DEMANTI SRPSKE AMBASADE U BEČU: U Nišu nije izgrađen ruski špijunski centar!

Odgovor na neistine

DEMANTI SRPSKE AMBASADE U BEČU: U Nišu nije izgrađen ruski špijunski centar!

Austrija -
Novinar "Prese" prećutkuje da srpska vojska još dalekosežnije sarađuje sa jedinicama NATO država", ukazuje se u komentaru zamenika ambasadora u Austriji Gorana Bradića

BEČ - Srbija je pre svega proevropski orijentisana i njen strateški spoljnopolitički cilj je članstvo u EU, navodi se u demantiju Ambasade Srbije u Beču, kojim je ispravljena greška u tekstu dopisnika bečkog dnevnika "Prese" koji je tvrdio da je u Nišu izgrađen rusko-srpski špijunski centar.

"Tačno je da između Srbije i Rusije postoji vojna saradnja. Ali nije ispravno da je u Nišu izgrađen špijunski centar. Novinar "Prese" prećutkuje da srpska vojska još dalekosežnije sarađuje sa jedinicama NATO država", ukazuje se u komentaru zamenika ambasadora u Austriji Gorana Bradića.

Podsetimo, dopisnik Prese je napisao da su od 2012, posle izbornog poraza, kako se navodi, prozapadne Demokratske stranke pod premijerom Borisom Tadićem, "srpski političari jedan za drugim u Moskvi".

"Novi premijer Ivica Dačić, šef Socijalističke partije, potpisao u 2013. u Moskvi ugovor o strateškom partnerstvu Rusija-Srbija. I vojno se sarađuje. U Nišu, u južnoj Srbiji, je izgrađen špijunski centar. Privredna saradnja je veoma pojačana. Srbija se protivi da učestvuje u sankcijama Rusiji. A Rusija vlada energetskim sektorom u Srbiji", piše Prese

Bradić odogovara da se u Nišu nalazi zajednički humanitarni centar, a na tamošnjem aerodromu su stacionirani ruski avioni i helikopteri koji se koriste za gašenje požara u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i drugim mestima. Postoji i skladište u kojem se, za slučaj elementarnih nepogoda, nalazi potrebna oprema.

Strateški spoljnopolitički cilj Srbije je članstvo u EU, što je prihvaćeno od Brisela i Moskve, a političko rukovodstvo i šira javnost Srbije podržavaju pristupanje Uniji, naglašava se u komentaru dodajući da je Srbija geografsko, kulturalno i ekonomski, kao i u svim drugim pogledima evropska zemlja.

Vlada Srbije je poslednjih godina, na putu u EU, napravila veliki napredak, koji su pojedini novinari i analitičari prevideli, konstatovao je Bradić dodajući da je Srbija već godinama članica Programa NATO "Partnerstvo za mir", i da postoji odluka skupštine o vojnoj neutralnosti, što znači da, po uzoru na Austriju, Švajcarsku i Finsku, ne pristupa ni jednom vojnom savezu.

Da su se sagledali i ekonomski podaci videlo bi se da teza o "Srbiji u opasnom zagrljaju Rusije" nema osnove, jer je najveći investitor u Srbiji upravo Austrija, a najvažniji trgovinski partner su Nemačka i Italija, odnosno trgovinski obim sa državama EU čni 64 procenta ukupne trgovinske razmene, podseća Ambasada.

Istovremeno Bradić naglašava da je nesporivo da Srbiju i Rusiju veže duga tradicija odnosa, i da postoje simpatije dva naroda, koje povezuju i zajednička vera i istorija.

Srbija, prema njegovim rečima, se trudi da ima što je moguće bolje odnose sa susedima, EU, SAD, kao i državama BRICS-a.

"Moglo bi se tvrditi da je Srbija proarapska, pošto Ujedinjeni arapski Emirati investiraju veliki novac u poljoprivredu i aviokompaniju, prokineska, jer Kina podržava velike infrastrukturne projekte, proaustrijska, pošto su austrijske banke dominantne u Srbiji. Ali Srbija je pre svega prosrpska i proevropska", zaključuje Bradić u autorskom tekstu.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track