Slušaj vest

Najava evropske komesarke za proširenje, Marte Kos, da želi da ceo Zapadni Balkan bude u Evropskoj Uniji do 2029. budi optimizam, ocena je sagovornika Kurira. Iako ukazuju da EU pre svega mora da sredi sopstveno dvorište, pogotovo zbog novonastale situacije usled dolaska Donalda Trampa na čelo SAD i najavljene politike, ističu da je realno očekivati ublažavanje kriterijuma za zemlje Zapadnog Balkana kako bi postale članice Unije.

Evropska komesarka je rekla kako "sanja da ceo Zapadni Balkan bude integrisan u EU" i da granice i bilateralni sukobi nestanu, i to do 2029. godine.

whatsapp-image-20230704-at-19.30.37.jpg
Foto: Privatna Arhiva

"Evropska unija pomno prati šta se dešava u zemljama koje su kandidati za članstvo, one su u obavezi da ispune uslove i to po principu uzmi ili ostavi. Proširenje EU je proces koji je zasnovan na zaslugama, a ne na vremenskom okviru. Ponekad čujem: države Zapadnog Balkana čekaju tako dugo. Nije reč o tome koliko dugo čekaju. To je pitanje njihove političke volje i koliko su u stanju da ispune", rekla je Kosova u Davosu.

DUGI ŠTAP

Nekadašnji ambasador pri UN Branko Branković za Kurir kaže da je poruka Kos ohrabrujuća, ali i ukazuje da EU mora najpre da sredi svoje dvorište .

sequence-01.00-21-48-23.still001.jpg
Branko Branković Foto: Kurir Televizija

"Dolazak Trampa je jedna stvar a situacija u samoj Evropi ipak druga, jer treba imati u vidu da sledi ponovno sinhronizovanje odnosa između SAD i Evrope. A za to Evropa najpre mora da stane na noge, pa tek onda može da se govori o njenom proširenju. U ovom trenutku je puno nepoznanica, te iako je lepo od Kosove što je rekla da očekuje da čitav Zapadni Balkan uđe u EU, to je za sada na dugom štapu jer najpre mora sama EU da se konsoliduje", istakao je Branković.

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost za Kurir ocenjuje da je realno ublažavanje očekivanja od budućih članica.

Screenshot_11.jpg
Srđan Barac Foto: Kurir Televizija

"Sve češće čujemo preko Atlantika da je upravo ideja zajedničkog ulaska Zapadnog Balkana u EU prioritet. U skladu sa tim realno je očekivati da EU ublaži pre svega očekivanja prema Srbiji po pitanju spoljnopolitičkog usaglašavanja sa spoljnom politikom EU. Takođe, na čelo SAD došao je predsednik koji izuzetno dobro razume suverenističke i nacionalističke ideje kao i lidere koji se bore za dobit svog naroda i svoje države", naglasio je on.

Živadin Jovanović: Pitanje nad pitanjima

Nekadašnji šef diplomatije SR Jugoslavije, Živadin Jovanović pak smatra da ne može da se razgovara o ulasku Srbije u EU dokle god ona insistira na tzv. poglavlju 35 i Ohridskom sporazumu kojim naša država treba da prizna ilegalno stečeno Kosovo kao nezavisnu državu.

"To je pitanje koje prethodi svim drugim pitanjima. Vrlo je upitno da li će EU, koja je sama sebi vezala ruke papirom iz Ohrida, na tome insistirati ili ne i od toga zavisi sve", naglasio je Jovanović za Kurir.

Inače, ambasadori EU potvrdili su Sorensena za izaslanika za dijalog Beograda i Prištine.

Kurir Politika