ŠEST ZNAKOVA DA JE PRERANO DA ŽIVITE S PARTNEROM: Dobro obratite pažnju na OVE STVARI da posle ne bude KASNO!
Foto: Shutterstock

DOBRO PROMISLITE

ŠEST ZNAKOVA DA JE PRERANO DA ŽIVITE S PARTNEROM: Dobro obratite pažnju na OVE STVARI da posle ne bude KASNO!

Žena -

Odluka o tome hoćete li se preseliti sa svojim partnerom ili ne - može se činiti važnom. Možda se već neko vreme zabavljate s nekim, a zajedničko useljenje čini se kao prirodan sledeći korak. Ili možda potpisujete novi ugovor o najmu i jednostavno bi bilo jeftinije podeliti kiriju s drugom osobom. Međutim, da li je prerano da počnete da živite zajedno i kako možete da znate da li ste zaista spremni?

Stručnjaci kažu da postoji mnogo činilaca koje treba uzeti u obzir pre nego što se preselite s partnerom, od toga kako ćete se nositi s finansijama do toga ko će oprati sudove nakon jela.

Međutim, iznad svega, ključno je razgovarati o zajedničkim željama i očekivanjima kako biste bili sigurni da ste oboje usklađeni, inače bi zajednički život mogao da napravi više štete nego koristi.

selidba
foto: Shutterstock

Evo koliko bi trebalo čekati pre nego što se odlučite na zajednički život i šta bi trebalo uzeti u obzir pre nego što napravite iskorak, prema rečima terapeuta.

Kao i svaka velika odluka, izbor da se preselite s partnerom je lični. Samo vi možete odrediti vremenski okvir koji vam odgovara.

- Ne postoji konkretan odgovor na ovo pitanje, osim onoga što najbolje funkcioniše za oba partnera - kaže Bet Gulota, psihoterapeutkinja.

Ovde je važno zajednički doneti jasnu, promišljenu odluku - biti iskren i jasan u pogledu svoje spremnosti i razloga zbog kojih želite da živite zajedno.

- Generalno govoreći, najbolje vreme da se preselite s nekim je nakon što ste imali jasan, otvoren razgovor o svojoj budućnosti i oboje ste 100 odsto usklađeni. Pravo vreme je kada se oboje slažete da svoju vezu želite da podignete na viši nivo - kaže terapeutkinja, bračna savetnica i stručnjak za veze Lesli Doares.

useljenje, selidba, par, veza
foto: Profimedia

Potrebno je razgovarati o tome šta znači zajednički život.

- Oboje se osećate prijatno zbog sporazuma i možete se obavezati da ćete ga se pridržavati. Ako veza postaje ozbiljna i razgovarali ste o finansijama, odgovornostima i zajedničkim namerama za život, najverovatnije ste spremni da krenete zajedno. Za neke to može biti nekoliko meseci, a za druge godine - dodaje.

Studija Univerziteta Stanford o američkim parovima i njihovim obrascima zabavljanja pokazala je da se 25 odsto parova uselilo zajedno nakon četiri meseca, 50 odsto nakon godinu dana, a 70 odsto nakon dve godine. Ali nakon četiri godine veze, 10 odsto parova još uvek nije napravilo skok za zajednički život - što pojačava ideju da izbor umnogome zavisi od ličnih preferencija.

selidba, useljenje, par, ljubav
foto: Profimedia

Neha Prabhu, bračna i porodična terapeutkinja koja se specijalizovala za predbračno savetovanje, kaže da je, kada se radi o određivanju vremenskog okvira, "zašto" važnije od "kada".

- Ne postoji vremenski okvir koji odgovara svima. Ako razmišljate o zajedničkom životu, nemojte samo da dopustite da se to dogodi. Podstičem sve da prvo razmotre zašto žele zajedno da žive i kako bi to koristilo njihovoj specifičnoj vezi - objašnjava Neha.

Može li prerano zajedničko stanovanje da uništi vezu?

Stručnjaci kažu da prerano useljenje može da našteti vezi. Ako se s nekim preselite prerano, rizikujete da još uvek budete u fazi medenog meseca - kada se osećate vrlo srećno, strastveno i privrženo partneru - ali je najmanje verovatno da ćete jasno videti njihove mane . Zajednički život može pojačati razlike, pa ako još niste uspostavili čvrste temelje, možda ćete se suočiti s nekim izazovima.

par, selidba, svađa
foto: Profimedia

- Prebrzo useljenje definitivno može stvoriti više sukoba i stresa u vezi - ističe Prabhu.

Kada živite s nekim, dinamika odnosa se menja.

Slično kao kada živite s cimerom, prijateljem ili članom porodice, možete da otkrijete da odnos postaje napet ako se stalno viđate. Osim toga, veće su šanse da doživite sukob.

- Imam klijente koji su raskinuli gotovo odmah nakon što su krenuli zajedno da žive - kaže Loren Koršak, terapeutkinja i autorka.

Selidba i stresovi koji su se događali bili su prvi pravi izazovi s kojima su se suočili u vezi, dodaje.

Pre nego što se odlučite da živite s nekim, Koršak preporučuje da imate čvrste temelje u zdravoj komunikaciji i rešavanju sukoba kako biste bili sigurni da veza neće postati stresna. Ako još niste uspostavili poverenje, poštovanje i pokazali iskustvo u zajedničkom rešavanju sukoba, možda se useljavate prerano.

stan, selidba
foto: Profimedia

6 znakova da je prerano za zajednički život:

1. Osećate pritisak da živite zajedno

Ako krećete zajedno da živite, uglavnom zato što partner ili drugi kažu da bi trebalo, stručnjaci preporučuju da napravite korak unazad.

- Prirodno je imati miks emocija kada je reč o zajedničkom životu. Ako osećate pritisak, strah ili napetost, pokušajte da razumete izvor tih osećanja pre nego donesete odluku - predlaže Prabhu.

2. Činite to samo iz praktičnih ili finansijskih razloga

Ako potpisujete ugovor o najmu s partnerom iz čisto praktičnih razloga, bez obzira na emocionalni učinak, stručnjaci kažu da je verovatno prerano za selidbu.

- Ako je primarni razlog zajedničkog useljenja ušteda novca, razmislite dvaput pre nego što krenete dalje - upozorava Prabhu. Iako je ovo privlačna opcija, zajednički život je takođe mentalna, emocionalna i fizička obaveza.

muškarac i žena u krevetu, par, krevet
foto: Shutterstock

3. Ulazite u to kako biste "spasili vezu"

U 99 odsto slučajeva zajedničko useljenje ne bi trebalo smatrati niti koristiti kao "rešenje" za probleme u vezi, kaže Koršak. Na primer, ako se često svađate ili mučite da uskladite svoje užurbane radne rasporede, zajednički život neće nužno sve rešiti preko noći.

- Kada se ovome pristupi kao brzom rešenju, a ne kao namernom i promišljenom procesu, zajedničko stanovanje vrlo je verovatno da će stvoriti više problema nego što će ih rešiti - ističe.

4. Ne možete da rešite sukobe i nesuglasice

Ako ne možete da rešite nesuglasice s partnerom na zdrav način s poštovanjem u kojem se obe strane osećaju dobro, Koršak kaže da je verovatno prerano za zajednički život. Možda još niste imali nijednu pravu raspravu s partnerom ili ste imali svađe u prošlosti, ali se još uvek ne osećaju istinski rešenim, a vi ste i dalje ogorčeni.

Kada delite prostor, male stvari postaju velike stvari - stoga pokušajte da uspostavite jasne veštine rešavanja sukoba pre zajedničkog života.

par
foto: Shutterstock

5. Ne verujete jedno drugom

Poverenje je temelj svake veze, romantične ili bilo koje druge. Ako ne verujete partneru, verovatno je prerano za život pod istim krovom. Bilo da se radi o otvorenom razgovoru s njima, traženju terapije ili pronalaženju drugog načina za rešavanje problema s poverenjem, pokušajte da uspostavite istinsko poverenje u vezi pre nego što počnete da živite zajedno.

6. Nema plana ni namere oko selidbe

Ako s partnerom niste razgovarali o budućnosti, verovatno je prerano za preseljenje, kaže Koršak. Na primer, zašto želite da se preselite i zašto sada, što se oboje nadate da ćete dobiti od toga, da li je selidba samo iz zabave ili korak prema braku... Ako vama i partneru nije prijatno zajedno istraživati ta pitanja, možda je prerano za ovaj iskorak.

6 znakova da ste spremni da živite zajedno:

1. Imate slične namere o budućnosti

Pre nego što se uselite zajedno, trebalo bi razmisliti imate li oboje iste ciljeve za useljenje, kaže Kat Čan, psihoterapeutkinja i instruktorka meditacije.

par, ljubav, iznenađenje
foto: Profimedia

- Može postati neuredna situacija ako, recimo, želite da se uselite jer ste spremni da podignete odnos i predanost na viši nivo, a oni žele da se usele zbog finansijskih razloga kao što je ušteda novca. Definitivno morate biti na istoj stranici o tome kuda ide vaša veza pre nego što se uselite - istakla je.

