Foto radnje u Kraljevu prava retkost
Foto: RTS

Izumiru

Foto radnje u Kraljevu prava retkost

Srbija -
Slike danas malo ko čuva u albumu, a mlade generacije nisu svesne značaja fotografije, objašnjava jedan od najstarijih kraljevačkih fotografa Dragan Pajović

KRALJEVO - Imajući u vidu današnju situaciju na tržištu, za koju godinu fotografske radnje biće prava retkost. Fotografa će verovano biti i ubuduće, ali profesionalnih radnji za izradu fotografija je sve manje. Fotografske laboratorije u Kraljevu više je nemoguće i pronaći.Mini laboratoriju za razvijanje filma tridesetpetogodišnji Predrag Ilić u kući čuva samo kao uspomenu na oca i ne tako davno vreme kada je sa njim pored crvene lampe iščekivao rađanje slike na papiru.

"Materijal, film i razvijači se teško nabavljaju, a sada su i mnogo skupi. Ne isplati se jer mušterije žele što jeftinije da prođu. Mislim da više niko takve fotografije i ne razvija, i to ne samo kod nas", navodi Ilić.

Izrada fotografija na papiru do pojave digitalnih amaterskih fotoaparata činila je više od 80 odsto prihoda foto-radnji, objašnjava Dragan Pajović, jedan od najstarijih kraljevačkih fotografa dodajući da ne pamti kada je poslednji put prodao kutiju filma.

"Nema kupaca. Digitalizacija nas je naterala da budemo trgovci. Ubacili smo kopir-aparate, ramove, CD-e, baterije, ali ne vredi, nema dovoljno ni da se zakrpe rupe", objašnjava vlasnik foto radnje "Pajo", u kojoj sa zidova plene crno bele fotografije koje je davno napravio na filmu.

Na nesreću vlasnika foto radnji ni svadbe u Srbiji nisu što su bile. Kriza je učinila svoje, pa se fotografijom bavi svako, navodi Pajović.

"Mnogo je ljudi ostalo bez posla, za 150-200 evra kupili su foto aparate i krenuli po svadbama. Zato mene pitaju kako su njegove slike jeftinije, a nemaju radnju. Upravo u tome je problem, on ne mora da plati radnika i porez, a to su visoke stavke" ističe Pajović.

Procenjuje se da na jednu fotografsku radnju, koja izmiruje sve dažbine prema državi, dolazi 10 do 15 fotografa "frilensera", ali ni njima, kako Predrag tvrdi, "ne cvetaju ruže".

"Ja sam pronašao način pa kombinujem umetničku i komercijalnu fotografiju, tako se jedino isplati", navodi Ilić.Fotografije novijeg datuma nisu večne, dovoljan je virus u računaru. Slike danas malo ko čuva u albumu, a kako primećuje Pajović, mlade generacije nisu svesne značaja fotografije.Fotografski film je na kraju, fotografa će biti i ubuduće, ali fotografskih radnji, bar u Kraljevu, za koju godinu neće više biti.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track