CAAARIIICEEE! SRBIJA POSLE 5 SETOVA SRUŠILA POLJSKU: Odbojkašice u polufinalu, Amerikanke rival za finale

Četvrtfinale SP

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Svetskog prvenstva.

Srbija je posle preokreta pred oko 13,000 gledalaca u Gljivicama savladala domaćina Poljsku sa 3:2 (21:25, 25:21, 25:18, 24:26, 16:14).

Srpkinje će za finale i odbranu titule igrati protiv Sjedinjenih Američkih Država, a taj meč je na programu u sredu u 20.30 časova. Amerikanke su sa 3:0 počistile Tursku u četvrtfinalu. Ove dve selekcije su igrale na ovom šampionatu u drugoj fazi, a Srbija je tada slavila sa 3:0.

Tim selektora Danijelea Santarelija uspeo je da neutrališe fantastičnu atmosferu koju su pravili navijači Poljske u Gljivicama u areni kapaciteta 13,000 mesta. Međutim, u finišu prvog seta Poljska je zaigrala sjajno na mreži i sa nekoliko poena u bloku uspela da okrene set u svoju korist i za 23 minuta stigle do seta.

Srbija je od starta drugog seta zaigrala mnogo bolje, držala većim delom seta opipljivu prednost, ali je Poljska pri rezultatu 21:13 ušla u seriju i opasno pripretila na 22:20. Ipak, Srbija je hladne glave ušla u sam finiš seta i rešila ga u svoju korist.

Srpski tim je i u trećem setu držao prednost. Ključni deo desio se pri rezultatu 18:18, kada su Poljakinje ušle u niz grešaka, pa je Srbija serijom 7:0 rešila ovaj deo igre i preokrenula za 2:1 u setu.

Posle izjednačenog početka četvrtog seta, Srbija je bila ta koja se odvojila i povela sa 12:8. Srbija je imala praktično meč u svojim rukama, vodila je sa 23:19, ali je onda usledio niz grešaka i na prijemu i u napadu, pa je Poljska napravila seriju 5:0, a zatim iskoristila drugu set loptu za izjednačenje u setovima - 2:2.

Taj-brejke je bio veoma stresan. Poljska je bolje otvorila, vođena sjajnom Magdalenom Stišjak. U dramatičnom finišu Stevanović je poentirala za drugu meč loptu, a zatim as servisom donela pobedu Srbiji. Zaista sjajan meč i veliko bravo za obe ekipe.

Tijana Bošković je zabeležila 38 poena, Brankica Mihajlović 15, Jovana Stevanović 12 poena, Maja Aleksić 9, Bojana Drča 3, a Bjanka Buša 2 poena.

U ekipi Poljske Magdalena Stišjak je zabeležila 40 poena, Olivija Rožanski 11, Kamila Vitkovska 9, a Agnješka Korneljuk 7.

Srbija, Poljska, odbojkašice, odbojka

SRBIJA - POLJSKA 21:25, 25:21, 25:18, 24:26, 16:14

5. SET

Srbija je praktično imala meč u rukama, vodila je 23:19 u četvrtom setu, ali je nizom grešaka omogućila Poljskoj da se vrati i izbori peti set.

Igra se poen za poen u odlučujučem setu - 2:2.

Tijana Bošković po dijagonali izbacuje Alagijersku koja je bila kobna u finišu četvrtog seta. Njen 34. poen za 3:2. Stišjak osvaja sva tri poena za Poljsku do sada - 3:3.

Greški Bošković, lopta odlazi u aut, a Poljska vodi - 3:4. Greški Stišjak u servisu - 4:4. Stišjak osvaja novi poen - 4:5. Drča je sjajno reagovala i izjednačila na 5:5.

Maja Aleksić i Bojana Drča u bloku zaustavljaju Ružanjski - 6:5. Šteta, Srbija je imala kontru, ali nije poentirala, pa je Magdalena Stišjak iskoristila napad za 6:6.

Tijana Bošković uzvraća za 7:6. Tijana ima 35 poena do sada. I ponovo Stišjak, njen šesti poen od sedam poljskih u taj-brejku - 7:7.

Kontra Poljske i Ružanjski za vođstvo - 7:8. Stišjak za dva poena prednosti Poljske - 7:9. Tajm-aut za Santarelija.

Važan poen Maje Aleksić, treći njen u taj-brejku - 8:9. Stišjak je nezadrživa - 8:10. Tijana Bošković smanjuje na 9:10.

Katarina Lazović na servisu. Greši Aragijerska, Srbija stiže do izjednačenja - 10:10. Alagijerska sada prolazi - 10:11. Bošković poentra posle sjajnog prijema Milenković - 11:11.

Tako je, Srbija je imala kontru, a Bošković je probila trojni blok - 12:11.

Uh, Srbija se odbranila, ali nije uspela da organizuje kontru, pa je Poljska preko Stišjak stigla do 12:12. Njen deveti poen u taj-brejku.

As servis Magdalene Stišjak - 12:13. Neverovatnih 10 poena u taj-brejku korektora Poljske. Njenih 39 poena.

Tijana Bošković za izjednačenje - 13:13.

Greši Stišjak, meč lopta za Srbiju - 14:13. Prva njena greška u taj-brejku.

Nastavlja se drama, Stišjak za izjednačenje - 14:14.

Stevanović donosi drugu meč loptu - 15:14.

GOTOVO JE! As servis Jovane Stevanović za 16:14!

odbojkašice, odbojka, Srbija, Poljska

4. SET

Tijana Bošković je donela Srbiji prvi as servis, njen 25. poen za 4:2. Vratila se Poljska u igru, 7:7, poentira Ružanjski.

Bjanka Buša u kontri za 9:7. Još jedna greška Poljakinja, Srbija stiže na tri poena - 10:7.

Tijana Bošković zaustavlja Ružanjski u bloku, 12:8 za Srbiju i tajm-aut za Poljsku.

Opet su Poljakinje na minus jedan, koriste dve kontre za 12:11.

Kako važan blok Jovane Stevanović za 16:12, zaustavljena je Ružanjski.

Proradio je blok Srbije, Brankica Mihajlović zaustavlja Magdalenu Stišjak, Srbija ide na 17:12.

Šteta, imala je Srbija posle tajm-auta Poljske kontru, ali nije realizovana, pa domaćin smanjuje na 17:13.

As Magdalene Stišjak za 18:15, potom i njena servis greška za 19:15.

Tijana Bošković održava vođstvo Srbije, njen 32. poen za 20:16.

Vitkovska greši u servisu - 21:17.

Šteta, imala je Srbija tri kontre, ali Poljska smanjuje na 21:18.

Tijana je nezadrživa, njen 33. poen - 22:18. Servis greška Poljakinja za 23:19.

Greška Bošković, Poljakinje stižu na 23:21. Tajm-aut za Srbiju. Blok Poljske za 23:22. Novi tajm-aut Santarelija.

Poljska ima novu kontru, a Stišjak poentira za 23:23. Poljska je vezala četiri poena. Poljska ima set loptu, neverovatan preokret - 23:24. Konačno, servis greška Klaudije Alagijerske za 24:24.

Stišjak poentira za drugu set loptu za Poljsku - 24:25.

Neverovatno, još jedna greška Srbije i Poljska stiže do 2:2 u setovima. Rezultat ovog seta je 24:26.

odbojka, odbojkašice

3. SET

Poljakinje su preko Rožanjski povele sa 0:2, a Tijana Bošković upisuje svoj 16. poen u meču za prvi Srbije u trećem setu - 1:2.

Drča koristi kontru za 3:3. Tijana Bošković koristi novu kontru za prvo vođstvo Srbije u setu - 4:3. Buša je i dalje na servisu, a Bošković upisuje 17. poen. Izblokirana je Mihajlović za 4:4.

Dugi poen pripada Srbiji! Obe ekipe su se u nekoliko navrata branile, a zatim je Brankica krunisala sjajnu igru poenom za 6:5. Bošković koristi kontru za 7:5. Tijana dominira, serija Srbije 4:0 i Srbija vodi 8:5.

Bravo za Brankicu Mihajlović, period njene sjajne igre, blokirala je napad Poljske za 10:6. Tajm-aut za Poljakinje.

Kontra Poljske za 10:8. Poljska u nizu od tri osvojena poena - 10:9.

Tijana Bošković u kontri snažno za 12:9 posle sjajnog dizanja Teodore Pušić.

Stišjak koristi kontru i vraća se na minus jedan - 12:11.

Ponovo sporni detalj, sudija je dosudio poen za Poljsku, ali je promenio odluku na priznanje Poljakinja da je bio blok aut - 13:11. Ipak, Poljska dolazi do izjednačenja, Stišjak koristi kontru - 13:13. Nešto lošiji prijem Srbije u trećem setu.

Greši Stišjak, Srbija ponovo ima dva poena prednosti - 16:14.

Brankica Mihajlović u kontri donosi Srbiji tri poena prednost i -18:15. Tajm-aut za Poljsku.

Poljska as servisom smanjuje na 18:17. Drugi as Poljakinja, Srbija nema još uvek nijedan. Izblokirana je Tijana Bošković za 18:18.

Greši Magdalena Stišjak, Srbija ponovo ima dva poena prednosti - 20:18. Greši Šlagovska, Srbija ima 21:18.

Još jedna greška Šlagovske, Srbija vodi 22:18. Greška za greškom Poljakinja, Galkovska šalje loptu za aut - 23:18. Četiri greške Poljakinja u nizu.

Maja Aleksić blokom zaustavlja Ružanjski - set lopta za Srbiju - 24:18.

Tijana Bošković snažno po bloku za preokret i vođstvo Srbije - 25:18 za 2:1 u setovima.

2. SET

Sjajan uvod Srbije u drugi set. Maja Aleksić je na servisu, a Srbija je osvojila prva četiri poena - 4:0. Tajm-aut za Poljsku i selektora Lavarinija.

Poljska posle čelendža smanjuje na 4:1.

Blok Bojane Drče za 6:1. Treći poen iz bloka selekcije Srbije.

Brankica Mihajlović prolazi u još jednoj kontri za 8:3.

Majstorija Brankice Mihajlović u bitnom trenutku, njen sedmi poen za 10:5. Greši Stišjak za 11:5.

Sjajan poen Tijane Bošković posle upijača Bojane Drče. Njen projektil i jaka reakcija za 12:7.

Majstorska kontra Drče i Bošković za 14:8. Izblokirana je Buša, Poljska smanjuje na 14:10. Buša još uvek bez poena u meču.

Brankica u kontri smečuje za 17:12. Jovana Stevanović za 18:12. Tajm-aut za Poljake.

Greši Stišjak, Srbija na plus sedam, najveća prednost u drugom setu - 19:12.

Snažan napad Brankice Mihajlović, lopta od bloka u autu za 20:13. Deveti poen Mihajlovićeve. Bošković milimetarski preciznom dijagonalom donosi osam poena prednosti - 21:13. Tijanin 13. poen.

Poljska smanjuje posle dve greške Srbije na 21:16. Tajm-aut za Santarelija. Još jedna greška Srbije za 21:17.

Serija Poljske, blok za 21:18. Pet vezanih poena Poljske.

Maja Aleksić prolazi tempo za 22:18. Prekinuta je serija Poljske.

Mnogo problema za Srbiju u završnici, od 21:13 Poljska je stigla na 22:20.

Prolazi Maja Aleksić, dva jako bitna poena srednjeg blokera Srbije - 23:20.

Velika drama, Poljska je tražila čelendž i dugo se čekao rezultat, ali na kraju set lopta za Srbiju - 24:21.

Bošković pogađa samu liniju, Poljaci ponovo traže čelendž, ali neuspešno - 25:21! Srbija je izjednačila u setovima.

1. SET

Poljakinje su dobile prva dva poena, da bi Srbija izjednačila na 2:2.

Sjajni servisi Jovane Stevanović, a Brankica Mihajlović donosi Srbiji prednost - 6:5.

Izjednačen prvi set, praktično se igra poen za poen - 10:10. Srpkinje nisu podlegle fantastičnoj atmosferi koju pravi skoro 13,000 navijača u Gljivicama.

Prvi put Srbija ima dva poena prednosti, dobri servisi Bjanke Buše, Mihajlović i Stevanović vezuju dva poena za 13:11.

Greška Poljakinja u napadu, 14:11 za Srbiju, a selektor Poljske Lavarini zove tajm-aut.

Stišjak koristi dve kontre Poljske za 14:14.

Greška Magdalene Stišjak donosi Srbiji dva poena prednosti - 18:16.

Ne predaju se Poljakinje, sjajan servis Rožanjske za izjednačenje - 18:18.

Sjajni servisi Korneljuk, potom i blok za 19:21. Sada Santareli zove tajm-aut.

Nije dobro, serija Poljske 4:0 za 19:22.

Srbija je imala kontru da smanji na 21:22, ali blok Poljske ponovo radi - 20:23.

Blok Poljske je sjajno funkcionisao u finišu prvog seta i Poljakinje posle 23 minuta igre dobijaju sa 21:25.

odbojka, odbojkašice, Srbija, Poljska

Odbojkašice Srbije od 20.30 časova u Gljivicama igraju protiv domaćina Poljske za polufinale Svetskog prvenstva.

Srpkinje brane titulu, a u dosadašnjem delu šampionata su ostvarile svih devet pobeda, od toga osam maksimalnim rezultatom. Jednu od tih osam pobeda su ostvarile i protiv Poljske u okviru druge faze.

Nema sumnje da će ovaj drugi međusobni meč biti mnogo teži po naš tim. Poljakinje su podigle formu što su pokazale i u meču protiv Nemačke u kome su odlučivale o mestu pred četvrtfinale. Takođe, imaće iza sebe punu halu u Gljivicama, kapaciteta 13.000 mesta.

Ipak, tim selektora Danijelea Santarelija je pokazao da može da se nosi sa pritiskom.

Bojana Milenković upozorava da Poljakinje nisu naivne i da od prvog servisa moraju da odigraju maksimalno angažovano ako žele u polufinale.

- Poljakinje su sjajno igrale protiv Nemačke. Kreće eliminaciona faza, a mi smo svesne šta nas čeka. Verujem da će Poljska igrati bolje nego u prvom meču protiv nas, pošto je to sada za njih veći izazov. Podrška navijača će im sigurno dosta značiti na ovoj utakmici. Znamo da se nosimo s pritiskom. Potrebno je da odigramo našu prepoznatljivu igru i da nastavimo s pobedama - izjavila je Milenkovićeva.

Aleksandra Jegdić je dodala da naš nacionalni tim dobro poznaje igru rivala, u grupi je pobeđen sa 3:0.

- Neće nam biti lako, jer igraju pred svojim navijačima. Sigurno je da je nesvakidašnji sistem takmičenja na SP, pošto moramo za kratko vreme ponovo da igramo sa istim protivnikom. Međutim, ne možemo ništa protiv toga, jedino da sve prihvatimo i da na meču s Poljskom prikažemo najbolju igru. Na SP smo ostvarili svih devet pobeda, igrale smo sa 14 odbojkašica i sve devojke su dale neki doprinos - rekla je ona.

Poziv u reprezentaciju Aleksandra je dobila uoči proslave devojačke večeri. Sjajno se pokazala u pripremnom periodu i selektor Danijele Santareli odlučio je da je povede na Svetsko prvenstvo. U nedelju je priređeno i malo slavlje jer je u Poljskoj proslavila 28. rođenđan.