OPOZICIJA BEŽI OD SUDA NARODA KAO ĐAVO OD KRSTA! Vlast nudi proveru poverenja, a oni ni da čuju
Ovo je očekivani scenario jer je čak i opoziciji jasno da u biračkom telu nema podršku, pa prema tome ni šansu da ugrozi aktuelnu vlast, ocenjuju sagovornici Kurira
Umesto prihvatanja više nego fer ponude vladajuće koalicije da se ide na referendum i proveri podrška građana predsedniku države, opozicione stranke izmišljaju nove razloge kako bi izbegle institucionalna rešenja za izlazak iz aktuelne situacije i nastavile uličnu političku borbu. Bežanje od referenduma i izbora, kao demokratskog mehanizma za uspostavljanje poluga vlasti u svakoj državi, očekivani je scenario, jer je čak i opoziciji vrlo jasno da u biračkom telu nema podršku, pa prema tome ni šansu da ugrozi aktuelnu vlast, ocenjuju sagovornici Kurira.
Paralelna stvarnost
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da će država da funkcioniše bez obzira na taktiku opozicije, a manjak podrške vidi kao razlog zbog kojeg ne pristaju na ponuđeni referendum.
"Oni sad ne znaju kako da izađu iz svega ovoga. Drastično pada podrška i studentskim protestima i sve to oni vide i znaju, zato im se ne ide na referendum. Onda postaju sve agresivniji i nervozniji svi zajedno, a sve to je praćeno iščekivanjem promena od 20. januara. Na sve to imate ugrožene Šolakove interese, mora da proda tu imovinu, zato čeka da se završi sve s nemirima po Srbiji ne bi li mogao nešto državnog kolača da otme, kao što je otimao svojevremeno. Da bi se lično obogatio", izjavio je Vučić u sredu za televiziju B92.
Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za Kurir da su se opozicionari, bez stvarne podrške i bez realne politike koja dobija tu podršku, okrenuli spoljnim finansijerima.
"Postaje svima kristalno jasno da opozicioni prvaci ne žele da se politika vodi u okvirima institucionalnih mehanizma, već suprotno - žele da se politički život izmesti iz institucija. Namera je očigledna i evidentna je želja da se stvori slika podeljenog i nedemokratskog društva, koje mora da bude kontrolisano spoljnim faktorima. Bez stvarne podrške u biračkom telu i bez realne politike koja dobija podršku građana, okrenuli su se spoljnim finansijerima. Izbegavanje izbora je očekivani scenario jer je čak i njima vrlo jasno da u biračkom telu nemaju podršku", ocenjuje Barac.
Čuvaju mandate
Predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje Stevica Deđanski izjavio je za Kurir TV da sve osim referenduma i izbora vodi daljim sukobima i haosu.
"Ne može svako da uzima vlast u svoje ruke, onda bi svako mogao da smisli svoje zahteve i blokira ulice. Da je opozicija tražila razrešenje Vučića, a on nije dozvolio referendum, priča bi bila potpuno drugačija nego što je sada kada je on sam dozvolio referendum. Pitanje je da li opozicija želi da pobedi na izborima i dobije vlast ili da joj neko uruči vlast. Oni već nekoliko izbora zaredom gube i koriste izgovor da su bili pokradeni. Dobili su mandate u Skupštini i drže se njih, jer znaju da ih verovatno nikada neće dobiti. Zato i ne žele izbore. Oni treba da rade neprestano sa ljudima i pričaju sa građanima, a ne samo na Vračaru. Tako se sakupe simpatije i poverenje građana. Ukoliko opozicija misli da nešto nije kako treba, onda je logično da neprestano traži izbore. Ako je nezadovoljstvo naroda zaista toliko, onda bi opozicija mogla da uz malu kampanju pobedi na izborima. Ali to se do sada nije desilo", podseća Deđanski.
A Uroš Piper, nekadašnji medijski koordinator Novog DSS, kaže da je Crtino istraživanje po kojem opozicija ima 60 odsto podrške - bajka.
Kurir Politika
"SRBIJA NE SME DA STANE!" Vučević: Blokade, nemiri i nasilje se odrazili na stopu rasta! Demokratskim putem borićemo se za ekonomski rast