2. Osećate se prijatno dok zajedno delite fizički prostor

Ako ste već delili prostor s partnerom, bilo da ste zajedno putovali ili ste uvek jedno kod drugog, Čan kaže da bi to mogao biti dobar znak.

- Moglo bi biti pravo vreme ako već provodite značajnu količinu vremena jedno kod drugog i oboje se osećate prijatno u zajedničkom prostoru - kaže ona. Ako ste međusobno iskusili životne navike, rasporede spavanja i dnevne aktivnosti i uspešno ih savladavate zajedničkim snagama, prelaz će biti puno lakši.

3. S partnerom možete komunicirati iskreno i s poštovanjem

Što je bolja komunikacija, bolje je životno iskustvo.

par, veza, svađa
foto: Profimedia

- Za parove, komunikacija je ključna veština za stvaranje zajedničke vizije i namere - objašnjava Koršak. Ako se borite s komunikacijom, a još uvek želite da živite zajedno, posvetite se vežbanju s partnerom. Savetovanje parova takođe može da pomogne da rešite stvari pre nego što se pojave ljutnje - dodaje.

4. Razgovarali ste o svim strahovima, sumnjama ili nedoumicama koje oboje imate

- Useljenje s partnerom velika je životna tranzicija, prekretnica u vezi i obaveza, stoga je potpuno normalno imati sumnje - kaže Prabhu.

Ako ste razgovarali o svim temama i osećate da ste usklađeni međusobno, možda ste spremni za obavezivanje.

5. Raspravljali ste o potrebi za sopstvenim prostorom i ličnom vremenu

Bilo da se radi o posvećivanju vremena hobijima, pozivanju prijatelja na večere ili pronalaženju vremena za opuštanje nakon dugog dana, granice i lični prostor ključni su kada živite s nekim.

par, svađa, raskid, veza
foto: Profimedia

- Trebalo bi da razmotrite svoje potrebe za prostorom i vremenom nasamo - kaže Čan. Pokušajte da istražite šta vreme provedeno nasamo znači za svakog od vas i koliko vam je potrebno da biste se osećali prijatno.

6. Uzbuđeni ste zbog svoje budućnosti s njima

Ako ste s partnerom razgovarali o teškim stvarima i još uvek ste iskreno uzbuđeni zbog sledeće faze veze, to je dobar znak da ste spremni za zajednički život. Deljenje prostora je intimno iskustvo koje vas može zbližiti ako ste oboje otvoreni prema tome. Prelaz možda isprva neće biti lak, ali svakako može biti zabavan.

Prabhu takođe predlaže da razgovarate o kulturološkim pitanjima i svim tradicijama, vrednostima ili životnim navikama koje bi mogle da dođu u obzir kada se uselite zajedno. Vaše kulturno poreklo ne mora biti isto, ali što više komunicirate o svakoj od svojih potreba, to će zajednički život biti uspešniji.

Na kraju, možda biste takođe želeli da rešite šta se događa ako raskinete. Iako se može činiti da je razgovor neprijatan, razlaz s nekim s kim živite nije lak i uobičajena je pojava. Razmišljanje unapred o vašim finansijama, imovini, rezervnim planovima i drugim pojedinostima može biti spas ako stvari ne uspeju.

par, krevet, raskid, spavaća soba, veza, brak, razvod
foto: Profimedia

Odluka o tome hoćete li živeti s nekim ili ne može se činiti velika, ali malo komunikacije i namernog planiranja može puno da pomogne.

- Useljenje s partnerom je uzbudljiva prekretnica u vezi. Verovatnije je da će prelaz biti lakši ako upravljate očekivanjima, podstičete otvorenu komunikaciju i postavljate i održavate zdrave granice - ističu stručnjaci.

Život s partnerom ne mora da znači i gubitak nezavisnosti.

- Važno je nastaviti voditi nezavisne živote, a istovremeno imati zajedničko vreme - kaže Prabhu. Pokušajte da date prednost vremenu radeći stvari u kojima lično uživate, u kući i van nje. Ne zaboravite da se povežete s prijateljima, porodicom, hobijima i rutinama koje vas raduju kao pojedinca

Na kraju dana, život s partnerom trebao bi da bude zabavan, i samo vi možete odlučiti kada je pravo vreme. Bez obzira na to šta na kraju odlučite, porazgovarajte s partnerom pre toga i bićete na putu prema uzbudljivoj budućnosti, prenosi MBG.

(Kurir.rs/ 24sata.hr)

Bonus video:

03:37

REČ PSIHOTERAPEUTA O IZBORU PARTNERA: To je složena stvar! Evo šta vam treba za stabilnu vezu

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja