DVE DECENIJE OD MARTOVSKOG POGROMA: Albanci na tajnim sastancima planirali ETNIČKO ČIŠĆENJE, ubijali Srbe dok je KFOR MIRNO GLEDAO
Foto: Profimedia

DVE DECENIJE OD MARTOVSKOG POGROMA: Albanci na tajnim sastancima planirali ETNIČKO ČIŠĆENJE, ubijali Srbe dok je KFOR MIRNO GLEDAO

Politika -

U publikaciji BIA prvi put detaljno opisana kompletna rekonstrukcija svega što se dešavalo 17, 18. i 19. marta, kao i događaji koji su prethodili i predstavljaju plansko pripremanje jednog od najvećih zločina na tlu savremene Evrope

Na današnji dan pre 20 godina dogodio se pogrom nad Srbima sa Kosova i Metohije, u kome je ubijeno devetoro Srba, stotine povređeno, oko 4.000 proterano, a uništeno je više od 1.000 kuća, crkava, manastira i svetinja.

Povodom dvodecenijske godišnjice Bezbednosno-informativna agencija (BIA) pripremila je publikaciju u kojoj je prvi put detaljno opisana kompletna rekonstrukcija svega što se dešavalo tog 17, 18. i 19. marta, kao i detalje o događajima koji su prethodili i koji predstavljaju plansko pripremanje za etničko čišćenje Srba 2004.

U publikaciji su korišćeni podaci koji su prikupljeni operativnim radom BIA, obaveštenja prikupljana od svedoka koja su sabirana u dužem vremenskom periodu, sudska dokumentacija i drugi relevantni izvori o pravoj prirodi ovog planskog i sistematskog napada na Srbe.

pogrom
foto: Profimedia

- Nastojanja albanskih ekstremista da Martovski pogrom Srba 2004. predstave kao spontanu reakciju Albanaca na nesrećni slučaj davljenja albanskih dečaka iz sela Čabra u reci Ibar, za šta su zlonamerno okrivljeni Srbi, predstavlja samo paravan prethodno dobro planirane i pripremane akcije etničkog čišćenja Srba sa KiM i uništavanja njihovog nacionalnog i kulturnog identiteta, tj. brisanja tragova njihovog vekovnog postojanja na tom prostoru - navodi se u publikaciji BIA.

Tajni sastanci

Kako se ističe, planovi albanskih ekstremista da izazivanjem opšte pobune preuzmu vlast u Prištini i u potpunosti etnički očiste pokrajinu od Srba donosili su se na tajnim sastancima koje su organizovali albanski ekstremisti.

pogrom
foto: Printscreen

- Po tom pitanju je održano više tajnih sastanaka na različitim lokacijama, a najznačajniji sastanci su održani u stanu Azema Sulje u Prištini, u naselju Pejton, gde su uz prisustvo političkog rukovodstva DPK, bliskih političkih partija i organizacija, kao i rukovodstva ŠIK, donete odluke o organizovanju pobune i Martovskog pogroma Srba. Posebno angažovanje na pripremi pobune i etničkog čišćenja Srba ispoljili su pripadnici ilegalne albanske službe bezbednosti ŠIK, koji su neposredno na terenu grupisali svoje članove po opštinama i animirali ektremiste da se u što većem broju odazovu rušilačkim demonstracijama i napadima na Srbe u njihovim domovima - navodi se.

Najistaknutiji teroristi

Milorad, Pogrom
foto: Privatna Arhiva

U oružanom napadu na Srbe bila je uključena i teroristička grupa koju je predvodio Ibrahim Keljmendi iz Peći, a kojoj su pripadali Agron Sulejmani, Fljorim Ejupi, Škumbin Mehmeti, Faik Šaćiri, Aljban Dizdari, Bedri Krasnići, Bajram Ismalji, Ćerim Keljmendi, Faton Sulejmani i drugi.

- Radi se o grupaciji ekstremista i terorista koja je organizovala i izvršila brojne zločine i politička ubistva na KiM nakon 1999, a po nalogu ekstremnog albanskog političkog krila - konstatuje BIA.

Početak pogroma

pogrom
foto: Profimedia

Povod za najveće etničko čišćenje Srba od 1999. bilo je davljenje trojice albanskih dečaka 16. marta 2004. iz sela Čabra. U kosovskim medijima su optuženi Srbi da su decu navodno pojurili uz pomoć pasa u reku. Ova lažna i orkestrirana vest bila je okidač za unapred osmišljenu i precizno dogovorenu reakciju Albanaca.

- Značajnu ulogu u kreiranju ove dezinformacije imao je Halit Berani iz Kosovske Mitrovice, aktivista Odbora za zaštitu ljudskih prava - navodi BIA. Više hiljada albanskih ekstremista je u podne 17. marta iz južnog dela prešlo u severni deo Kosovske Mitrovice. Koristili su automatsko i snajpersko naoružanje i ubili troje Srba, ranili preko 200, kao i 11 pripadnika francuskog kontingenta Kfora, koji su u obračunu ubili četvoricu albanskih ekstremista.

Pogrom
foto: Profimedia

Organizatori napada

Organizatori napada na Srbe u severnom delu Kosovske Mitrovice bili su Ismet Hadža, bivši komandant vojne policije OVK za naselje Vaganica, njegov zamenik Nedžad Čubrelji, kao i Haki Mehmeti, Besim Čitaku, Ahmet Hiseni i Bekim Šuti, koji je dopremio oružje albanskim teroristima.

- U nasilju nad Srbima i uništavanju njihove imovine posebno je ekstreman bio Jetulah Dibrani, bivši pripadnik OVK, koji je inicirao i učestvovao u paljenju i uništavanju srpskih kuća u selu Svinjare. U ovom selu aktivnu ulogu imali su i Bedžet Šefki i njegov sin Begu - navodi BIA.

Selo Svinjare i Čaglavica

groblje, selo Svinjare, Kosovska Mitrovica, porušeni spomenici
foto: Privatna Arhiva

U selu Svinjare albanski ekstremisti su 18. marta od 12 do 13 časova napali meštane Srbe i tom prilikom zapalili veći broj srpskih kuća i pomoćnih objekata. Uz pomoć pripadnika UNMIK policije, meštani su iz zone napada premešteni u drugi kraj sela, da bi u 17 časova iz sela evakuisali žene i decu. Napuštene kuće Albanci su sistemski palili, a 20. marta Srbi su evakuisani u Zvečan. U selu nije ostao nijedan meštanin srpske nacionalnosti od ukupno 700, koliko ih je bilo krajem 1999.

- Albanski ekstremisti su, paralelno sa drugim aktivnostima, sinhronizovano započeli napade na Srbe u Čaglavici i okolnim srpskim selima, kao i u Prištini, Podujevu, Vučitrnu, Istoku, Đakovici, Prizrenu, Suvoj Reci, Lipljanu, Uroševcu, Vitini, Gnjilanu, Kosovskoj Kamenici i drugim mestima u kojima su živeli preostali Srbi. Jedni od najekstremnijih učesnika napada u Čaglavici bili su Sadik Ademi, Zumber Ademović, Isa Hiseni, Isa Bajrami, Emir Haljimi, braća Muharem i Abaz Salihu, braća Bekim i Bljerim Fazljiu - navodi BIA.

Aleksandar Vučić, Kosovo, Srbi, Albanci, Nasilje, Hašim Tači, Pogrom, 13 Godina
foto: Profimedia

Kfor ne može da pomogne

Pripadnici Kfora su 23. marta u Gračanicu prevezli oko 200 Srba, koji su boravili u njihovim bazama u Prištini i Obiliću. Oni su 17. marta sugerisali Srbima iz Gračanice da se naoružaju i brane, uz obrazloženje da jedinice Kfora nisu u mogućnosti da zaštite njihove živote.

