VILJAREAL JE NOVI ŠAMPION LIGE EVROPE: Žuta podmornica posle PENAL DRAME osvojila drugo po kvalitetu takmičenje STAROG KONTINENTA!
45'2, Foto: AP

finale

Fudbaleri Viljareala osvojili su Ligu Evrope pošto su u Gdamjsku slavili nad Mančester Junajtedom 11:10 posle penala, jer je u 120. minuta bilo 1:1

Viljareal je poveo golom Đerara Morena u 29. minutu, a izjednačio je Edinson Kavani u 55. minutu.

Viljareal je poveo u 29. minutu, Dani Pareho je sjajno izveo prekid, Đerar Moreno je između dvojice štopera Lindelofa i Baija nekako pobegao i sjajnom reakcijom savladao De Heu za 1:0.

Junajted nije bio na svom nivou, nije imao nijednu ozbiljnu šansu, što dovoljno pokazuje detalj da je najbliži da savlada golmana Ruljija bio Raul Albiol koji je umalo postigao autogol nespretnom reakcijom u finišu prvog poluvremena.

I na startu drugog poluvremena Viljareal je imao prvu priliku, posle "karambola" u šesnaestercu Junajteda, Baka je zamalo zakasnio da postigne pogodak.

Junajted je uspeo da izjednači u 55. minutu, nakon kornera, na odbijenu je naleteo Rašford koji je šutirao iz prve sa 20 metara, a u gužvi u petercu najbolje se snašao Kavani koji je pokupio otpadak za 1:1.

Nakon izjednačenja, Junajted je potpuno preuzeo inicijativu i krenuo da napada konkretno. Dva minuta kasnije usledila je nova šansa preko Bruna Fernandeša, da bi u 72. minutu najbolju imao Kavani koji je posle centaršuta Luka Šoa pogodio Pau Toresa na pet metara.

U 79. minutu Junajted je imao novu dobru priliku, MekTominej je vratio povratnu kroz peterac, ali je odbrana Viljareala intervenisala u poslednjem trenutku ispred Kavanija.

Zanimljivo je i to da Ole Gunar Solskjer nije napravio niti jednu izmenu, dok je Unai Emeri napravio čak četiri, uglavnom da bi zatvorio prilaze golu. Kokelan je zamenio Baku, a ušli su i Pako Alkaser, Moi Gomez, Mario Gaspar i Alberto Moreno, čime je Emeri neutralisao sporadične napade Junajteda i izborio produžetke.

Možda i jedino bitno pomena u prvom produžetku jeste prva izmena Ole Gunara Solskjera u 100. minutu utakmice, ušao je Fred umesto Grinvuda, Pogba je dobio ofanzivnije zadatke, ali nije dalo rezultata.

U drugom delu VAR je dobio svojih pet minuta, gledali su da li je postojao penal za Viljareal kada je Bai igrao rukom u svom kaznenom prostoru, ali nije bilo ništa ni od toga.

Penal rulet je bio posebno interesantan. Po desetorica fudbalera izvela su 20 jedanaesteraca, a De Hea sa jedne i Rulji sa druge strane su po jednom bili baš blizu da odbrane. Kad nisu uspeli na njih je došao red da šutiraju. Golman Viljareala je bio veoma precizan, a zatim je udarac De Hee zaustavio donevđi svom timu trofej i plasman u Ligu šapiona naredne sezone.

9:8 za Vilajreal - Gaspar pogađa

8:8 - Koliko je sreće imao Luk Šo! Rulji je bukvalno imao loptu na ruci, ali je prošla u gol

5:4 za Vilajreal - Pareho je pogodio, iako je De Hea pogodio stranu

4:4 - Rašford je sačekao da golman Viljareala krene i poslao loptu u suprotnu stranu

3:2 za Viljareal - Moreno je vrlo precizan

3:3 - Bruno Fernandeš je imao sreće, Rulji je bio jako blizu, ali nije odbranio

3:2 za Viljareal - Alkaser je šutirao De Hea je bio na lopti, ali mu je prošla ispod ruke

2:2 - Aleks Teles je loptu poslao desno, a golman je krenuo levo

2:1 za Viljareal - Raba je prevario golmana Junajteda,

1:1 - Pogodio je Huan Mata

1:0 za Viljareal! Moreno je loptu poslao u levi ugao, De Hea je krenuo u drugu stranu

