SVE O LEKU PROTIV KOVIDA KOJI PIJE MILOMIR MARIĆ: Favipiravir mora da se uzme u prvih pet dana bolesti! A EVO KO GA NE SME NIKAKO!
Foto: Zorana Jevtić

ANTIVIRUSNI LEK

SVE O LEKU PROTIV KOVIDA KOJI PIJE MILOMIR MARIĆ: Favipiravir mora da se uzme u prvih pet dana bolesti! A EVO KO GA NE SME NIKAKO!

Društvo -

Novinar Milomir Marić ima 65 godina i kovid, ali se pohvalio da za sada lako prolazi kroz bolest zahvaljujući i kineskom leku "favipiravir", koga mu je odmah po detektovanju korone prepisao dr Goran Stevanović, direktor Infektivne klinike.

Otkrivamo vam sve o ovom antivirusnom leku.

favipiravir
foto: Printskrin

Glavna misija "favipiravira" je da spreči razmnožavanje virusa u organizmu i zato je važno da ga pacijenti počne uzimati najkasnije peti dan od početka simptoma. U Srbiji se ovaj lek u tabletama primenjivao isključivo u bolnicama do kraja marta ove godine, kada je 11. verzijom Protokola za lečenje kovid pacijenata omogućeno da ga pacijentu prepiše i lekar u kovid ambulanti upravo da bi ga što pre uzimali.

Prvi dan, ako piše u protokolu, uzima se 1.600 mg na 12 sati, zatim još četiri dana 600 mg na 12h. Ne sme se davati trudnicama i dojiljama, a potreban je oprez i kod pacijenata s ozbiljnim oštećenjem jetre i bubrega.

Zoran Todorović
foto: privatn arhiva

Prof. dr Zoran Todorović, klinički farmakolog objašnjava za Kurir da "favipiravir" sprečava umnožavanje virsa i da može da olakša kliničku sliku.

- Suština je u tome da se primeni dovoljno rano, dok se bolest nije pogoršala. I što pre, to bolje! Ima rizika od primene, ali je korist izgleda veća. Od neželjenih efekata, najčešći su proliv i neki poremećaji krvne slike i biomarkera funkcije jetre - kaže prof. Todorović.

Napominje i da je SZO bila rezervisana prema upotrebi "favipiravira", ali je nedavna meta-analiza devet kliničkih ispitivanja u vodećem naučnom časopisu Scientific Reports (https://doi.org/10.1038/s41598-021-90551-6) pokazala da je efikasan.

- Poboljšanje kliničke slike tokom prvih sedam dana hospitalizacije bilo je visoko statistički značajno češće kod pacijenata na "favipiraviru" u poređenju sa kontrolnom grupom. Takođe, moguće je da ima povoljno dejstvo na uklanjanje virusa iz organizma (obesklicavanje), na potrebu pacijenata za kiseonikom (za 7% poređenje je bez statističke značajnosti, ali je trend povoljan) i na smrtnost (za 30%, ali je poređenje ipak bez statističke značajnosti u odnosu na kontrolnu grupu) - ističe prof. Todorović i dodaje da je prvobitno odobren u Japanu za pacijente obolele od gripa tokom epidemije.

Kurir.rs/J. S. S.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track