"MI U 21. VEKU MORAMO DA DOKAZUJEMO DA SRBI NA KiM-u IMAJU PRAVO NA ŽIVOT!" Stručnjaci tvrde: Traže od Srbije da izebere stranu
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti prvi put po povratku iz Njujorka. Predsednik je govorio o situaciji na Kosovu i Metohiji, rezoluciji o Srebrenici i drugim važnim pitanjima i aktuelnim temama.
Aleksandar Vučić boravio je u Njujorku u jeku diplomatske ofanzive Srbije i Republike Srpske povodom najavljenog glasanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija o rezoluciji o Srebrenici koje je trebalo da se održi 2. maja ali je odloženo. Kada je reč o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope, komitet ministara SE tek treba o tome da odlučuje, a prema rečima ministra spoljnih poslova Srbije, ta sednica je zakazana za 16. i 17. maj. Diplomatska akcija Srbije na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i Ministarstvom spoljnih poslova dovela do premišljanja nekih zemalja oko toga da li će donošenje rezolucije o Srebrenici doprineti pomirenju ili je u pitanju nelegalna akcija oko koje ne postoji konsenzus i koja će doprineti novim podelama u regionu.
Danas je potvrdjeno da će hitna sednica Saveta bezbednosti UN o stanju u Bosni i Hercegovini po zahtevu Rusije biti održana sutra 30. Aprila.
Gosti emisije Usijanje bili su Marko Matić, politički analitičar, Dragoljub Kojčić, politički filozof, i Srba Filipović, politički analitičar.
Matić se najpre dotakao situacije na KiM-u.
- Prvih šest tačaka Briselskog sporazuma se odnosi na formiranje ZSO i tih šest tačaka nisu sprovedene. Evo od 19. aprila je bilo tačno 11 godina od kada je potpisan taj sporazum. Dakle, jasno je kada 11 godina kasnije mi uopšte razgovaramo o tome da li će kada i pod kojim uslovima biti ispunjena jasna pravna obaveza prištinske strane, jasno je da je već uvedena relativizacija i to što je prečenik nazvao fleksibilnim tumačenjem obaveza prištinske strane. Jer mi nismo imali načelno problem sa članstvom Kosova, ali i u svojstvu nedržavnog entiteta u Savetu Evrope. Ali, to je trebalo da dođe nakon ispunjavanja osnovnih obaveza, a prva u nizu tih obaveza bilo je formiranje ZSO kao okvira za poštovanje ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, kao okvira za opstanak Srba na KiM-u - rekao je Matić i dodao:
- Činjenica je da mi u 21. veku na svetskoj pozornici moramo da se borimo i da dokazujemo da Srbi na KiM-u imaju pravo na život. Dakle, ja mislim da bi danas trebalo se podrazumeva svako ljudsko biće, čak se borimo i za prava životinja, a ne ljudi. Dakle, svako ljudsko biće s koje god tačke sveta da dolazi, valjda se podrazumeva da ima pravo na život, mislim da je to neupitno i da to ne bi trebalo danas dokazivati.
Kojčić je potom otkrio šta je do sada srpska delegacija postigla svojom diplomatskom poseti Njujorku.
- Predsednik Vučić je anticipirao uslove početkom ove godine pre svega sa predviđanjem da će zaista pred nama biti jedan veoma težak period. To znači da dolazi do koordinacije i koncentracije svih onih koji nama ne misle dobro. Ovo sam najblaže rekao. Neću da upotrebljavam repertoar leksike iz teorije zavere. E sad, među njima samima postoje različiti problemi, ali hajde da prvo definišemo jednu stvar. Moj utisak, u geopolitičkom smislu, pošto je to postala veoma frekventna i pomodna reč, mislim da politički zapad gleda da zaokruži svoj prostor ovde i da se jedino mi u tom smislu ne uklapamo na različite načine, u to jedinstvo. Zašto to kažem? Pa zato što pokazuje se, baš kada je u pitanju odnos prema potencijalnoj rezoluciji o Srebrenici, da na međunarodnom planu postoji jako veliki broj zemalja koji potpuno shvata kakav je argument iznela Srbija kad je u pitanju slučaj Srebrenica. Slično i sa Kosovom, ali kad je u pitanju geopolitički prostor, on je očigledno na meti toga da bude zaokruženo i gde mi nismo favoriti. Dakle, mi sad moramo da se borimo na različite načine, ali pre svega ono što mi imamo u ruci, a to je principijalnost - rekao je Kojčić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina