SRBIJA NA KRILIMA AVRAMOVIĆA SLAVILA U SLOVAČKOJ: Pešićevi Orlovi obezbedili plasman u naredni krug kvalifikacija za Mundobasket

Kvalifikacije za EP

Košarkaši Srbije savladali su kao gosti Slovačku rezultatom 71:63 (26:16, 18:15, 16:22, 11:10) u utakmici 4. kola grupe A kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2023.

Srbija je ostvarila treću pobedu u četiri meča, dok je Slovačka doživela četvrti poraz.

Srbija je ovom pobedom osigurala plasman u drugi krug kvalifikacija, gde će se zajedno sa još dve reprezentacije iz grupe, najverovatnije Belgije i Letonije, ukrstiti sa grupom B gde se nalaze Grčka, Turska, Belorusija i Velika Britanija. Prve dve će se plasirati na Mundobasket.

Reprezentaciju Srbije predvodio je Aleksa Avramović sa 24 poena. Nikola Jović je postigao 13 poena, a Dušan Ristić 12. U domaćem timu Vladimir Brodzijanski je ubacio 22 poena, a Maerk Doležaj 17.

Srbija u junu gostuje Letoniji u 5. kolu, a zatim dočekuje Belgiju početkom jula u poslednjem kolu.

4. ČETVRTINA

39. minut - Brodzijanski u kontri zakucava - 69:61. Još jedan laki poen za Slovačku - 69:63. Avramović ponovo kad je najbitnije - 71:63.

36. minut - Simanić pogađa trojku - 69:57.

34. minut - Avramović pogađa bitnu trojku, njegovih 22 poena - 66:57.

32. minut - Avramović polaže za 62:55. Njegovih 19 poena.

31. minut - Kerner od tablu postiže svoj deseti poen - 60:55.

3. ČETVRTINA

30. minut - Novak se upisuje - 60:50. Doležaj pogađa trojku uz zvuk sirene - 60:53.

29. minut - Petrušev sa linije penala prekida nalet Slovaka - 58:50.

28. minut - Brodzijanski se razigrao, njegova druga trojka i Slovačka se primakla na 56:50.

27. minut - Brodzijanski za sada jedini drži ritam - 56:47.

26. minut - Jović poentira za svoj 13. poen - 56:43. Kerner zakucavanjem smanjuje na 56:45.

25. minut - Brodzijanski posle ofanzivnog skoka pogađa, njegovih 13 poena - 54:43.

24. minut - Brodzijanski ponovo precizan za dva - 50:38. Ristić vraća dvojku - 52:38. Kerner pogađa otvorenu trojku - 52:41. Avramović iz prodora odgovara - 54:41. Njegovih 17 poena.

23. minut - Jović uz zvuk sirene pogađa trojku, njegov 11. poen - 50:34. Krajčević iz prodora smanjuje na 50:36.

22. minut - Trifunović odgovara trojkom - 47:34.

21. minut - Brodzijanski pogađa trojku - 44:34.

2. ČETVRTINA

20. minut - Sjajni Avramović postiže još jednu trojku - 44:29. Njegovih 15 poena, uz četiri asistencije. Doležaj završava dvojkom poluvreme - 44:31.

19. minut - Korner trojkom smanjuje rezultat - 38:29. Avramović trojkom na trojku odgovara - 41:29.

18. minut - Avramović, koji igra sa maskom, postiže poene pod prekršajem - 35:26. Avramović cepa mrežicu za tri poena, njegov deveti poen - 38:26.

16. minut - Radanov je napravio nesportsku ličnu, a Abrham sa linije penala smanjio rezultat - 32:26.

14. minut - Nova trojka Simanića, druga vezana - 32:24.

13. minut - Simanić trojkom prekida nalet Slovaka - 29:21. Doležaj se raspucao, njegova treća trojka i deseti poen - 29:24.

12. minut - Brodzijanski posle ofanzivnog skoka povećava seriju Slovačke - 26:21.

11. minut - Ihring trojkom smanjuje na 26:19.

1. ČETVRTINA

10. minut - Ristić je ponovo precizan - 26:13. Brodzijanski smanjuje na 26:16.

9. minut - Krajcović pogađa trojku - 21:13. Jović pogađa trojku, njegov osmi poen - 24:13.

8. minut - Doležaj pogađa trojku - 19:10. Ristić upisuje svoj osmi poen - 21:10.

6. minut - Ristić ponovo pogađa - 17:5. Petras smanjuje - 17:7. Ristić ponovo precizan - 19:7.

5. minut - Doležaj postiže prvu trojku na meču za Slovačku - 12:5. Trifunović odgovara trojkom na trojku - 15:5.

4. minut - Sjajno je Jović ušao u meč, njegovi poeni pod faulom - 10:2. Ristič donosi prvu dvocifrenu prednost Srbiji, i to posle ofanzivnog skoka - 12:2.

2. minut - Kuridža se upisuje u strelce - 5:0. Brodzjanski postiže prve poene za Slovačku - 5:2. Jović povećava na 7:2.

1. minut - Avramović trojkom otvara utakmicu, Srbija vodi 3:0.

Nakon pobede izvojevane u petak u hali "Aleksandar Nikolić" reprezentacija Srbije će večeras ponovo igrati protiv selekcije Slovačke.

Utakmica je zakazana za 18 časova u gradu Levice.

Pred utakmicu selektor reprezentacije Srbije Svetislav Pešić kaže:

– Pobeda koju smo u petak ostvarili nam je puno značila, pre svega zbog samopouzdanja naših mladih igrača. Utakmica koja nas očekuje će biti veoma zahtevna. Slovačkoj reprezentaciji je ova utakmica poslednja šansa za plasman među tri ekipe u našoj grupi i borbu za prolazak u narednu rundu. Mi smo održali jedan trening, kada dođemo u Levice ćemo imati još jedan trening. Analizirali smo našu igru, analizirali šta moramo da popravimo i to za sada izgleda dosta dobro. Idemo pripremljeni i motivisani da probamo da ostvarimo pobedu u utakmici koja nas očekuje – poručio je Pešić.

U pobedi Srbije od 75:63, u našem nacionalnom timu je bio i Aleksa Avramović koji je uprkos prelomu nosa, stavio zaštitnu masku i izašao na teren. Pred novu utakmicu protiv reprezentacije Slovačke, Avramović kaže:

– Biće sigurno teška utakmica. Uvek je izazov pobediti istog rivala u tako kratkom periodu, a pogotovu što je Slovačka u situaciji da više nema prava na poraz i da im je ova utakmica biti ili ne biti. U Beogradu smo izgledali solidno i nadam se da ćemo sutra na terenu izgledati još bolje. Naš cilj se zna, to je da u narednu rundu prenesemo što više pobeda, ali u ovom trenutku gledamo samo sutrašnji meč i želimo da sa dva pobede završimo ovaj kvalifikacioni prozor – naglasio je Avramović.

Srbija, Letonija i Belgija trenutno imaju isti učinak 2-1 u grupi A, dok je Slovačka na začelju bez pobede. Prve tri reprezentacije će se plasirati u drugi krug kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.