta, što je dobro za nas. Što se tiče narativa o 'sedenju na dve stolice', to pitanje često dolazi zbog javnog mnjenja u Srbiji, koje je tradicionalno rusofilsko. Ne možemo sada donositi odluke koje bi izazvale ozbiljne potrese, jer bi to moglo biti opasno i za vlast i za državu. Ipak, Srbija je već integrisana u zapadni sistem. Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, mi smo postali deo evropskog tržišta. Ekonomija Srbije je uveliko vezana za Evropsku uniju, a vojno sarađujemo i sa NATO-paktom. Sankcije Rusiji su više političko pitanje koje trenutno nije toliko ključno - rekao je Đokić.
Ivan Miletić, ekspert za odbranu i bezbednost, ocenio je da Srbija vodi suverenu i neutralnu politiku, što potvrđuje i njen status na međunarodnoj sceni.
- Pitanje 'sedanja na dve stolice' često se postavlja, ali Srbija vodi politiku koja je u skladu sa njenim nacionalnim interesima - rekao je Miletić. On je ukazao na važnost pozicije Srbije kao zemlje koja održava stabilnost u regionu i omogućava poslovne operacije mnogim međunarodnim kompanijama.
- Ne vidim da će se pritisci pojačati. Naprotiv, posete svetskih lidera, od kineskog i francuskog predsednika, pa sve do turskog lidera, pokazuju da svet prihvata našu poziciju. Srbija je postala platforma za različite strane investicije, posebno nakon što su mnoge kompanije iz Rusije premestile svoje operacije u Beograd. To je rezultat naše politike neutralnosti, ali i dobrog kreditnog rejtinga - istakao je Miletić.
Dr Rajko Petrović, politikolog, istakao je da je prisustvo Srbije na samitu bilo od vitalnog značaja.
- Bolje je biti direktno prisutan na takvim formatima nego biti izolovan. Srbija nije menjala svoj stav po pitanju ukrajinske krize, pokazala je doslednost i principijelnost - rekao je Petrović.
On je dodao da je pitanje sankcija Rusiji više simboličko nego suštinsko, jer Srbija već glasa za sve rezolucije u okviru Ujedinjenih nacija koje podržavaju Ukrajinu.
- Pitanje sankcija je više populističke prirode. Srbija se dosledno drži svojih principa, a njeno prisustvo na samitu pokazuje političku ozbiljnost - zaključio je Petrović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova