OPASAN VIRUS ŠIRI SE PO SRBIJI Oglasio se Batut: Neki oboleli imaju i komplikacije, a jedna grupa ljudi najugroženija
U Srbiji je do 2. juna registrovano ukupno 114 slučajeva morbila, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
- Na teritoriji grada Beograda registrovano je 76 slučajeva morbila u okviru epidemije prijavljene 22.2.2024. godine. Pored toga morbili su potvrđeni i kod jednog deteta sa teritorije Republike Srpske. U Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ potvrđeno je 60 slučajeva, a 17 obolelih osoba su kontakti laboratorijski potvrđenih slučajeva. Među obolelima je 21 dete mlađe od šest godina, od kojih je 18 bilo nevakcinisano, dvoje je primilo po jednu dozu vakcine sa komponentom protiv morbila, a jedno je nepoznatog vakcinalnog statusa, 17 nevakcinisanih osoba uzrasta od 6 do 25 godina, šest potpuno vakcinisanih osoba uzrasta od 14 do 28 godina, kao i 33 osobe starije od 30 godina, od kojih je jedna potpuno vakcinisana sa dve doze vakcine sa komponentom protiv morbila, tri su nepotpuno vakcinisane sa jednom dozom vakcine, jedna je nevakcinisana, a 28 su nepoznatog vakcinalnog statusa. Komplikacija u vidu upale pluća bila je prisutna kod sedmoro obolelih - navodi "Batut" i dodaje:
- Na teritoriji Novog Sada registrovana su četiri potvrđena slučaja morbila (13.2., 23.4., 16.5. i 20.5.2024. godine). Obolele osobe su starije od 30 godina, pri čemu je jedna nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine sa komponentom protiv morbila, a tri su nepoznatog vakcinalnog statusa.
Jedan slučaj malih boginja potvrđen je 20.2.2024. godine kod deteta sa teritorije Sremskog okruga (Stara Pazova), koje je u drugoj godini života i nije vakcinisano.
- Dana 25.2. potvrđen je slučaj malih boginja kod nevakcinisanog deteta sa teritorije Severnobanatskog okruga, uzrasta 13 meseci. 29.2.2024. godine potvrđen je slučaj malih boginja kod osobe uzrasta 41 godinu sa teritorije Bora, koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila. Na teritoriji Kolubarskog okruga registrovana su četiri potvrđena slučaja morbila. Dva slučaja registrovana su na teritoriji Valjeva, a dva na teritoriji Mionice gde je prijavljena porodična epidemija 2.4.2024. godine. Sve obolele osobe su starije od 25 godina, pri čemu su dve vakcinisane sa dve doze vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila, jedna nepotpuno vakcinisana sa jednom dozom vakcine, a jedna je nepoznatog vakcinalnog statusa. Kod jedne obolele osobe došlo je do komplikacije u vidu upale pluća - podaci u Instituta za javno zdravlje.
Na teritoriji Vranja registrovana su dva slučaja morbila, jedan laboratorijski potvrđen i jedan epidemiološki povezan sa potvrđenim slučajem, u okviru porodične epidemije koja je prijavljena 11.4.2024. godine. Obolele osobe su starije od 40 godina i nepoznatog su vakcinalnog statusa.
- Na teritoriji Južnobanatskog okruga 18.4.2024. godine prijavljena je epidemija u okviru koje je registrovano deset potvrđenih slučajeva morbila. Obolele osobe su uzrasta od 15 do 48 godina, pri čemu su tri potpuno vakcinisane sa dve doze vakcine sa komponentom protiv morbila, četiri su nevakcinisane, a tri su nepoznatog vakcinalnog statusa. Na teritoriji Niša registrovano je devet slučajeva obolevanja od morbila kod sedmoro nevakcinisane dece uzrasta od 15 meseci do četiri godine i dve odrasle osobe starije od 45 godina nepoznatog vakcinalnog statusa. Pri tome su dva slučaja registrovana u okviru porodične epidemije koja je prijavljena 24.4.2024. godine, a sedam u okviru epidemije u predškolskoj ustanovi koja je prijavljena 4.5.2024. godine. Četiri slučaja su laboratorijski potvrđena, a pet su kontakti laboratorijski potvrđenih slučajeva.
Kako je Kurir već pisao i Novom Pazaru je prijavljena epidemija gde su registrovana tri slučaja. Obolele osobe su nevakcinisane i uzrasta su od 15 meseci do četiri godine.
- Na teritoriji Loznice registrovana su dva potvrđena slučaja morbila (15.5. i 17.5.2024. godine) kod dece uzrasta dve i sedam godina, od kojih je jedno nevakcinisano, a jedno je nepoznatog vakcinalnog statusa. Najveći broj slučajeva morbila registrovan je u uzrasnim grupama od 40 do 49 godina, odnosno od jedne do četiri godine, dok je najveća uzrasno-specifična stopa incidencije bila u uzrasnoj grupi od jedne do četiri godine (grafikoni 2 i 3).
Od 7.2.2024. godine na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Republike Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u zemlji (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, vakcinacija osetljivih lica iz kontakta unutar 72 sata itd.).
Imajući u vidu navedene okolnosti, period zaraznosti, sezonost, ostvarene kontakte, mere pooštrenog nadzora treba sprovoditi do daljnjeg, odnosno najmanje do isteka perioda dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja, a u skladu sa procenom epidemiološke situacije u žarištu epidemije, odnosno na teritoriji Republike.
Podsetimo, u poslednjoj epidemiji malih boginja u Srbiji, tokom 2017. i 2018. godine registrovano je oko 5.800 obolelih, od kojih je 93 odsto bilo nevakcinisano, nepotpuno vakcinisano ili sa nepoznatim vakcinalnim statusom. Jedna trećina obolelih bila je hospitalizovana zbog težine kliničke slike praćene komplikacijama. U ovoj epidemiji registrovano je 15 smrtnih ishoda među kojima je bilo četvoro dece mlađe od pet godina. Prethodne 2023. godine registrovano je 50 slučajeva morbila u našoj zemlji, od kojih je većina (94 odsto) bila nevakcinisana.
Bonus video:
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija