STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Iz bazena vreba smrtonosna ameba, ali i virusi, bakterije i gljivice, koji izazivaju upale i polne bolesti
Pored smrtonosnih ameba koje "jedu mozak", iz bazena i kupališta vrebaju razni virusi, bakterije i gljivice, koji kod kupača mogu izazvati upalu kože, uva, oka, stomačne probleme, pa čak i polne bolesti, bez obzira na to da li su u pitanju deca ili odrasli, upozoravaju stručnjaci za Kurir!
Ovih dana Srbija meri rekordno visoke temperature, a mnogi su spas od letnje žege pronašli upravo na kupalištima. Doktorka Radmila Šehić, specijalista opšte medicine, kaže da nisu retke pojave da se relaksacija i opuštanje pored vode iskomplikuju pojavom infekcija bakterijama, gljivicama ili virusima.
- Dobro je poznato da se na vlažnom peškiru, ležaljci, prostirci mikroorganizmi zadržavaju do šest sati, pa je najbitnija preventiva korišćenje svog suvog peškira, prostirke i održavanje higijene tuširanjem pre ulaska u vodu i po izlasku iz vode bazena ili kupališta. Najčešće su gljivične infekcije kože. Gljivicama pogoduje vlaga i toplota za razvoj, pa se manifestuju kao bele fleke u predelu vrata, leđa, stomaka, ruku... Leti su promene vidljive i zaraženi delovi kože ne mogu da pocrne - objašnjava dr Šehić.
Dodaje da razvoju infekcija pogoduje nošenje mokrih i veoma uskih kupaćih kostima.
- U tom slučaju nije retkost pojave bakterijskih infekcija urogenitalnog sistema. Uz to, tu je i prisustvo virusa, i to pojava kondiloma, uzrokovanih humanim papiloma virusom. Stoga se savetuje održavanje higijene gde god se osoba nađe. Ne koristite tuđe peškire, nosite suve kostime, ne sedajte u kupaćem ili kratkoj suknji na stolice na javnim mestima - naglašava sagovornica.
Pored toga, mogu se javiti i stomačne tegobe koje nastaju gutanjem vode iz bazena zaražene parazitom kriptosporidijumom.
- Hlor ne utiče na parazita. Tegobe se manifestuju grčevima u stomaku, mučninom i tečnim stolicama, koje iscrpljuju osobu - navodi dr Šehić.
Javnost je posebno uznemirila tragična smrt bodi-bildera u Americi nakon kupanja u bazenu zbog infekcije smrtonosnim amebama koje "jedu mozak".
- Ovakvi slučajevi su se dešavali i ranije u Americi, uglavnom kod dece. Ameba koja izaziva neglerijazu najčešće se nalazi u jezerskoj vodi, ali može biti prisutna i u bazenima, naročito kada je temperatura vode visoka. Inhaliranjem pare vode kroz nos i deca i odrasli mogu biti izloženi ovim amebama, koje kasnije uzrokuju zapaljenje mozga, poznato kao meningoencefalitis. Iako je ovo oboljenje veoma retko, često je smrtonosno. Simptomi obuhvataju vrtoglavicu, malaksalost i povišenu temperaturu - objasnio je pedijatar dr Saša Milićević za Kurir TV.
Zato je važno podići svest o merama predostrožnosti i higijeni prilikom boravka u vodi. Redovno testiranje vode u bazenima i jezerima, kao i pridržavanje pravila o održavanju higijene i čistoće, prema rečima stručnjaka, mogu pomoći u sprečavanju širenja ameba i smanjenju rizika od ove infekcije.
Kurir.rs/ Mina Branković
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova