"POSETA MILATOVIĆA NAM ŠALJE VAŽNU PORUKU" Stručnjaci: Otvoreni Balkan je zaživeo, "Berlinski proces" nije
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović boravi u prvoj zvaničnoj poseti Srbiji od kako je preuzeo dužnost.
Milatović je poručio je da mu je zadovoljstvo što je danas u Beogradu i istakao tri najvažnije tačke zbog čega odnosi Srbije i Gore treba da budu bliski, usmerivši se pre svega na ekonomske razloge i činjenicu da je Srbija najznačajniji ekonomski partner Crne Gore, ali i turistički jer je udeo srpskih turista u ukupnoj poseti Crnoj Gori najveći. Kao treću tačku istakao je da je Srbija najveći investitor u Crnoj Gori.
Novi crnogorski predsednik smatra da je prosto neverovatno da dve zemlje nemaju diplomatske predstavnike na nivou ambasadora i da u budućnosti treba raditi na ostvarenju najbližih mogućih odnosa.
U emisiji "Usijanje" na Kurir televiziji, politički filozof Dragoljub Kojčić i politički analitičar Marko Šćepanović su govorili o poseti Milatovića i perspektivama saradnje između dve zemlje.
Šćepanović je istakao da postoji nova vlast u Crnoj Gori koja je spremna na kompromise, dijalog i rešavanje problema između naroda.
- Sama ova poseta Milatovića nam šalje poruku da postoji nova vlast u Crnoj Gori koja je spremna na kompromis na dijalog i na rešavanje brojnih problema između 2 naroda. Mi čak nismo ni bratski narod, već jedan te isti narod. Tako da očekujem da će da se nastavi tom uzlaznom putanjom i da će da se reši pitanje diplomatskih odnosa. Da se uspostavi funkcionalnosti ambasada i konzulata I da će dva predsednika u budućnosti, posle 30 godina što do sada nije bila praksa, početi sa zajedničkim sastajanjima ministara i vlada. Da će imati 2 vlade imati zadatke i gde će se razmatrati mogućnosti uzajmnog učvršćenja ekonomije i svih ostalih stvari koje su prioretitet Crnoj Gori, ali i Srbiji - rekao je Šćepanović.
Kojčić je govorio o ideji "Otvorenog Balkana" kao alternativi "Berlinskom procesu" koji je pokrenula Angela Merkel.
- Postoje 2 konkurentske ideje o kooperaciji na Balkanu. Jedna je pokrenula Angela Merkel i ona se zove "Berlinksi proces". Ona je relativno slična ideji otvorenog Balkana, ali je vremenski dosta starija. Za nju je veoma bila zainsteresovana ne samo Nemačka, već i EU. Zato što je ona pod idejom kooperacija, podrazumevala i jednu vrstu političkog kišobrana EU sa svim onim interesima koje su na srcu političkog Brisela. Međutim, kada se pokazalo da nije donela baš nikakve rezultate upravo zbog tih svojih političkih implikacija koje je imala. Onda se rodila ideja sa naša ideja, ideja "Otvorenog Balkana" - rekao je Kojčić i dodao:
- Ovaj svet ulazi u jednu istorijsku epizodu kada će autonomnost biti dominantan odnos saradnje, opstanka života, ekonomije i svega drugog. Ovde se pokazalo da zemlje sa samog Balkana mogu mnogo bolje da se razumeju i da prave svoje ideje. Pokazali su se dosta benefita u okviru ove tri zemlje Severnoj Makedoniji, Albaniji i Srbiji. Ruka je pružena Crnoj Gori i BiH. Sasvim je razumljivo da iz političkih razloga Milo Đukanović odnosno DPS nije prihvatio ideju Otvorenog Balkana. Ali kada je Dritan Abazović preuzeo mesto prvog predsednika vlade, on je već pokazao interesovanja za Otvoreni Balkan. U političkom Sarajevu postoje ideje da ili ne. Međutim Otvoreni Balkan je zaživeo dok "Berlinski proces" nije.
Kurir.rs
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete