(VIDEO) SRBIJA ŠAMPION EVROPE: Mladi košarkaši savladali Španiju u finalu

Finale Evropskog prvenstva

Izabranici Vladimira Đokića ostvarili su svih deset pobeda na šampionatu i sasvim zasluženo osvojili zlatnu medalju

Košarkaška reprezentacija Srbije, igrači do 20 godina, osvojili su titulu prvaka Evrope pošto su u finalu savladali Španiju rezultatom 70:64 (20:21, 16:15, 16:9, 18:19).

Tim selektora Vladimira Đokića ostvario je svih deset pobeda na šampionatu odigranom u Italiji.

Srbija je u finalu igrala bez jednog od najboljih igrača Marka Tejića koji je u polufinalu protiv Turske polomio prst šake, što ovaj trijumf čini većim.

Ekipu Vladimira Đokića je do pobede predvodio Ognjen Jaramaz sa 19 poena i 10 skokova, Marko Gudurić postigao je 14 poena uz šest skokova, a Rade Zagorac 11 poena uz sedam skokova. ; Nikola Rebić dodao je devet poena uz četiri skoka, a devet poena ubacio je i Dragan Apić. U ekipi Španije Huan Ernangomes bio je najefikasniji sa 18 poena i sedam skokova, a Mark Garsija dodao je 17 poena.

Naša košarka je osvojila peto evropsko zlato u ovom uzrastu, prvo od 2008. godine, dok je Španija ostala na jednom, osvojenom 2011. godine.

Mlada košarkaška reprezentacija Turske osvojila je bronzanu medalju na prvenstvu Evrope u Italiji savladavši večeras u utakmici za treće mesto selekciju Francuske sa 84:74 (20:15, 26:12, 14:21, 24:26).

U najboljoj petorci šampionata izabrani su Rebić i Gudurić. Marko Gudurić je ujedno i MVP ovog prvenstva.

Veliki hendikep za Srbiju predstavlja odsustvo Marka Tejića, koji je u dosadašnjem toku šampionata imao prosek 10.4 poena i 5.8 skokova.

Dodatni hendikep predstavlja činjenica da je Marko Gudurić već posle četiri minuta dobio dve lične greške.

Španci su bolje ušli u meč, sa dve vezane trojke Martina i Garsije poveli u 4. minutu sa 12:4, pa je selektor Đokić morao da zove tajm-aut.

Posle tajm-auta srpski tim je zaigrao snažnije u odbrani, razigrao se Jaramaz, koji je promašio nekoliko zicera, ali je pokrenuo svoj tim koji je iz minuta u minut uspevao da smanji zaostatak i na kraju prve četvrtine priđe na minus jedan - 20:21.

Zagorac je trojkom doneo izjednačenje Srbiji u 12. minutu (23:23), potom je Gudurić pogodio za dva poena, uz slobodno bacanje za 26:26 u 14. minutu. Zakucavanjem istog igrača Srbija je u 15. minutu povela 28:26, što je prvo vođstvo našeg tima u meču.

Međutim, odbrana nema rešenja za Marka Garsiju koji je od 30 poena Španije postigao 16.

Ponovo se razigrao Ognjen Jaramaz, pogodio trojku kojom je Srbija uhvatila priključak u 17. minutu (31:33), zatim je pri prekršaju pogodio za dva poena i doneo Srbiji minimalnu prednost 34:33.

Davidovac je sa linije penala 20 sekundi pre isteka druge četvrtine doneo Srbiji minimalnu prednost - 37:36. Rivali nisu uspeli preko Garsije da realizuju poslednji napad, a nažalost trojka Davidovca sa dve trećine terena nije mogla biti priznata jer je vreme isteklo.

Velika borba i koš za koš na početku treće četvrtine. Razigrao se Apić i time odgovorio na četiri vezana poena Diopa. Gudurič je u 24. minutu Srbiji doneo dva poena viška (40:38), Davidovac u 29. minutu vezao četiri poena za 46:45.

Kada je Rebić postigao trojku 47 sekundi pre kraja četvrtine, "Orlići" su stekli četiri poena prednosti (49:45). Tačku na sjajnu četvrtinu, koju je Srbija dobila sa 16:9, stavio je Ognjen Jaramaz trojkom devet sekundi pre kraja za 52:45.

Marko Gudurić je trojkom u poslednjoj sekundi napada doneo Srbiji devet poena viška u 32. minutu (56:47), a sjajan početak poslednje četvrtine nastavio je Rade Zagorac trojkom za 59:49.

Jaramaz je u 33. minutu doneo Srbiji najveću prednost - 61:49, da bi Noges trojkom smanjio na 60:52. To je bio znak da selektor Vladimir Đokić zatraži tajm-aut.

Fenomenalni Ognjen Jaramaz pogodio je trojku uz istek napada za 64:52, na nešto više od pet minuta pre kraja meča.

Srbija trojkama razbija zonsku odbranu Španaca. Zagorac pogađa novu trojku za 67:54.

Period nešto neorganizovanije igre Srbije u fazi napada, Španija je vezala četiri poena i ponovo se spustila na jednocifreni zaostatak - 67:58.

Novi neuspešan napad našeg tima dao je mogućnost Španiji da priđe na osam poena (67:59) na nešto više od dva i po minuta pre kraja meča.

Srbija je dugo bez poena, a Martin je sa linije penala 95 sekundi pre kraja meča smanjio na 67:61. Serija Španaca 7:0.

Gomez 54 sekunde pre kraja pogađa trojku za 67:64. Serija Španije sada iznosi već 10:0. Selektor Srbije Vladimir Đokić zatražio je tajm-aut.

Gudurić prekida petominutni post i pogađa iz teške pozicije za 69:64 na 17 sekundi pre kraja.