U organizaciji Opštinske biblioteke Varvarin i hrama Svetog Jovana Krstitelja u Orašju je održana treća po redu manifestacija kulturno – istorijskog karaktera „Sveto mesto pomirenja”.

Početak ovog kulturnog događaja obeležila je kolonija akvarelista i javni čas za decu, zatim Dramsko poetski program i Čas istorije u kojem je učestvovao profesor dr Radivoj Radić, istoričar iz Orašja Ivan Jovanović, paroh oraški protojerej Bratislav Petrović, prota jasički hadži Ivan Milanović, pesnici Književnog kluba „Moravski tokovi” iz Trstenika i Udruženja pesnika Srbije PoezijaSRB iz Kruševca.

Manifestacija „Sveto mesto pomirenja” dobila je ime po predanju da se na toj lokaciji, pre nešto više od 700 godina, posle višegodišnjeg građanskog rata, pomirili srpski vladari iz loze Nemanjića, braća Stefan Uroš II Milutin i Stefan Dragutin i nakon čega je kralj Milutin podigao manastir na tom mestu, a na temeljima znatno starije građevine.

orasje-aktivni-i-najmladji.jpg
Ž. M. 

- Letopis crkve Svetog Jovana Krstitelja u Orašju, koji se čuva u crkvenoj biblioteci, govori da je manastir sagradio srpski kralj Milutin u XIII veku, koji je u svoje vreme najpre podigao prednji deo hrama (istočni deo), a da je priprata delo Obrenovića. Manastir je bio živopisan i imao je i svoje konake, koji su postojali do Velike seobe Srba za vreme Arsenija Čarnojevića, pećkog patrijarha kada je manastir razoren i spaljen.

orasje-ucesnici-programa-1.jpg
Ž. M. 

Posle Svištovskog mira, u doba Mustafe paše, narod je na inicijativu bratstva kaluđera manastira Kalenića obnovio manastir u Orašju i od tada pa sve do kraja Drugog svetskog rata bio je metoh manastira Kalenić.

SVETO MESTO POMIRENJA: U Orašju održana treća po redu kulturno istorijska manifestacija Autor: Ž. M.

Po završetku Prvog srpskog ustanka manastir je razoren, a narod je crkvu vrlo brzo obnovio i popravio, jer je već 1815. godine imala svog sveštenika popa Ognjana, koji okupljenom narodu čita pismo o pozivu na ustanak, kazao je paroh oraški protojerej Bratislav Petrović.

Ž. M.