IZAZOVAN ZADATAK ZA SORENSENA! Analitičari o očekivanjima od novog izaslanika EU: Teško će uspeti da oživi dijalog, presudna uloga Vašingtona
Pred novim evropskim posrednikom za dijalog Peterom Sorensenom nije nimalo lak zadatak, ocena je stručnjaka koji poručuju da će biti teško oživeti dijalog Beograda i Prištine i ukazuju da će se realno, za malo šta on sam zaista pitati.
Kako je rekla programska menadžerka NVO Društvena inicijativa Milica Andrić Rakić, mnogo je izvesnije okretanje ranijim sporazumima koji su postizani sa američkom administracijom u prvom mandatu Donalda Trampa.
"Teško je očekivati da Sorensen može da promeni dinamiku u dijalogu. Teško je čak očekivati da EU može da izdejstvuje određene promene u dijalogu. Pretpostavljam da ćemo pre gledati neke nove procese i okretanje sporazumima koji su ranije postizani pod Trampovom administacijom nego što ćemo videti dalje pomake bilo u sprovođenju onoga što se do sada dogovorilo pod okriljem EU, bilo u sklapanju novih sporazuma", rekla je Andrić Rakić za Kosovo online.
Objašnjava da Sorensen preuzima dijalog u jako teškom trenutku kada je ovaj proces "faktički potpuno ruiniran".
"I kada se pokazalo da EU nema političku moć da privoli strane na konstruktivan dijalog. Ništa se u globalnom smislu ne menja da bi promenilo tu atmosferu tako da je na njemu jako izazovan zadatak", naglasila je ona i rekla da je teško oceniti potencijal Sorensena, te da ne očekuje da će uraditi ništa više od svog prethodnika.
Istoričar Stefan Radojković smatra da će novi izaslanik EU uticati na dijalog samo onoliko koliko će Brisel biti u stanju da primora Prištinu i Beograd na veću konstruktivnost u pregovorima, a da će taj proces suštinski zavisiti od volje Vašingtona i želje da učestvuje u rešavanju ovog pitanja. I bez aktuelnih problema na terenu, primećuje da će u procesu dijaloga malo toga zavisiti od samog Sorensena.
"Može da nekim svojim ličnom ekspertizom i harizmom pokuša da odobrovolji Beograd i Prištinu, ali on lično će biti onoliko jak koliko je Brisel uticajan. U trenutnoj konstalaciji snaga u Evropi i svetu, posebno na Balkanu, čini se da je presudan faktor Vašington. I ako on dobije podršku Vašingtona onda će imati izvesnu težinu. Ako ne dobije, ili ako Vašington prosto ne bude interesovao briselski dijalog što se negde može naslutiti iz spoljne politike Donalda Trampa, barem njegove retorike, čini se da Balkan neće biti ni na poslednjem mestu spoljno-političkih prioriteta Vašingtona, a samim tim će i uticaj Sorensena biti srazmeran uticaju Brisela i EU koji neće biti prevelik", naveo je Radojković za Kosovo online.
Upitan po čemu bi angžaman Sorensena mogao da se razlikuje od mandata Miroslava Lajčaka, Radojković ukazuje da danski diplomata dobro poznaje ne samo Balkan, već i Kosovo i da će zbog toga „moći da govori jezikom razumljivim lokalnim akterima“.
"Ono po čemu bi mogao da se razlikuje od Lajčaka je što je izvesno vreme proveo na Kosovu i Metohiji i to u ono vreme koje je bilo izuzetno tenzično i negativno, nasilno po Srbe, Rome, Aškalije... To je period Martovskog pogroma. On zna koji su sve aduti u rukama Prištine. On dobro poznaje Balkan, imao je svoju službu i u Beogradu, Zagrebu, Sarajevu, dakle poznaje čitav region i sa te strane on će možda moći da govori jezikom koji je razumljiviji lokalnim akterima", precizirao je Radojković.
I politički analitičar Škeljzen Maljići kaže da je teško predvideti dinamiku poteza Sorensena, ali da bi mogao da „postigne gol“ tako što bi se izvršio dodatni pritisak na Beograd i Prištinu da okončaju proces normalizacije odnosa.
"Mnogi smatraju da je dijalog zapravo propao, da sve treba početi iz početka. Mislim da nije tako i da EU neće popustiti, jer postoji načelni sporazum koji nije potpisan, ali da su se strane saglasile sa njim i da je to međunarodno validan dokument", kazao je Maljići za Kosovo onlajn.
Kaže kaže i da tek treba da se vidi kakvu dinamiku dijaloga Sorensen planira.
"To je nešto što tek treba da vidimo, kakvu dinamiku planira. Ali, verujem da neće propustiti da postigne gol kada je u šansi. Sve je uglavnom pripremljeno, a da li će biti potrebna i američka pomoć ne znam, verovatno da, ali koje vrste to je opet druga velika neizvesnost", precizira ovaj analitičar.
Naime, Sorensen će dužnost zvanično preuzeti sutra, 1. februara, pošto ga je Savet EU 27. januara imenovao za specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine, sa početnim mandatom od 13 meseci.
Kurir Politika
Naime, Sorensen će dužnost zvanično preuzeti sutra, 1. februara, pošto ga je Savet EU 27. januara imenovao za specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine, sa početnim mandatom od 13 meseci.
BLOKADERI NASTAVLJAJU TERORISANJE SRBIJE - RAZOTKRIVENA NOVA SUMANUTA IDEJA U strogoj tajnosti izglasali plan "Lovac i košuta" - večeras ili sutra zauzimaju RTS