EU ĆE ZADRŽATI OTVORENA VRATA ZA SRBIJU, DIPLOMATIJA JE JEDINO REŠENJE! Košta u Beogradu: Prvi susret Vučića sa nekim evropskim zvaničnikom od parade u Moskvi
Dolazak Antonija Košte u Beograd je prvi susret Vučića s nekim evropskim zvaničnikom od učešća na paradi u Moskvi. Međutim, uprkos delikatnom trenutku, nisu mogući drastični pritisci, jer je održavanje naše zemlje na evropskom kursu od obostranog interesa, ocenjuju naši sagovornici
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sutra u Palati Srbija dočekuje predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu. Iz Predsedništva Srbije je najavljeno da će za Kostu biti priređena ceremonija svečanog dočeka s vojnim počastima ispred Palate Srbija, nakon čega će uslediti tet-a-tet razgovor dvojice zvaničnika.
Vučić je večeras dočekao Koštu u Beogradu.
Strateški interes
Ovo će biti prvi susret Vučića i zvaničnika EU nakon što je predsednik Srbije prisustvovao proslavi Dana pobede u Moskvi, što je izazvalo negativne reakcije pojedinih država članica Unije, pa čak i pozive da se Srbija na neki način kazni. Uprkos delikatnom trenutku posete, nisu mogući drastični pritisci Brisela na Beograd jer je održavanje Srbije na evropskom kursu od obostranog interesa, ocenjuju sagovornici Kurira.
Petar Milutinović iz Centra za evropske studije kaže za Kurir da ova situacija neće dovesti do dramatičnih promena u procesu naših evrointegracija, iako je realno očekivati određene kritičke tonove. On naglašava da EU ima strateški interes da Zapadni Balkan uključi u članstvo, pre svega zbog sopstvene stabilnosti i bezbednosti, te će verovatno biti spremna da ostavi diplomatski prostor za rešavanje postojećih neslaganja.
"Poseta Antonija Košte Srbiji dolazi u delikatnom trenutku, obeleženom intenzivnim diplomatskim previranjima zbog najavljenog odlaska predsednika Vučića u Moskvu. Od Koste možemo očekivati jasne poruke o neophodnosti nastavka evropskog puta Srbije, ali i podsećanje da evropska perspektiva podrazumeva dosledno usklađivanje spoljne politike sa zajedničkim stavovima EU. Sa druge strane, smatram da bi bilo preterano zaključiti kako će Srbija sada naići na dramatično usporavanje ili zaustavljanje procesa evrointegracija. EU ima jasno izražen interes za stabilnost i bezbednost Zapadnog Balkana, naročito u kontekstu aktuelne bezbednosne krize u Evropi. To znači da će EU, uprkos nezadovoljstvu pojedinim spoljnopolitičkim potezima Srbije, zadržati otvorena vrata i ostaviti prostor za diplomatska rešenja. Dakle, iako će EU jasno insistirati na većem stepenu usklađenosti Srbije sa evropskim politikama, pragmatični interes Brisela za stabilizaciju Zapadnog Balkana ipak prevladava, što će omogućiti nastavak procesa integracija, doduše uz pojačano političko upravljanje čitavim procesom", ocenjuje Milutinović.
Povoljne prilike
Sličnu procenu ima i bivši diplomata Vladislav Jovanović, koji za Kurir objašnjava da aktuelne geopolitičke okolnosti donose Srbiji povoljnije prilike da vodi svoju dosadašnju politiku.
"Danas ćemo verovatno čuti izraze razočaranja EU što je Vučić bio u Moskvi, ali te poruke neće ozbiljnije zadirati u tkivo naših odnosa sa EU. Razlog za to je što EU u ovoj situaciji ne sme da rizikuje i demonstrira pritisak na Srbiju koji bi mogao da je udalji od EU. Međunarodna situacija je do te mere različita od nekih prethodnih da svaka i manja greška prema Srbiji može da proizvede suprotan rezultat. Jer, Srbija je sve manje nevesta sa jednim proscem, sada ih ima više i zato svaki prosac mora da vodi računa o tome. Uprkos upozorenjima iz EU, sada je mnogo povoljnije za Srbiju nego što je bilo pre dve, tri godine. Uniji se ne isplati da zaoštrava s nama, tim pre što ni Amerika nije takvog stava. I ona se bori da pojača svoje prisustvo kod nas, i to na pozitivan način. Prema tome, EU će morati da bude skromnija u mrgođenju na Srbiju zato što nije postupila po njenoj želji", zaključuje Jovanović.
Kurir Politika
PREDSEDNIK VUČIĆ: Učinićemo sve da Srbiju ponovo podignemo na pobedničko postolje