PARTIZAN GAZI REDOM U EVROKUPU: Gordić i Pejdž doneli crno-belima istorijsku pobedu u Litvaniji

TRI OD TRI

Košarkaši Partizana pobedili su Ritas u "Simens areni" u Viljnusu u utakmici trećeg kola Grupe B Evrokupa - 66:61.

Crno-beli su prvi put u istoriji savladali Ritas u gostima!

Tim Andree Trinkijerija ima maksimalan učinak 3-0 u Grupi B, pritom je dve pobede zabeležio na strani.

Ritas ima skor 1-2.

"Parni valjak" je nastavio da gazi u Evropi! Posle Venecije i Tofaša, pred njim je pao i Ritas, tradicionalno nezgodan protivnik, naročito kada se igra u Litvaniji. Međutim, crno-beli su uspeli da sruše tu crnu tradiciju. Na kraju drame u "Simens areni" - 61:66 (18:17, 12:17, 18:16, 13:16).

Domaćin je bolje otvorio meč, imao i sedam poena prednosti, ali se sve promenilo ulaskom Nemanje Gordića, koji je razmrdao ekipu. Crno-beli su vrebali priliku i onda u finišu prvog poluvremena trojkama stigli do preokreta. Na odmor su otišli sa vođstvom od 34:30.

Partizan je najveću prednost imao sredinom treće deonice - 46:37, ali je onda Ritas napravio seriju 11:0 i poveo 48:46. To je bilo poslednje vođstvo domaćina na utakmici, jer su do kraja crno-beli konstantno bili u prednosti, ali nikako nisu uspevali da se "odlepe".

Na kraju se ušlo u uzbudljivu završnicu, a pitanja pobednika rešio je Gordić trojkom za 63:59 na 27 sekundi pre kraja.

Pejdž sa 17 poena (4/5 za tri) i Gordić sa 13, uz sedam asistencija i šest skokova bili su najzaslužniji za uspeh Trinkijerijevog tima za koji, pored povređenog Rašona Tomasa, nije igrao ni Novica Veličković.

Mora se istaći i dobra rola Vilijama Mozlija - 11 poena i sedam skokova.

Kod Ritasa sa 15 poena najefikasniji su bili Meksikanac Pako Kruz i Eimantas Bendžius.

Partizan u subotu igra s Mornarom u Baru u ABA ligi, a onda sledećeg utorka dočekuje Lokomotivu Kubanj u Evrokupu, ali u "Pioniru" (zbog zauzetosti Štark arene).

Četvrta četvrtina - 61:66:

40. minut - 61:66 - Pejdž pogađa tri od četiri slobodnih bacanja!

40. minut - 59:63 - Trojka Gordića!

40. minut - 59:60 - Kajris pogađa jedno slobodno bacanje.

38. minut - 58:60 - Kajris sa penala oba puta precizan.

38. minut - 56:60 - Gordić! Iznenadio je odlučivši se na šut i pogodio.

37. minut - 56:58 - Mozli pogađa jedno slobodno bacanje.

36. minut - 56:57 - Kruz iz velike daljine pogađa trojku.

35. minut - 53:57 - Bickauskis dobija tehničku, ali Pejdž promašuje bacanje, a onda crno-beli gube posed lopte.

34. minut - 53:57 - Mozli snalažljiv pod košem.

34. minut - 53:55 - Konačno da neko iz Ritasa promaši bar jedno bacanje - Berstou.

33. minut - 52:55 - Trojka Pejdža iz ćoška! Njegova četvrta iz pet pokušaja.

33. minut - 52:52 - Domaći s penala do izjednačenja, sada je oba puta precizan Bendžius.

32. minut - 50:52 - Berstou danas ne promašuje slobodna bacanja.

32. minut - 48:52 - Zagorac precizan sa distance.

Treća četvrtina - 48:50:

30. minut - 48:50 - Četiri vezana poena Gordića, Partizan ponovo vodi.

30. minut - 48:48 - Gordić zaustalja nalet Ritasa.

29. minut - 48:46 - Trojka Bendžiusa! Serija 11:0 za preokret.

29. minut - 45:46 - Loš period crno-belih, Kajris dovodi domaćina na samo poen zaostatka.

28. minut - 43:46 - Serija Ritasa 6:0. Sirvidis poentira posle ofanzivnog skoka, a Trinkijeri zove minut odmora.

27. minut - 41:46 - Blaževič precizan iz penala.

27. minut - 39:46 - Holovej zaustavlja nalet gostiju.

26. minut - 37:46 - Najveće vođstvo Partizana posle pogotka Jankovića.

25. minut - 37:44 - Birčević uzvraća trojkom, posle čega Adomaitis traži tajm-aut. Crno-beli drugi put na "plus sedam".

25. minut - 37:41 - Trojka Kruza.

24. minut - 34:41 - Janković poentira pod faulom, zatim promašuje dodatno slobodno bacanje, ali Birčević hvata loptu i daje koš. Ovo su prvi poeni crno-belih posle duže vremena.

23. minut - 34:37 - Berstou oba puta precizan sa penala.

22. minut - 32:37 - Kajris daje prvi poene za domaćina u drugom poluvremenu.

21. minut - 30:37 - Trojka Pejdža! Treći uzastopni pogodak crno-belih van linije 6.75.

Druga četvrtina - 30:34:

20. minut - 30:34 - Trojka Pejdža!

19. minut - 30:31 - Zagorac ponovo pogađa samo jedno slobodno bacanje,l ali crno-beli hvataju loptu, pa Volden daje trojku za prvo vođstvo!

19. minut - 30:27 - Poeni Kruza iz kontre.

18. minut - 28:27 - Mozli! Crno-beli su na samo korak zaostatka. Adomaitis traži minut odmora.

17. minut - 28:25 - Pejdž vraća crno-bele na "minus tri".

16. minut - 28:23 - Tehnička za Trinkijerija! Italijan je protestovao, jer sudije nisu dosudile faul nad Zagorcem. Bendžuis pogađa sa penala.

16. minut - 27:23 - Bendžuis je veoma raspoložen.

16. minut - 25:23 - Volden prekida niz grešaka na obe strane i postiže koš.

14. minut - 25:21 - Sada domaćin u seriji, pogađa Blaževič.

14. minut - 23:21 - Bendžius vraća prednost Ritasu.

13. minut - 21:21 - Mozli snalažljiv pod košem za prvo izjednačenje. Četvrta asistencija Gordića.

12. minut - 21:19 - Gordić može sam! Solo prodor i polaganje!

11. minut - 21:17 - Trojka Girdžiunasa.

Prva četvrtina - 18:17:

10. minut - 18:17 - Poeni Gordića, koji je "podigao" crno-bele otkako je ušao u igru.

9. minut - 18:15 - Bendžius sa penala prekida seriju Partizana 6:0.

9. minut - 16:15 - Crno-beli se probudili! Sada i Pejners zakucava! Ponovo je Gordić asistent. Domaćini traže tajm-aut.

8. minut - 16:13 - Drugo u nizu zakucavanja Mozlija.

7. minut - 16:11 - Alej up crno-belih i zakucavanje Mozlija. Asistirao mu je Gordić.

7. minut - 16:9 - Domaći košarkaši su ušli u šut - trojku pogađa i Holovej.

6. minut - 13:9 - Prve trojke na meču! Razmenili su ih Bendžuis i Pejdž!

6. minut - 10:6 - Volden je sada jedini strelac u ekipi Partizana uz Zagorca.

5. minut - 10:4 - I Kajris daje samo jedno slobodno bacanje.

5. minut - 9:4 - Zagorac ponovo šutira penale i ponovo ima polovičan učinak.

4. minut - 9:3 - Crno-beli nemaju rešenja za Meksikanca Kruza.

4. minut - 7:3 - Za sada samo Zagorac upisuje poene za Partizan.

3. minut - 7:1 - Novi poeni raspoloženog Kruza.

3. minut - 5:1 - Prvi poen za Partizan posle dva i po minuta igre, postiže ga Zagorac sa linije za slobodna bacanja.

2. minut - 5:0 - Holovej pronalazi Ehodasa, koji zakucava.

1. minut - 3:0 - Kruz na startu poentira pod faulom, a onda koristi i dodatno slobodno bacanje.

17:58 - Poklon za Parahovskog

Artsjom Parahovski nije nosio dres Ritasa ni celu (prošlu) sezonu, ali Litvanci nisu zaboravili njegov doprinos, pa su ga uoči današnjeg meča darivali. Sportski direktor Ritasa Linas Kleiza uručio je Belorusu sliku.

Crno-beli su posle osam i po meseci dočekali priliku da se revanširaju Ritasu za bolni poraz pretposlednjeg dana januara. Tada su Litvanci savladali Partizan u "Pioniru" i raspršili mu nadu da može do četvrtfinala Evrokupa.

Ironija leži u tome što je junak Ritasa bio Artsjom Parahovski, koji je sada adut Partizana. Belorus je u poslednjim trenucima meča pogodio sa distance i gostima doneo trijumf - 78:77.

Tim trenera Dainiusa Adomaitisa je prošle sezone oba puta savladao crno-bele, jer je prethodno u prvom kolu TOP 16 faze kao domaćin pobedio 80:74.

Partizan i Ritas su "stari znanci". Ne samo da su se u Evrokupu sastajali u prethodne dve sezone, već su od 2010. u evropskim takmičenjima odigrali čak deset utakmica. Litvanci su se radovali čak osam puta, a u seriji su od šest uzastopnih pobeda nad crno-belima.

Partizan je sada takmičenje u Evrokupu započeo je trijumfima u Venciji (63:66) i protiv Tofaša u "Štark areni" (93:80) i jedini je učesnik Grupe B sa maksimalnim učinkom u prva dva kola.

Doduše, crno-beli su u subotu doživeli prvi poraz u sezoni, posle šest uzastopnih pobeda, i to u ABA ligi od Primorske u Kopru.

Litvanski predstavnik je na startu Evrokupa načinio iznenađenje pobedom u Viljnusu nad prvim favoritom grupe Lokomotivom Kubanj - 92:86, ali je onda ubedljivo poražen u Limožu - 82:61.

Adomaitisova ekipa u domaćem prvenstvu nije napravila nijedan kiks u uvodnih pet rundi.

"Ako razmišljamo o umoru, bićemo umorni. Nema umora, samo je naporno jer ne uspevamo da treniramo kako treba. Fizički je dosta težak period, ali tako je i idemo dalje. Teška utakmica je pred nama, Ritas igra snažno na svom parketu, razvalili su Lokomotivu, postavili „svetski rekord“ od 40 poena za jednu četvrtinu, mlada su ekipa, puna energije i trebaće nam mudrosti, strpljenja i pameti", istakao je trener crno-belih Andrea Trinkijeri.