NUTRICIONISTKINJA OTKRIVA KOJA HRANA POMAŽE KOD AKNI: Ove namirnice smanjuju bubuljice, a evo šta je okidač za njihovu pojavu
Foto: Profimedia

NUTRICIONISTKINJA OTKRIVA KOJA HRANA POMAŽE KOD AKNI: Ove namirnice smanjuju bubuljice, a evo šta je okidač za njihovu pojavu

Život -

Akne su stanje na koži lica, vrata, leđa i ramena koje uzrokuje stvaranje različitih vrsta izbočina: belih tačaka, mitesera i bubuljica. Iako je ovde moguća i genetska predispozicija, neka istraživanja sugerišu da zdrava ishrana može pomoći u prevenciji i lečenju akni, a evo i kako.

Bubuljice
foto: Profimedia

Pre svega da objasnimo kako nastaju akne. Površina kože je prekrivena malim rupama, porama, koje su povezane sa lojnim žlezdama ispod kože. Ove žlezde proizvode masnu tečnost koja se zove sebum. Akne nastaju kada se pore na koži začepe mrtvim ćelijama kože, viškom ulja, a ponekad i bakterijama. Tokom puberteta, hormoni često uzrokuju da lojne žlezde proizvode više sebuma, što povećava rizik od akni piše Jasna Vujičić, dijetetičar nutricionista.

Akne obično nestaju i bez lečenja, ali postoje i ozbiljniji slučajevi akni, koji mogu izazvati emocionalni stres i ožiljke na koži. Akne su najčešće kod starije dece i tinejdžera koji prolaze kroz pubertet, kada hormoni uzrokuju da masne žlezde u telu proizvode više masnoća.

Kyrie G, akne
foto: Printscreen/Instagram

Šta ih pospešuje

Jedna od faktora koji utiče na kožu je i vaša ishrana. Određene namirnice podižu nivo šećera u krvi brže od drugih. Kada vam šećer u krvi brzo raste, to uzrokuje da telo oslobađa hormon koji se zove insulin. Višak insulina u krvi može dovesti do toga da vaše lojne žlezde proizvode više sebuma, povećavajući rizik od akni.

Neke visoko glikemijske namirnice, dakle prosti ugljeni hidrati, izazivaju velike skokove insulina:

- bela testenina,

- beli pirinač,

- beli hleb i drugi proizvodi od belog brašna,

- šećer i proizvodi od šećera.

Savremena ishrana ne doprinosi smanjenju problema sa aknama, naprotiv, ona ih pospešuje. Tu su zastupljeni visokoglikemijski ugljeni hidrati, mlečni proizvodi, zasićene masti uključujući i trans masti. Sve navedeno naši tinejdžeri rado koriste u ishrani, što stimuliše proizvodnju hormona koji mogu uzrokovati stvaranje i izlučivanje viška ulja u lojnim žlezdama.

Pirinač
foto: Profimedia

Možete ih kontrolisati

Konzumiranje nutritivno vrednih namirnica može smanjiti rizik od razvoja akni. Konkretno, hrana bogata sledećim hranljivim materijama utiče na manju pojavu akni:

- složeni ugljeni hidrati,

- cink i antioksidansi,

- vitamini A i E,

- omega-3 masne kiseline.

Evo liste šta bi bilo poželjno da jedete:

- Integralne žitarice: hleb od celog zrna, braon pirinač, kinoa

- Mahunarke: pasulj, grašak i sočivo

- Sveže voće: sezonsko voće, jabuka, kruška, šljiva, breskva, višnja, trešnja, citrusi, kivi, bobičasto voće, borovnica, ribizla, malina, kupina, aronija - sve što ima antioksidanse

kivi
foto: Profimedia

- Povrće: paradajz, spanać i drugo tamnozeleno i lisnato povrće

- Cink: seme bundeve, indijski orah, junetina, ćuretina, sočivo, plodovi mora

- Omega-3: jaja, riba – losos, skuša i druge vrste masnih riba

- Provitamin A: žuto i narandžasto voće i povrće - šargarepa, kajsija i batat/slatki krompir

- Vitamin E: orasi, lešnici, bademi, indijski orah - dakle, jezgrasto voće

Napomena: svi smo mi različiti, pa lista može i da se promeni. Zato, pozivam vas da eksperimentišete sa svojom ishranom i vidite šta vam najbolje odgovara. Uvek uzmite u obzir sve alergije na hranu ili preosetljivosti koje možete imati kada planirate svoju ishranu.

orah, orasi
foto: Shutterstock

Šta kažu istraživanja

Istraživači su u jednoj studiji rađenoj u Južnoj Koreji otkrili da praćenje niskog glikemijskog opterećenja tokom 10 nedelja može dovesti do značajnog poboljšanja stanja akni.

U drugom istraživanju rađenom u SAD-u, istraživači su otkrili da se nakon 12 nedelja ishrane sa niskim glikemijskim indeksom i visokim sadržajem proteina smanjila pojava akni kod muškaraca, a takođe je dovelo do gubitka težine.

Studije takođe potvrđuju da unos hrane bogate cinkom može biti koristan u prevenciji i lečenju akni. Cink je mineral u ishrani važan za zdravlje kože, kao i za regulisanje metabolizma i nivoa hormona. Istraživači su otkrili da je nizak nivo cinka povezan sa težim slučajevima akni. Oni predlažu povećanje količine cinka u ishrani na 40 mg cinka dnevno za lečenje ljudi sa teškim slučajevima akni.

Takođe, otkriveno je i da je nizak nivo vitamina A i E, takođe povezan sa teškim slučajevima akni. Ako ih planirate uvesti u ishranu putem suplemenata, obavezno konsultujte lekara.

Istraživanja objavljena u “Lipids in Health and Disease” otkrivaju da su osobe koje su svakodnevno uzimale omega-3 i antioksidanse u stanju da smanje pojavu akne i poboljšaju svoje mentalno zdravlje. Pošto akne često izazivaju emocionalni stres, upotreba omega-3 i antioksidanata može biti veoma korisna za osobe sa ovim stanjem.

Hijaluronski fileri, lepota, lice
foto: Shutterstock

(Kurir.rs/Blic Žena/Jasna Vujičić, dijetetičar nutricionista)

Bonus video:

01:46

PITALI SMO GRAĐANE: Koliko znate o sadnji drveća i da li ste ikada posadili drvo?

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track