- Paralelno sa drugim ekstremističkim aktivnostima, 17. marta u vremenu od 12 do 13 sati, u kafiću "Pranvera" u Podujevu, u vlasništvu Sameta Arifija, okupila se grupa od 20 do 25 osoba, koja je zatvorila kafić, a prisutni su obukli crne uniforme i podelili naoružanje, odakle su u crnim džipovima bez registarskih tablica otišli u dva pravca, jedna grupa u pravcu sela Kačandol kod Šalje Bajgorske u pravcu Kosovske Mitrovice, a druga u pravcu Podujevo-Vučitrn, na planinu Čičavicu, kako bi zaustavili kontrolne tačke, odakle bi nastavili oružana dejstva - navodi BIA.

Pogrom, Kosovo i Metohija, Kosovska Mitrovica
foto: EPA/Saša Stanković

Kako se navodi, u Podujevu su, između ostalog, potpuno uništili pravoslavno groblje, a prema svedočenju čeških vojnika Kfora, albanski ekstremisti su vadili kovčege iz grobova, rasturali kosti i lomili nadgrobne spomenike.

Slatina i Štrpce

U selu Slatina grupe albanskih ekstremista, među kojima su bili i sinovi nekadašnjeg lokalnog komandanta bivše OVK, palili su kuće i prebijali starije Srbe. Osamdesetogodišnji Srbin je izgubio oko kada je pogođen kamenom, a drugi starac je teže ranjen udarcem mačetom u glavu. Albanski ekstremisti su narednih dana opljačkali i spalili sve kuće.

U Štrpcu su u Martovskom pogromu smrtno stradali Stolić Dobri i njegov sin Borko, a kako navodi BIA, postoje osnovane sumnje da su to krivično delo izvršili pripadnici KPS Besnik Asani, Nedžmendin Isljami i Dževat Murtezi, te da je u tim ubistvima učestvovao i Heset Saljihaj.

Slađana Zarić, Pogrom, Dosije Kosovo
foto: RTS

Učestvovalo preko 50.000 Albanaca

Procene UN policije bile su da je u nasilju na 33 lokacije učestvovalo više od 51.000 Albanaca, a po procenama OEBS i Hjuman rajts voča, učestvovalo je čak 60.000 Albanaca.

Uhapšena su 163 lica osumnjičena za podmetanje požara, pljačku, ubistva i ostala krivična dela. Samo je 140 osoba pritvoreno nakon zločina, a ukupno ih je, do marta 2010, procesuirano tek 400. Većina je u sprovedenim krivičnim postupcima oslobođena, a onima koji su osuđeni izrečene su im simbolične kazne.

Ubijeni Srbi

  • Slobodan Perić (3. 9. 1952)
  • Dobri Stolić (19. 5. 1955)
  • Borko Stolić (15. 9. 1982)
  • Borivoje Spasojević (10. 11. 1941)
  • Jana Tučev (27. 12. 1968)
  • Zlatibor Trajković (21. 9. 1942)
  • Dragan Nedeljković (oko 50 godina)
  • Nenad Vesić (4. 7. 1950)
  • Dušanka Petković (19. 1. 1934)

Činjenice Izveštaj UNMIK na dan 21. 3. 2014.

  • 25 mrtvih, od čega 9 Srba i 16 Albanaca
  • 867 povređenih civila
  • oko 4.000 raseljenih Srba
  • 100 policajaca UNMIK i KPS povređeno
  • 57 pripadnika Kfora ranjeno
  • 286 kuća spaljeno
  • 80 kuća oštećeno
  • 30 crkava spaljeno
  • 11 crkava i manastira oštećeno
  • 51 vozilo UNMIK spaljeno
  • 55 vozila UN oštećeno
  • 17 vozila KPS oštećeno
  • 24 civilna vozila oštećena
Štampano izdanje 17.03.2024.
foto: Kurir

Ne propustite danas novi broj magazina Stil:

poklon, stil, Dodatak
foto: Promo

Unesite proleće u vaš dom: Vešt izbor boja i dezena prostoru daju svežinu i radost

Snežana Dakić: Birajte šta puštate u glavu i srce

Bluze i košulje koje nećemo skidati: Najlepši modeli iz novih kolekcija

Ne odlažite pregled: Prevencija je ključna stvar u borbi protiv raka dojke

Ne propustite novi broj magazina Stil!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track