ZVEZDA PONOVO SIJA! RUSI RAZBIJENI U PIONIRU: Atomska košarka crveno-belih za ubedljiv trijumf protiv Himkija (KURIR TV)

DRUGA POBEDA U EVROLIGI

Košarkaši Crvene zvezde deklasirali su Himki u dvorani "Aleksandar Nikolić" u utakmici šestog kola Evrolige - 90:78 (28.22, 22:19, 30:15, 10:22).

Crveno-beli su zabeležili drugu pobedu u elitnom takmičenju, odnosno prvu posle tri vezana neuspeha, dok je Rusima ovo tek drugi poraz.

Burno je bilo večeras u "Pioniru". Počelo je odgovorom Evroligi za "Noć veštica", nastavljeno isključenjem Branka Lazića, posle čega je usledila Zvezdina blistava partija, pred ne tako punim tribinama kao što se očekivalo.

Domaćin je zabeležio ubedljivu pobedu zahvaljujući sjajnim partijama Boriše Simanića, Bilija Berona i Stratosa Perperoglua, ali, naravno, kao i obično, granitnoj odbrani.

Zanimljivo je da je Andrija Gavrilović kao trener Zvezde zabeležio prvi evroligaški trijumf protiv kluba u kome radio pet godina (kao pomoćnik).

Počelo je isključenjem Branka Lazića!

Janis Tima je u borbi za loptu udario Zvezdinog kapitena, po proceni sudija (posle gledanja snimka) Lazić mu je uzvratio, pa je kažnjem isključujućom, a Letonac samo nesportskom ličnom greškom.

Crveno-beli su furiozno krenuli od starta, kada je najjače "povukao" Simanić, pa je vrlo brzo srušio lični rekord u Evroligi, koji je do večeras iznosio deset poena.

Zvezda je povela 8:0, a u sedmom minutu je već imala dvocifrenu prednost - 19:9. Sve što su gosti uspeli je da priđu na tri poena zaostatka u finišu prve deonice.

Kada je Simanić stao, nadovezao se Perperoglu, kasnije i Beron. "Prštale" su trojke sa svih pozicija, a srpski šampion je meč definitivno prelomio u trećoj četvrtini. Sa takvom atomskom košarkom crveno-beli su nastavili i u poslednjem periodu sve dok nisu stigli do maksimalnih "plus 28".

U finišu je usledilo opuštanje Gavrilovićevog tima, Himki je serijom 14:0 u završnici uspeo da poraz učini podnošljivijim. Ipak, utisak o moći Crvene zvezde time nije izbledeo.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Boriša Simanić sa 18 i Bili Beron sa 17 poena. Stratos Perperoglu je dodao 15, Džejms Gist 12, a Lorenco Braun deset poena. U poraženom timu najbolji je bio Aleksej Šved sa 14 poena, dok je Devin Buker ubacio poen manje.

Zvezda u nedelju u ABA ligi gostuje Ciboni, a onda sledećeg četvrtak u Evroligi dočekuje Real Madrid. Himki u sedmom kolu elitnog takmičenja igra ruski derbi sa Zenitom u Sankt Peterburgu.

Četvrta četvrtina - 90:78:

37. minut - 85:70 - Braun prekida nalet Himkija.

37. minut - 83:70 - Jerebko daje tri od četiri slobodna bacanja. Himki je napravio 14:0!

36. minut - 83:67 - Gavrilović traži tajm-aut jer su gosti napravili 11:0.

35. minut - 83:65 - Zajcev produžava seriju Himkija.

34. minut - 83:63 - Pogađa i Monija, serija Rusa.

33. minut - 83:61 - Nesportska Simanića. Zajcev daje jedno slobodno bacanje, a onda poentira Jerebko.

31. minut - 83:56 - Dobrićeva trojka, 11. Zvezdina večeras.

Treća četvrtina - 80:56:

29. minut - 78:52 - Gist vezuje tri pogotka sa slobodnih bacanja, posle čega jedno promašuje.

29. minut - 77:52 - Gist sa penala za novu maksimalnu prednost domaćina.

28. minut - 75:52 - Sada i Simanić pogađa trojku!

27. minut - 72:52 - Trojka Perperoglua za "plus 20"!

26. minut - 69:50 - Nova trojka Berona, koji je sad već na 16 poena.

26. minut - 66:50 - Tima pogađa za tri poena.

25. minut - 66:47 - Simanić siguran pod košem.

25. minut - 64:47 - Poeni Brauna za najveću prednost Zvezde.

24. minut - 62:47 - Majstorija Berona, Amerikanac na 13 poena.

24. minut - 60:47 - Crveno-beli kradu loptu, Dženkins lagano poentira, Kurtinaitis traži tajm-aut.

23. minut - 58:47 - Berona veruje dve trojke!

23. minut - 55:47 - Trojka Berona preko ruke!

21. minut - 52:45 - Beron gazi liniju, ipak su samo dva poena.

20. minut - 50:45 - Bertans daje trojku pod faulom, a onda realizuje dodatno slobodno bacanje.

Zvezdu bodre Filip Krajinović, Milan Gurović...

Druga četvrtina:

20. minut - 50:41 - Odžo pogađa jedno bacanje.

20. minut - 49:41 - Dženkins i Buker pogađaju u kratkom razmaku.

19. minut - 47:39 - Trojka Bukera.

17. minut - 47:36 - Dženkins prekida seriju Himkija.

17. minut - 45:36 - Serija gostiju, posle trojke Time, Himki se spušta na "minus deset".

16. minut - 45:29 - Gist daje "dva plus jedan".

15. minut - 42:28 - Sada je Perperoglu nezaustavljiv!

14. minut - 40:28 - Trojka Perperoglua!

13. minut - 37:28 - Igra se koš za koš, sada je Perperoglu pogodio, pa Kurtinaitis tražio tajm-aut.

11. minut - 31:24 - Trojka Simanića! On je večeras nezaustavljiv.

11. minut - 28:24 - Zajcev zakucava.

Prva četvrtina - 28:22:

10. minut - 28:22 - Trojka Perperoglua!

10. minut - 25:22 - Zajcev i Braun su "razmenili" dvojke.

9. minut - 23:20 - Lagano poentira Šved.

9. minut - 23:18 - I Dženkins se upisao u strelce.

9. minut - 21:18 - Gil nepograšiv sa linije za slobodna bacanja.

8. minut - 21:16 - Prvi poeni Gista.

8. minut - 19:16 - Serija Himkija 7:0. Šved je u seriji.

8. minut - 19:14 - Šved precizan s penala.

7. minut - 19:12 - Trojka Bukera.

7. minut - 19:9 - Dvocifrena prednost za crveno-bele! Simanić ima deset poena.

6. minut - 17:9 - Gil daje dva bacanja, Kuzmić se razigrao na drugoj strani.

6. minut - 15:7 - Beron daje "dva plus jedan".

5. minut - 12:7 - Gil sam pod košem...

5. minut - 12:5 - Pogodak Brauna iz koraka.

4. minut - 10:5 - Prodor i poeni Šveda.

4. minut - 10:3 - Kuzmić se odlično snalazi pod košem.

4. minut - 8:3 - Trojka Bukera, prvi poeni gostiju.

3. minut - 8:0 - Majstorija Simanića, postigao je svih osam poena! Kurtinaitis ttaži tajm-aut.

3. minut - 6:0 - Druga trojka Simanića!

3. minut - 3:0 - Počeo je treći minut meča, koji je počeo pre 12 minuta! Eto koliko su trajali sudijski prekidi.

2. minut - 3:0 - LAZIĆ JE ISKLJUČEN! Kapiten Zvezde je nesportski reagovao na udarac Time, pa je, pošto su sudije pregledale snimak, dobio isključujuću! Tima je prošao sa nesportskom ličnom greškom...

1. minut - 3:0 - Počelo je trojkom Simanića.

18:59 - Zvižduci za himnu Evrolige, koja se tradicionalno ne čuje na Zvezdinim utakmicama.

18:58 - Tribine dvorane "Aleksandar Nikolić" nisu ispunjene kao na prošlim mečevima.

18:57 - Tim menadžer Zvezde Nebojša Ilić uručio je dres na poklon Stefanu Joviću, nekadašnjem igraču crveno-belih, a sada Himkija.

18:45 - Evroliga je pozvala sve učesnike da obeleže Noć veštica, a Zvezda je odgovorila trubačima, kao i duhovnom i etno muzikom.

Rivali meč dočekuju u različitim raspoloženjima. I dok je ruski tim sjajno startovao i zabeležio četiri pobede, uz samo jedan poraz, Zvezda ima skor 1-4.

Ove nedelje evroligaši imaju dupli program, pa je u utorak, u uvertiri za okršaj u "Pioniru", Himki kod kuće savladao Panatinaikos 103:86, dok su crveno-beli poraženi od Efesa u Istanbulu 70:85.

Zvezda je u poslednjih šest mečeva u ABA ligi i Evroligi zabeležila samo jednu pobedu.

"Radio sam sedam godina u Himkiju i za taj klub me vežu brojne uspomene, osvojili smo i dva trofeja Evrokupa, i radujem se utakmici sa bivšim glavnim trenerom Kurtinaitisom. Ali, na terenu nema prijateljstva, mnogo nam je važna ova utakmica i pobeda u njoj. Svesni smo dobrog momentuma i poslednjih rezultata Himkija, ali pred našim navijačima pobeda je imperativ i to na bilo koji način", rekao je trener Zvezde Andrija Gavrilović.