AMBULANTE PUNE DECE! Infekcije udruženo napadaju: Ovako počinje, a evo koji su sve simptomi
Curenje nosa, kašalj, ali i bol u stomaku i dijareja - ambulante su pune dece koja imaju simptome respiratornih infekcija ili onih stomačnih, ali sve češće i udružene simptome koji zbunjuju roditelje.
Kako objašnjavaju medicinski stručnjaci, ovakvo zdravstveno stanje i te kako je moguće a radi se o infekcijama koje udruženo napadaju dečiji organizam.
- Virusne infekcije napadaju razne organe, a najčešći su slučajevi respiratornih simptoma. Kreće sa curenjem nosa, sekret se sliva u ždrelo što naposletku prouzrokuje poprilično uporan produktivni kašalj koji roditelji često opisuju kao zreli kada dođu kod lekara - navodi doktor pedijatrije Dejan Jonev.
Ipak, sve su češće situacije da curenje nosa bude "udruženo" sa stomačnim simptomima poput povraćanja i dijareje.
- To se dešava kad u isto vreme budu napadnuti i respiratorni i digestivni sistem. U isto vreme prisutan je sekret iz nosa, ali i vodenasta stolica ili povraćanje, bolovi u stomaku. Obavezan propratni simptom je gubitak apetita - objašnjava doktor Jonev, uz napomenu da upravo ta kombinacija simptoma otežava pri procesu ozdravljenja.
Kako navodi, ambulante su pune dece sa simptomima infekcija obe vrste i jasno je da se one dobijaju upravo u kolektivima. Dodatno otežava to što, za razliku od nekada kada su stomačne infekcije bile karakteristične za letnje vreme, sada ne poznaju godišnja doba.
- Mi lekari smo svesni da ne možemo da kažemo roditeljima da ne vode decu u kolektiv ako su zdrava. Ipak, činjenica je da se infekcije tamo najbrže razvijaju i prenose. Svakodnevno slušamo od roditelja koji dovode svoju decu da ima mnogo dece kojima curi nos ili koja dugo i uporno kašlju. Pored toga, ovo vreme kakvo imamo u oktobru pogoduje razvoju infekcija - dodaje dr Jonev.
Prema rečima ovog pedijatra, hladna jutra i večeri, a izuzetno topli dani definitivno doprinose da se deca češće razboljevaju.
- Viroza nemamo kada su jaki mrazevi. Dakle, ovo vreme svakako pogoduje razvoju pomenutih tipova infekcija, ali razlog za povećan broj obolelih je bez sumnje povratak dece u kolektive - zaključuje naš sagovornik.
Grip još zaobilazi dečje ambulante
Na pitanje da li ima prijavljenih slučajeva gripa, doktor Jonov navodi da za sada nema, te da su dominantne blaže respiratorne i stomačne infekcije. Njihovo lečenje, kako podvlači moguće je samo uz adekvatnu i izbalansiranu ishranu obogaćenu povrćem i voćem.
Dužina trajanja infekcije zavisi od uzrasta deteta
Kako je rekao konsultant sa Instituta za majku i dete, pedijatar Radovan Lukešević, na period trajanja infekcije presudno utiče uzrast dece.
- Najosjetljivija grupa su novorođenčadi i mala deca, odnosno odojčadi do godinu dana, ali i starija deca. Oni su podložni infekcijama tih donjih disajnih puteva, kao što je bronhiolitis, odnosno infekcija najsitnijih disajnih puteva bronhiola. Takve prehlade često zahtevaju i bolničko lečenje kiseonikom, jer pluća ne mogu sama da se izbore - upozorava pedijatar.
S druge strane, stomačni virus takođe je opasniji što je dete mlađe.
- Dehidratacija je posebno problem kod manje dece, jer voda čini veći procenat njegovog tela i kada je gubi može da bude čak i opasno po život kada su u pitanju bebe ili stare osobe - naglasio je ranije doktor specijalista pedijatrije Saša Milićević.
U situaciji da je dete ili odrasla osoba dobila stomačni virus, najvažnije je nadoknaditi dovoljno tečnosti, ali i elektrolite.
- Ako se unosi samo da voda, to nije dovoljno, moraju da budu uključeni i elektroliti, kalijum, natrijum, hlor.. Ako se samo daju voda ili čaj, nećemo napraviti dobru nadoknadu onoga što deca izgube - naglasio je doktor Milićević.
(Kurir.rs/Blic)
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija