KAKO DA PROVERITE DA LI JE ORDINACIJA "DIVLJA" ILI IMA LICENCU Anđela je preživela pakao, evo kako da vam se to ne desi
Javnost je ponovo uznemirena nakon što su iznova otkrio slučaj nestručnih ili lažnih lekara koji su u pokušaju da izleče pacijenta zapravo još više pogoršali njegovo stanje. Za poslednji takav slučaj saznali smo u petak, kada je javnosti saopšteno da su David Obućina, lekar opšte prakse, i Željko Manić, kozmetičar sa srednjom Trgovačkom školom, uhapšeni jer su u privatnoj privatnoj ordinaciji "Beomedicus" u Beogradu studentkinji A. I. iz Čačka nestručnom intervencijom unakazili stopala zbog čega je morala dalje na hitnu operaciju.
Kako da pre odlaska u neku privatnu ordinaciju budete sigurni da u njoj rade stručna lica i da li ona uopšte ima dozvolu za rada za to za šta se i deklariše.
Sasvim je jednostavno proveriti da li neko ima licencu:
- prvi način je kada uđete u ordinaciju, kliniku, jednostavno zatražite da vam pokažu licencu, jer su oni u obavezi da je istaknu na vidnom mestu
- drugi način je da proverite preko APR-a, pre nego što se uopšte zaputite na pregled da li je ta ordinacija ili klinika registrovana za one usluge koje i navode
- Svako može proveriti na sajtu APR-a da li je taj pružalac zdravstvenih usluga registrovan ili ne, kao zdravstvena ustanova ili preduzetnik, shodno odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti - objasnili su ranije u inspekciji Ministarstva zdravlja.
Kako je objašnjeno, da bi zdravstvena ustanova ili privatna praksa bila registrovana u APR-u, prethodno mora dobiti rešenje o ispunjenosti uslova za obavljanje zdravstvene delatnosti.
- Ovo rešenje se dobija nakon što Ministarstvo zdravlja inspekcijskim nadzorom proveri da li taj pružalac zdravstvenih usluga ispunjava sve uslove u pogledu kadra, prostora, opreme i lekova za bezbedno obavljanje zdravstvene delatnosti - kažu i dodaju:
"Neregistrovane zdravstvene ustanove i privatna praksa ne smeju da obavljaju zdravstvenu delatnost, jer nije provereno da li ispunjavaju uslove za bezbedno obavljanje zdravstvene delatnosti. Ko god ima saznanja da neko obavlja zdravstvenu delatnost, a nije registrovan, treba bez odlaganja da to prijavi Ministarstvu zdravlja, kako bi bile preduzete mere u skladu sa nadležnostima zdravstvene inspekcije, a u cilju bezbednosti pacijenata".
A šta u APR piše za ordinaciju "Beomedicus":
Upravo uvidom u APR moglo se videti da nešto nije kako treba sa ordinacijom "Beomedicus", a i pri samom dolasku na adresu.
Naime, zgrada u Krunskoj 40 ničim ne odaje da se u njoj nalazi bilo kakav ordinacija, jer nikakvog natpisa nema. Jedina oznaka ordinacije nalazi se na vratima jednog od stanova u zgradi, gde na tabli piše "Beomedicus", dok se na drugoj strani vrata nalazi natpis - "Centar za bradavice i druge promene na koži".
Međutim, prema podacima APR-a, kao vlasnik je navedeno ime Vera Petrović, a naziv ordinacije je Specijalistička lekarska ordinacija iz oblasti neuropsihijatrije "Beomedicus Beograd". Uvidom u APR vidi se da je ordinacija osnovana 1. juna 2021. godine.
Dr David Obućina, lekar opšte prakse, i Željko Manić, kozmetičar, zaposleni u Specijalističkoj lekarskoj ordinaciji „Beomedikus Beograd“ saslušani su juče u prostorijama Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu pod sumnjom da su kao kozmetičar i doktor, ženi koja je imala zadebljanje na stopalu, naneli teške telesne povrede.
David Obućina iskoristio je zakonsko pravo i branio se ćutanjem, dok je Željko Manić izneo odbranu nakon koje, po savetu izabranog branioca nije želeo da odgovara na pitanja tužioca.
Kako je potvrđeno, uhapšeni Željko Manić koji je u "Beomedikusu" bio zaposlen kao kozmetičar, završio je srednju Trgovačku školu!
Kako se navodi u saopštenju, u odnosu na oba osumnjičena stavljen je predlog za određivanje pritvora, jer postoje osobite okolnosti koje ukazuju da će osumnjičeni boravkom na slobodi ometati postupak uticajem na svedoke, s obzirom da je osumnjičeni kao i osobite okolnosti koje ukazuju da će osumnjičeni boravkom na slobodi ponoviti krivično delo s obzirom da su krivično delo izvršili u toku obavljanje svoje redovne delatnosti.
Tužilaštvo će u daljem toku postupak ispitati svedoke najpre oštećenu A. I. zatim doktorku M.K. koja je prva ukazala pomoć nakon predmetne intervencije kao i doktora Instituta sa Banjice koji je vršio hiruršku operaciju stopala sa transplantacijom kože te će preduzeti medicinsko veštačenje povreda i druge dokazne radnje, a zahtev za inspekcijski nadzor je već podnet nadležnoj inspekciji.
Podsetimo, njima se stavlja na teret izvršenje krivičnog dela teška dela protiv zdravlja ljudi, koje delo je izvršeno u odnosu na pacijenta A.I. prilikom rutinske intervencije uklanjanja zadebljanja kože spoljnjeg dela stopala, pa je prilikom nestručne intervencije došlo do komplikacija usled kojih je oštećena zadobila teške telesne povrede – deformitet stopala koji je morao biti saniran hirurškom operacijom celog levog stopala oštećene sa transplantacijom kože.
Kurir.rs/Blic
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina