Slušaj vest

Prve ostavke koje su podneli pojedini dekani i prodekani mogle bi da nagoveste kraj plenumaške vladavine unutar univerziteta, i to posle šest meseci blokade fakultetske nastave. Uprave visokoškolskih ustanova dosad nisu preuzimale odgovornost zbog činjeničnog stanja, a to je nemoć da organizuju nastavu na svojim fakultetima.

Sagovornici Kurira ocenjuju da ostavke dekana Pravnog fakulteta u Beogradu Bojana Milisavljevića i celokupne uprave ovog fakulteta, kao i ostavke nekoliko prodekana na Medicinskom fakultetu u Beogradu ne vode produbljivanju krize, već su signal da je nastupila završna faza blokada i pokušaj spasavanja ako ne ove školske godine, onda barem zdrave akademske zajednice za naredne generacije studenata.

Moral dekana

Profesor na Filozofskom fakulteta u Beogradu Čedomir Antić kaže za Kurir da je očigledno da postoji problem kada je reč o odlučnosti univerziteta da prepusti nelegalnim plenumima da odlučuju o budućnosti ne samo ove studijske godine već i fakulteta. On podseća da su neki fakulteti imali odlučivanje na svojim naučno-nastavnim većima, ali da neki i nisu.

Screenshot 2025-02-23 121755.jpg
Čedomir Antić Foto: Kurir Televizija

"Danas se otvaraju razna pitanja kada vidimo da su se blokade iselile s fakulteta, pa se blokiraju neke druge ustanove izvan univerziteta, da postoje neki novi zahtevi, kada je jasno da se u okviru univerziteta stvara jedna politička partija koja će, koliko god nastala na plenumima i na tom totalitarnom uverenju da neko može sam da vlada Srbijom, ipak izaći na izbore. Mislim da svi dekani koji su podržavali plenume treba iz moralnih razloga da podnesu ostavke, šta god bilo, promenila se vlast ili ne promenila. A razlog je taj što su oni dali prednost nezakonitim, nedemokratskim ustanovama i zato što su prihvatili da fakulteti i univerzitet budu instrument u politici", naglašava Antić.

Predizborna atmosfera na plenumima: Studentska lista već spremna

Petrov je u razgovoru za Kurir otkrio da je studentska izborna lista već spremna i da se očekuje zvanično saopštenje u kom je tačno definisan zahtev za vanredne parlamentarne izbore. Profesor objašnjava da su studenti blokaderi međusobno podeljeni, čak i posvađani.

"Postoji i ova studentska lista koja će uskoro ugledati svetlost dana, ekskluzivno sam dobio tu informaciju. Imam jedno saopštenje koje su pripremili studenti u blokadi. Oni tu navode konkretno zahtev za vanredne parlamentarne izbore, samo što su oni među sobom podeljeni i još nisu sigurni da li da konačno usvoje odluku ili ne", kaže Petrov.

On ocenjuje da nije moguća radikalizacija, osim ako ne bude mešanja iz inostranstva ili napada na građane Srbije.

"Već pet meseci traju blokade i videli smo da su zahtevi pravljeni tako da ne mogu da budu ostvareni. Nije došlo ni do prevrata ni do novih izbora. Sada se bliži trenutak kada neće moći ni formalno da bude spasena godina. Kao što su gimnazije polako izašle iz blokade, mislim da bi bio red da i ova epizoda, za koju mislim da je nesrećna i da ne koristi ničemu, bude završena i da se vratimo zakonitosti i slobodarskim zajednicama našeg univerziteta. Ljudi koji su podneli ostavke nisu to učinili zato što osećaju odgovornost, nego zato što ne znaju da reše neki problem", zaključuje Antić.

Lična odgovornost

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov pak smatra da podnošenje ostavke dekana ovog fakulteta predstavlja ličnu odgovornost za situaciju koja već više od pet meseci traje na fakultetu. Petrov upućuje i ozbiljnu zamerku zbog toga što javnost nije dobila nikakvo obrazloženje i razloge za ostavke.

jutarnji clean.01_32_29_04.Still007.jpg
Vladan Petrov Foto: Kurir Televizija

"Pogotovo imajući u vidu priču o nekakvim političkim pritiscima na dekana koji, ako postoje, treba da budu na neki način dokazani od samog dekana. Ko je vršio politički pritisak na njega je pitanje na koje bi on trebalo da da odgovor. Za to vreme, on je dekan u tehničkom mandatu i apelujem na njega da nastavi da učestvuje u dijalogu s Vladom Srbije, jer bi opstruiranje daljeg procesa dijaloga bilo izuzetno štetno ne samo za akademsku zajednicu nego i za čitavo društvo koje čeka odgovor na ključno pitanje: hoćemo li u poslednjem trenutku spasti školsku godinu", upozorava Petrov.

On podseća na okolnost da Prošireni rektorski kolegijum, koji čine svi dekani Univerziteta u Beogradu, nije jedinstven kao što se to u prethodnim mesecima činilo.

"Možda je ostavka dekana Pravnog fakulteta i uvod u nove ostavke dekana, možda upravo onih koji su svesni da je vreme da se univerzitet vraća svojoj prvobitnoj ustavnoj zakonskoj nameni, a to su nastava i ispiti. Možemo samo da nagađamo, ali ono najvažnije je da ostavke koje bi se eventualno desile u narednom periodu ni u kom slučaju ne smeju da budu izgovor za opstruiranje procesa dijaloga između predstavnika vlade i univerziteta", upozorio je Petrov.

 Kurir Politika