ORLIĆI MELJU: Mladi košarkaši Srbije ostvarili šestu uzastopnu pobedu na EP

Penal završnica pripala timu Vladimira Đokića

Tim Vladimira Đokića potvrdio plasman u četvrtfinale, a u sredu će protiv Francuske igrati za prvo mesto u grupi, čime bi izabrao lakšeg rivala

Mlada reprezentacija Srbije, igrači do 20 godina starosti, ostvarila je šesti uzastopni trijumf na Evropskom prvenstvu koje se održava u Linjanu (Italija). Izabranici selektora Vladimira Đokića u meču drugog kola grupe „E“, druge faze šampionata, savladali su odličnu selekciju Belgije 76:74 (14:25, 20:9, 26:18, 16:22), čime su potvrdili plasman u četvrtfinale, a za sredu (18:45) zakazali duel za prvo mesto u grupi sa Francuskom. Vidno iscrpljeni od prethodnih mečeva, naši mladi reprezentativci su loše počeli, bili u minusu od 14 poena posle osam minuta igre, ali su uspeli da naprave preokret i posle uzbudljive završnice dođu do novog uspeha.Samo 17 sati odmora posle žestoke bitke sa selekcijom Italije nije bilo dovoljno da se naš mladi tim oporavi i spremno dočeka duel sa raspoloženim Belgijancima. Videlo se to na samom startu utakmice, jer rival je lako, već posle četiri minuta igre poveo sa 2:13. Prednost u skoku i odličan šut za tri poena uticali da Belgija dođe i do vođstva 6:20 (osmi minut). Redove Srbije do kraja prve četvrtine uspeo je da poveže Rade Zagorac čijom zaslugom je zaostatak bar donekle smanjen – 14:25. Uspeli su naši reprezentativci da zaigraju puno agresivnije u fazi odbrane, zaustave Vinsena Kasteloa (15 poena u prvom periodu), ali se čekalo da napad počne da funkcioniše kao na prethodnim utakmicama – 18:31 (14. minut). To se dogodilo u sledećih šest minuta kad su Petar Rakićević, Nikola Rebić i Marko Tejić serijom uspešnih akcija doveli Srbiju do izjednačenja – 34:34.Daleko bolje su reprezentativci Srbije počeli drugo poluvreme, veoma brzo tri trojke su pogodili Nikola Rebić i odlični Marko Tejić, njima se pridružio Rade Zagorac za furioznu seriju 14:2 i vođstvo 48:36 u 24. minutu. Rival je uspeo da se konsoliduje i preko Akjazilija i Hemelirsa dođe do rezultatskog priključka – 50:47. Odmah je usledio odgovor izabranika selektora Đokića, u vidu preciznih šuteva iza linije 6,75 Dejana Davidovca i Marka Gudurića – 59:49 (30. minut). U finalnoj deonici naš mladi tim je usporio tempo, igrao veoma strpljivo, a sve više je u fokusu bio borbeni Dragan Apić. Belgijancima se sve više žurilo i zato su šutevima iz daljine pokušavali da dođu do preokreta. Gotovo da su uspeli u toj nameri kad je njihov najbolji igrač, do tada neprimetni Emanuel Lekom sa deset vezanih poena smanjio na 72:71 (39. minut). Baš kao i u meču sa Italijom naš tim je ušao u neizvesnu penal završnicu. Sa linije slobodnih bacanja u poslednjih 60 sekundi precizni su bili Nikola Rebić i Dejan Davidovac, baš kao i Lekom, koji je sa zvukom sirene pokušao da pogodi trojku i donese pobedu svom timu. Na našu sreću bio je neuspešan, tako da je ostalo 76:74.SRBIJA: Rebić 15, Zagorac 13, Gudurić 5, Rakićević 7, Apić 10, Babović, Jaramaz, Davidovac 9, Bursać, Kaplanović, Šalić, Tejić 17.BELGIJA: Akjazili 19, Hemelirs 3, Lekom 14, Piters 2, Benzuin, Boksus 3, Vanvin 6, Vile 5, Šapel, Kastelo 15, Bako 7, Kohada.U okviru trećeg kola grupe „E“, Evropskog prvenstva u Linjanu, reprezentacija Srbije u sredu od 18:45 časova igra protiv selekcije Francuske.