Španci prvi šutiraju

Penali

120+4. minut - Kraj utakmice

120+2. minut - Serija izmena na kraju meča, verovatno zbog jedanaesteraca

118. minut - Blizu smo jedanaesteraca

113. minut - Lindelof je pogrešio ispred kaznenog prostora, Vilajreal je imao dobru situaciju, pa zato Španci nisu hteli da prekinu akciju, iako je Mektomini ostao da leži. Na sve to lopta je tokom akcije u kaznenom prostoru pogodila Freda u nogu, pa u ruku, ali VAR kaže nema penala

112. minut - Alkaser nije uspeo da nadmudri Mektominija u kaznenom prostoru Junajteda

110. minut - Rašford je ostao na zemlji, ali se posle ukazane pomoći vratio na teren

109. minut - Viljareal u poslednjih nekoliko prekida nije opasan kao u recimo prvih sat vremena

107. minut - Lindelof je uputio dugu loptu u prostor za Kavanija, ali je golman Viljareala bio prži i klizeći startom otklonio opasnost

Drugi produžetak

105+1. minut - Kraj prvog produžetka

102. minut - Korner je za Viljareal i to sedmi, Junajted je izveo 3

100. minut - Polse akcije Paka Alkasera fudbaler Viljareala se izvinio saigračima,svestan da je mogao i bolje da reaguje

99. minut - Alberto Moreno je bio u solidnoj poziciji, ali je šutirao pored gola

94. minut - Pako Alkaser je šutirao posle okreta, ali je izblokiran

91. minut - Počeo je prvi produžetak

Prvi produžetak

90+3. minut - Kraj regularnog toga idemo u produžetke

90+2. minut - Pau Tores je šutirao, ali neprecizno, lopta ode van okvira gola

90. minut - Do isteka drugog poluvremena još 3 minuta

88. minut - Pogba je sa oko deset metara probao glavom, lopta je otišla preko gola

84. minut - Junajted je imao slobodan udarac, ali posle ubacivanja nije bilo prilike za engleski tim

81. minut - Rašford je probao malo iskosa sa ivice kaznenog ptostora lopta je otišla pored leve stative

79. minut - Mektomini je prošao po strani Kavani je iz trka probao petom, samo korner za Junajted

77. minut - Dva prekida su izveli Španci, za razliku od prvog poluvremena sada nije bilo opasnosti za Engleze

72. minut - Šo je ponovo šutirao u kaznenom prostoru, pogodio je Kavanija u glavu, ali je lopta stigla samo do glave Toresa

70. minut - Rašford je bio u dobroj prilici, ali i ofsajdu

66. minut - Od kako su izjednačili fudbaleri Junateda su mnogo agresivniji i opasniji, mada opet bez konkretne završnice

62. minut - Velika se borba vodi na sredini terena, mnogo energije trošw fudbaleri oba tima

57. minut - Umalo Junajted ekspresno da stigne do preokreta, ali je udarac Bruna Fernadesa otišao pored gola

Edinson Kavani

55. minut - GOOOOOOOOOOOOOL 1:1, Kavani! Mektomini je u akciji pre gola imao priliku, a posle kornera Rašford je imao kontakt sa loptom, Kavani je bio najspretniji i pogodio. VAR je potom potvrdio da Urugvajac nije bio u ofsajdu

52. minut - Junajted traži penal! Bilo je kontakta između Pedrase i Grinvuda u kaznenom prostoru Englezi su tražili penal, a posle konsultatcija sa VAR sobom nema kaznenog udarca

51. minut - Pareho je izgubio loptu u blizini kaznenog prostora, ali je u nastavku akcije Kavani faulirao fudbalera Viljareala

48. minut - Kakva šansa za Viljareal! Posle centaršuta Pedrase lopta je stigla do Morena na ivici peterca, posle par sekundi odbrana Junajteda je uspela da interveniše

46. minut - Utakmica je nastavljena

Junajted je ove sezone pet puta preokrenuo zaostatak na poluvremenu

Drugo poluvreme

45 + 2. minut - Posle kornera za Viljareal, završeno je prvo poluvreme

45. minut - Umalo autogol! Grinvud je odlično prošao, pogodila je lopta Albiola, da bi je na kraju hvatio Heronimo Ruli

44. minut - Junajted imao posed, ali bez udarca ka golu Viljareala

Viljareal, Mančester Junajted

40. minut - Kavani se našao u kaznenom prostoru, ali je uputio lošu povratnu loptu, pa su defanzivci španskog tima uzeli loptu

37. minut - Junajted ne uspeva da uzvrati posle primljenog gola, tim iz Mančestera deluje pomalo nervozno

29. minut GOOOOOOL 1:0 za Viljareal Đerar Moreno! Dani Pareho je sjajno centrirao iz slobodnog udarca sa leve strane, a Đerar Moreno je u pravom trenutku krenuo napred i postigao prvi pogodak na utakmici

24. minut - Pas Grinvuda ka Kavaniju, ali Urugvajac nije uspeo da primiri loptu u kaznenom prostoru rivala. Usledio je novi udarac ka golu Viljareala, ali je Ruli bio siguran, te je rutinski uhvatio loptu

22. minut - Dva udarca ka golu Junajteda, ali bez velike opasnosti Španci prete posle prekida

20. minut - Luk Šok je pokušao, lopta je otišla kraj stative, a u prolasku kroz peterac niko nije uspeo da je zahvati

15. minut - Prvi korner za Viljareal, Trigeros je iz drugog plana šutirao na drugoj stativi, ali je bio daleko od lopte i prilično neprecizan

12. minut - Agresivna igra Junajteda od starta, fudbaleri Viljareala pod pritiskom ne uspevaju da iznesu loptu na protivničku polovinu

7. minut - Mektomini je šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali prilično neprecizno.

6. minut - Mančester je uspostavio kontrolu, došao i do kaznenog prostora rivala, ali je odbrana Viljareala u poslednjem trenutku otklonila opasnost ispred Kavanija

3. minut - Lopta u nogama fudbalera Viljareala u uvodnim minutima, vodi se velika bitka na sredini terena

1. minut - Utakmica je počela

Prvo poluvreme:

Mančester, Viljareal

Trener fudbalera Mančester junajteda Ole Gunar Solšer rekao je danas da bi finalna utakmica Lige Evropa protiv Viljareala mogla da bude "odskočna daska za veliku budućnost".

"Ovo je najbolji klub na svetu. To je zadovoljstvo i pritisak Mančester junajteda. Na to su igrači spremni. Ne bi ovde bili da nisu vrhunski igrači. Ovo su velike noći za nas. Finale bi moglo biti odskočna daska za veliku budućnost", rekao je Solskijer, a preneo je Bi-Bi-Si (BBC).

Fudbaleri Mančester junajteda igraju u sredu finale Lige Evropa protiv Viljareala, u poljskom Gdanjsku.

Solskijer, koji je kao igrač Junajteda osvojio titulu prvaka Evrope, kao trener još nije osvojio trofej, a u Junajtedu je od sezone 2018/19.

"Ovo je tim koji smo obnovili u poslednjih nekoliko godina. Nadam se da je ovo početak nečeg većeg", dodao je.

Solskijer je rekao i da je "blago uveren" u pobedu protiv Viljareala, koji je u španskoj Primeri sezonu završio na sedmom mestu.

"Ova grupa igrača radi godinu i po dana zajedno. Sledeći korak za njih je uživanje u ovakvoj utakmici", rekao je trener Junajteda.

Nastup kapitena Junajteda Harija Megvajera i dalje ne neizvestan, nakon što je pre dve nedelje doživeo povredu ligamenata skočnog zgloba.

Megvajer je na štakama bio do prošle nedelje, ali je ipak otputovao u Gdanjsk. On nije učestvovao na današnjem treningu.

Zbog povrede kolena u finalu neće igrati Fil Džons i Entoni Marsijal.

Prema navodima medija još nije poznato ko će biti na golu Junajteda u meču protiv Viljareala, David de Hea je sjajno branio u polufinalu Lige Evropa protiv Rome, a u poslednje vreme dobro partije pružio je i Din Henderson.

"Uvek je teško izostaviti igrača, ali to je tako tokom cele sezone", rekao je Solskijer.

Sa timom je u Poljsku otišao i proslavljeni bivši trener Ser Aleks Ferguson.

U finalu Lige šampiona, 26. maja 1999. godine Solšer je postigao gol protiv Bajerna (2:1), za osvajanje Lige šampiona, dok je na klupi bio upravo Ferguson.

"On je poseban čovek, poput fudbalske enciklopedije. Dovoljno je da dok jedemo u restoranu, igrači mogu da ga pitaju o nečemu o čemu razmišljaju. Svoju karijeru dugujem njemu", dodao je trener Junajteda.

Datum finala važan je za Junajted, jer se poklapa sa rodjenjem Ser Meta Bejzbija, 1909. godine, a on se smatra "ocem osnivačem" kluba.

Finale Lige Evropa izmedju Mančester junajteda i Viljareala igra se sutra u Gdanjsku od 21.00.