TEŠKO NABROJATI SVU ZLOBU U ČLANKU Suzana Vasiljević pisala briselskom Politiku: Tekst o Vučiću obojen prezrivim i otrovnim tonom
Savetnica predsednika Srbije za medije Suzana Vasiljević uputila je juče protestno pismo urednicima briselskog "Politika", u kojem je navela da je tekst o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću zlonameran i obojen prezrivim i otrovnim tonom. Suzana Vasiljević reagovala je na tekst "Politika" objavljen prekjuče pod naslovom: "Nemački (kancelar) Šolc ide na redak susret sa izolovanim (predsednikom Srbije) Vučićem radi finalizacije sporazuma o litijumu". Pismo je "Politiku" prosledila ambasada Srbije u Berlinu.
Vasiljević je pismo započela citatom proslavljenog Voltera Kronkajta da je novinar koji izveštava o političkim temama dužan da ne pokazuje stav koji ima prema akterima, i dodala da su to jednostavno "osnovni principi novinarstva". Navela je da joj je "zaista prilično teško da pobroji svu zlobu" u tom članku.
Uz pismo, Vasiljević je "Politiku" poslala i spisak svih evropskih lidera sa kojima se Vučić sastao ili razgovarao telefonom od juna 2023. do danas. U pismu je navela da to čini "jer je evidentno da nedostaje znanja, dobre volje i motivacije da se proveri sa kim se sve susreo".
Pismo Suzane Vasiljević "Politiku" prenosimo u celosti:
"Svi imamo svoje simpatije i antipatije. Ali... (...) kada pokrivamo dnevne vesti, kada izveštavamo o političkim temama – naša je dužnost da budemo sigurni da nismo dozvolili da se pokažu naše predrasude. To su, jednostavno, osnove novinarstva'.
-Volter Kronkajt
Zaista mi je bilo prilično teško da pobrojim sve maliciozne navode u tekstu koji je danas objavljen u Politiku pod naslovom 'Nemački (kancelar) Šolc ide na redak sastanak sa izolovanim (predsednikom Srbije) Vučićem kako bi se finalizovao sporazum o litijumu“, koji su potpisali Fon der Burchard koji izveštava iz Berlina i Ahmatović i Cimerma, koji izveštavaju iz Brisela.
Kada sam počela da čitam ovaj sadržaj, (a čitam ga u Londonu, gde će 'izolovani Vučić' učestvovati na Samitu Evropske političke zajednice sa Šolcom, Makronom i još 45 lidera), bila sam toliko zbunjena, da sam isprva pomislila da je u pitanju greška i da je ovaj loše napisan, ali prilično zlobno sročen tekst, u stvari objavljen u nižerazrednom jeftinom tabloidu kao delo neukih početnika.
Međutim, ispostavilo se da je ovaj zlonamerni pamflet (nekako) dospeo na stranicu uglednog medija kakav je Politiko, od kojeg nismo očekivali ovoliki stepen nekompetentnosti i nesposobnosti.
Fon der Lajen, Borelj, Mišel, Makron, Nehamer, Micotakis, Betel, Rute, De Kro, Sančez, Šolc (sa kojim je razgovarao i sa kojim se susreo više puta!), Meloni, Orban, Zelenski, Gar Store, Erdogan, Johanis, Jakobsdotir , Hristodulidis, Borg – da spomenemo tek nekoliko imena – samo su neki od lidera sa kojima se predsednik Aleksandar Vučić susreo u poslednjih 12 meseci.
Istinski poznavaoci regionalne, evropske i međunarodne politike odavno znaju da predsednik Vučić održava i neguje redovne, intenzivne i srdačne kontakte sa velikim brojem svetskih lidera, čime je stekao reputaciju jednog od najuposlenijih i najproaktivnijih predsednika na svetu.
Štaviše, predsednik Vučić je veoma cenjen zbog svoje sposobnosti da uspostavlja veze, partnerstva i saveze i da učestvuje u formalnim, neformalnim i državnim posetama sa evropskim političarima iz širokog spektra političkog delovanja, bez obzira na njihovu stranačku pripadnost, zemlju ili političko opredeljenje.
Ceo tekst obojen je prezrivim i otrovnim tonom, koji je postao samome sebi cilj. To uključuje proizvoljne tvrdnje o 'izolovanosti' predsednika Srbije, potpuno neistinite navode o njegovim aktivnostima (koje je lako proveriti i preko njegovog Instagram naloga @buducnostsrbijeav), kao i očiglednu zlonamernost u odabiru reči („Posle godina provedenih u diplomatskoj nemilosti“ itd. ).
U prilogu vam dostavljamo detaljan spisak kontakata i sastanaka predsednika Vučića sa evropskim liderima koje je imao samo u proteklih godinu dana, budući da je evidentno da nije bilo znanja, dobre volje, motivacije, itd. da se proveri broj lidera sa kojima se predsednik sastajao.
P.S. Smatram prilično vrednim pažnje da se o ovakvom pitanju 'izveštava' iz Berlina i Brisela. Kad smo već na tragu slova 'B', nije li postojala mogućnost da pitate i Beograd za mišljenje o navedenoj temi?", pita na kraju pisma Suzana Vasiljević.
O čemu je pisao "Politiko"
Utekstu "Politika" se, između ostalog, navodi da se Vučić, "posle godina provedenih u diplomatskoj nemilosti, sada ponovo katapultirao pod političke reflektore zahvaljujući nezajažljivom apetitu Evropske unije, a naročito Nemačke, za sirovinama potrebnim za proizvodnju električnih automobila".
Briselski portal je naveo i da je Vučić "u poslednje vreme bio u velikoj meri izolovan među evropskim liderima zbog kontroverznog flertovanja sa Rusijom i Kinom, tenzija sa Kosovom i optužbi za izbornu prevaru".
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3