(FOTO, VIDEO) MINIMALAC PARTIZANA: Stefan Babović majstorijom iz slobodnjaka ugasio Dilu Gori

JEDAN, ALI VREDAN

Crno-beli slomili otpor Gruzijaca tek u 83. minutu prelepim golom iskusnog veziste i na revanš u Gori nose kapital
1 / 3 Foto: Tanjug

Fudbaleri Partizana pobedili su Dilu Gori 1:0 u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Jedini gol postigao je Stefan Babović iz slobodnog udarca u 83. minutu.

Revanš je na programu sledećeg utorka, 21. jula. U međuvremenu, u petak, biće obavljen žreb za treće kolo, pa će Partizan i Dila Gori saznati ime potencijalnog rivala i pre nego što odluče ko će dalje.

Crno-beli su svih 90 minuta imali kontrolu na terenu, međutim, ne može se reći da su stvorili dosta šansi niti da su igrali lepršavo. Gruzijski prvak je došao u Beograd sa namerom da sačuva svoju mrežu i dugo je uspevao u toj nameri.

A onda, u 83. minutu, Falavandišvili je napravio prekršaj nad Živkovićem, zbog kojeg je dobio drugi žuti karton. Iako su navijači sa tribina tražili da upravo Živković izvede slobodan udarac, izveo ga je Babović. Učinio je to majstorski. Doneo je Partizanu minimalnu prednost, ali ujedno i značajan kapital za revanš.

Trener Partizana Zoran Milinković je izveo očekivani sastav, sa trojicom debitanata, Jevtovićem, Abubakarom i Božinovim, međutim, tokom drugog poluvremena je dvojicu stranaca novajlija zamenio, kao i Ninkovića, i uveo Živkovića, Ilića i Šaponjića.

Međutim, bez dileme najbolji igrač Partizana večeras bio je Darko Brašanac, koji je više puta mogao da se upiše u strelce, ali nije imao sreće. Na kraju, sprečio je loptu da drugi put uđe u gol gostiju posle šuta Jevtovića.

PARTIZAN: Živković - Vulićević, Ćirković, Balažic, Petrović - Jevtović, Brašanac, Babović - Ninković (od 72. Ilić), Božinov (od 77. Šaponjić), Abubakar (od 60. Živković).

DILA GORI: Ševčenko, Kurtsilava, Kvakhadze, Kvirkvelija, Navalovski, Papava, Razmadze, Palavandišvili, Gvalija, Iluridze, Martsvaladze (od 83. Džarija).

90+1. minut - Velika šansa za 2:0. Brašanac je odbranio čist gol posle indirekta koji je kratko izveo Ilić, a šutirao Jevtović.

83. minut - Dok se čekalo na izvođenje slobodnog udarca navijači su skandirali: "Žile, Žile", želeći da prekid izvede Andrija Živković. Srećom po njih, izveo ga je Babović i pogodio.

83. minut - 1:0 za Partizan! Stefan Babović izveo je slobodan udarac sa 18 metara, levom nogom je šutirao preko "živog zida" i pogodio!

82. minut - Crveni karton za Falavandišvilija. Dobio je drugi žuti zbog prekršaja nad Živkovićem.

77. minut - Šaponjić ušao umesto Božinova.

72. minut - U igru je ušao Saša Ilić! Zamenio je Ninkovića.

70. minut - Partizan je imao 11. korner! Prethodno, Brašanac je odlično proigrao Babovića, koji je otišao previše iskosa, pa je izborio samo korner.

Kapiten Babović dobio je zvižduke!

65. minut - Falavandišvili je dobio žuti karton.

64. minut - Ponovo Brašanac! Bez premca najbolji igrač Partizana večeras probao je glavom da savlada Ševčenka, koji opet nije bio siguran prilikom intervencije, ali su mu saigrači pomogli da otkloni opasnost.

U loži stadiona Partizana je predsednik FSS Tomislav Karadžić.

61. minut - Prečka! Brašanac se našao iskosa sa leve strane u kaznenom prostoru Dila Gorija i uputio lob udarac, a lopta je udarila u prečku - sa gornje strane.

60. minut - Prva izmena u Partizanu. Umesto debitanta Abubakara, u igri je "zlatni orlić" Andrija Živković.

58. minut - Požuteo je Marcvaldaze. On je drugi igrač Dila Gorija u sudijskoj beležnici.

54. minut - Opet je Ninković oprobao šut iz daljine. Ševčenko je bio nesiguran, ali je jedan njegov saigrač izbacio loptu u korner.

52. minut - Partizan nastavlja gde je stao. Posle centaršuta Abubakara sa desne strane, Božinov je krenuo u skok i malo, ali dovoljno, bio odgurnut s leđa, pao je i tražio penal. Nemac je odmahnuo rukom.

46. minut - Počelo je drugo poluvreme. Bez izmena u ekipama.

Kraj prvog poluvremena: Partizanova inicijativa je bila jalova. Stvorio je samo jednu šansu, preko Brašanca u 5. minutu. Gosti su se orijentisali na odbranu svog gola i za sada imaju uspeha u ostvarenju svog cilja.

Grobari su odmah po završetku prvog dela pozvali igrače da dođu do Juga. Saznajte zašto.

43. minut - Kurcilava je ušao u Partizanov šesnaesterac, startovao je Petrović, gosti su se ponadali penalu, a sudija je pokazao da se igra nastavi.

37. minut - Ponovo korner za Partizan. Lopta je dugo bila u gužvi u kaznenom prostoru, na kraju je došla na nogu Balažica, čiji je šut izblokiran, pa je opasnost otklonjena.

34. minut - Prvi šut gostiju. Sa 25 metara pucao je Gvalija, ali visoko preko gola.

33. minut - Bomba Ninkovića sa 18 metara, Ševčenko je loptu prosledio u korner. Izveo ga je Ninković, Brašanac je na prvoj stativi glavom "kresnuo" loptu, ali je ona otišla pored gola.

30. minut - U trenutku se rasplamsala borba. Petrović je pobegao po levoj strani, posle duplog pasa sa Brašancem, ali njegov centaršut nije došao do igrača Partizana. U nastavku akcije šutirao je Ninković, čiji je udarac zaustavio golman Ševčenko. Usledila je duga lopta na napadača Dila Gorija, ali su se crno-beli defanzivci snašli i nisu dozvolili rivalu da stvori šansu.

26. minut - Grobari i dalje pevaju, zastavama su prekrili južnu tribinu... A na terenu je trenutno uspavanka.

23. minut - Prošla je prva četvrtina utakmice, Partizanovi igrači imaju daleko veći posed lopte, ali osim šanse u 5. minutu, nisu ozbiljno zapretili golu gostiju.

19. minut - Već četvrti korner za crno-bele. Ali, ni posle njega nije bilo opasnosti po gol Dila Gorija.

16. minut - Partizan ima apsolutnu inicijativu. Gosti su orijentisani samo na odbranu svog gola.

7. minut - Žuti karton za Papavu posle starta nad Brašancem.

5. minut - Šansa za Partizan! Abubakar je odigrao desno za Vulićevića, koji je dobro centrirao, a Brašanac sa sedam, osam metara glavom poslao loptu poredm gola.

20:45 - Utakmica je počela!

20:44 - Grobari iz petnih žila pevaju: "Da volim crno-bele"... Trese se Humska...

20:43 - Akteri utakmice predvođeni sudijama izlaze na teren.

20:39 - Na tribinama je skoro 20.000 gledalaca.

20:37 - Selektor reprezentacije Srbije U20, koja je postala svetski šampion, Veljko Paunović dobio je zlatnu plaketu od generalnog direktora Partizana Miloša Vazure. I ponovo su mu navijači "poklonili" ovacije, kao i kada je tek stigao na stadion.

20:34 - Saša Ilić je, kako se i očekivalo, na klupi. Kapitensku traku nosi Stefan Babović.

20:17 - Na stadion je ušao Veljko Paunović, nekadašnji igrač Partizana, selektor "orlića" koje je odveo na vrh sveta. Paunović je dobio velike ovacije od oko šest, sedam hiljada ljudi koliko je u tom trenutku bilo na tribinama.

20:14 - Gužva ispred stadiona je sve veća.

20:00 - Na 45 minuta pred početak meča na tribinama je oko 2.000 navijača.

19:49 - Hiljade navijača Partizana hrle ka stadionu.

19:45 - Grobari se okupljaju...

19:14 - Miris Lige šampiona, ali i novca opija crno-bele... Ulazak u grupnu fazu klubu garantuje 14 miliona evra! Ta suma bi svakako stabilizovala finansijsku situaciju u Humskoj 1. Međutim, do tog podviga "parni valjak" mora da sruši tri prepreke. Prva je Dila Gori, a onda u naredne dve runde mogao bi da naleti na Bazel, Salcburg, Plzen, Steauu, Seltik... Eliminacija od Dila Gorija značila bi kraj evropske odiseje, ispadanje u sledećoj rundi (trećem kolu) prestrojilo bi srpskog šampiona u plej-ofu za Ligu Evrope, a neuspeh u poslednjoj rundi pred grupe Lige šampiona, poslao bi Partizan u grupnu fazu Lige Evrope.

18:55 - I dok je Dila Goriju ovo prvo učešće u kvalifikacijama za Ligu šampiona, Partizan je konstanta u uvodnoj fazi tog takmičenja. Ovo mu je osmo uzastopno učešće. Crno-beli su 2003. prvi put ušli u grupnu fazu Lige šampiona, pod vođstvom trenera Lotara Mateusa, a taj uspeh ponovili su 2010. kada ih je sa klupe predvodio Aleksandar Stanojević. U međuvremenu, u preostalih deset sezona šest puta su igrali u grupama Lige Evrope, tri puta su doživeli blamaže u kvalifikacijama, protiv Makabija iz Petah Tikve, Šamroka i Tuna, a jednom su izbačeni odlukom UEFA zbog nereda navijača na meču sa Zrinjskim iz Mostara. Najveći uspeh u ovom periodu Partizan je postigao u sezoni 2004/05 kada je dočekao proleće u Evropi. U tadašnjem Kupu UEFA dogurao je do osmine finala u kome je bolji bio kasniji osvajač trofeja, moskovski CSKA.

Detalj sa utakmice Partizan - CSKA, foto: partizan.rs

18:49 - Partizan ima pozitivan skor sa rivalima sa prostora nekadašnjeg Sovjetskog Saveza. Na 28 utakmica otkako su nam se države raspale, crno-beli imaju 12 pobeda i po osam remija i poraza.

18:45 - Očekivani sastav Partizana: Živković - Vulićević, Ćirković, Balažic, Petrović - Jevtović, Brašanac, Babović - Ninković, Božinov, Abubakar. Dakle, ako ne bude iznenađenja, u crno-belom dresu debitovaće trojica igrača, Jevtović, koji je došao iz Novog Pazara, Bugarin Valeri Božinov, kome je prethodni klub bila italijanska Ternana, i Kamerunac Oumaru Abubakar, nekadašnji napadač Crvene zvezde i Vojvodine, koji je u Humsku došao iz belgijskog Beverena. Brazilski štoper Fabrisio nije licenciran za prvo kolo kvalifikacija zbog povrede.

18:39 - Saša Ilić pamti Gruzijce. Partizan se do sada jednom sretao sa Gruzijcima. Bilo je to u kvalifikacijama za Kup pobednika kupova u sezoni 1998/99. Crno-beli su posle mnogo muka eliminisali Dinamo Batumi. U Beogradu u prvom meču nisu imali problema, pobedili su 2:0 golovima Nenada Bjekovića u 17. minutu i Saše Ilića u 33. Međutim, u revanšu je Dinamo poveo u 28. minutu, a Partizan je jedva sačuvao prednost iz Beograda. Domaćin je u finišu pogodio okvir gola. Podrazumeva se da je Saša Ilić jedini iz sadašnjeg crno-belog kadra koji je igrao te mečeve.

Saša Ilić, Foto: Saša Pavlić

18:28 - Večerašnji meč sudi Nemac Bastijan Dankert, a pomažu mu zemljaci Rafael Foltin i Rene Rode. Dankert je prošle godine sudio meč Jagodina - Kluž (0:1) u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope. Rođen je 1980. u Roštoku, bundesligaške utakmice vodi od 2012, a sudija sa znakom UEFA je godinu dana.

18:24 - Fudbaleri Dila Gorija došli su u Beograd još u petak, a, između ostalog, trenirali su u teretani, pod nadzorom srpskog stručnjaka Milovana Matijaševića.

18:21 - Crno-beli su prošle sezone igrali u kvalifikacijama za Ligu šampiona umesto suspendovanog prvaka Srbije, Crvene zvezde. Partizanu je to bilo sedmo uzastopno učešće u kvalifikacijama za elitno takmičenje. Nisu imali problema da eliminišu predstavnika Farskih Ostrva, HB Toršavn. Tim tadašnjeg trenera Marka Nikolića u Beogradu je pobedio 3:0, a u revanšu 3:1.

18:16 - Trener Partizana Zoran Milinković ceni rivala."Sa respektom dočekujemo prvaka Gruzije, radi se o ekipi koja zna da igra fudbal i ima iste ambicije kao i mi. Oslanjaju se na rusku školu, sa puno trčanja, fizički su snažni", naveo je Milinković.

18:09 - Trener Dila Gorija Uča Sosijašvili u najavi današnje utakmice je rekao:"Veoma cenim Partizan, pošto znam da se radi o velikom klubu i odličnom timu. Znam da su im ambicije vezane za plasman u grupnu fazu nekog evropskog kupa, što je za klub takvog renomaea i normalno. Gledali smo dosta utakmica Partizana i videli da ih odlikuje visok kvalitet, kako na tehničkom, tako i na taktičkom planu".Gruzijska ekipa je u Beograd došla čak četiri dana pre meča. "Razlog za naš raniji dolazak u Srbiju je činjenica smo u Beogradu smo imali dosta dobre uslove za treninge, kao i smeštaj u hotelu, a videli smo i lep grad", dodao je Sosijašvili.

18:03 - Zanimljivo je da će Dila Gori i Partizan revanš igrati na malom stadionu u Goriju, jer se očekivalo da se meč igra u Tbilisiju.

17:58 - Ko je Dila Gori? Partizanov rival dolazi iz grada Gorija, poznatog kao rodno mesto sovjetskog vođe Josifa Viserionoviča Staljina. Osnovan je 1949, ali je ove godine prvi put bio šampion. Trofej u Kupu osvojio je 2012. Klupske boje su mu crvena i svetlo plava. Igra na stadionu "Tengiz Burdžanadze", kapaciteta 5.000 gledalaca. Dila Gori je igrao ukupno 14 utakmica u evropskim takmičenjima (Intertoto kup i Liga Evropa) i ostvario po šest pobeda i poraza, kao i dva nerešena rezultata. U ekipi je srpski fudbaler Slavko Marić, koji jenastupao za Radnički iz Kragujevca, Slobodu iz Užica, Borac iz Čačka, Mladost iz Lučana i Hajduk sa Liona.

17:55 - Cene ulaznica za večerašnji meč su 300 dinara za južnu tribinu i 600 dinara za istočnu i severnu. Blagajne na stadionu rade do početka utakmice.

Pogledajte kako je Partizan u generalnoj probi pred start sezone preslišao mađarski Vašaš - 4:1.