KOŠARKAŠICE UBACILE 132 POENA: Srbija savladala Luksemburg sa 94 razlike

Demonstracija sile

Košarkašice Srbije savladale su Luksemburg u gostima rezultatom 132:38 (25:9, 34:10, 35:6, 38:13) u utakmici 2. kola kvalifikacione grupe D za plasman na Evropsko prvenstvo 2017. godine.

Srbija posle dva kola ima maksimalan učinak i koš razliku plus 137, s obzirom da je u prvom kolu savladana Nemačka rezultatom 100:57. Utakmica je odigrana pred oko 300 gledalaca u Luksemburgu, a podršku je imao i naš nacionalni tim.

Aktuelne prvakinje Evrope igrale su u Luksemburgu bez Dajane Butulije, kapitena Milice Dabović i MVP Evrobasketa Ane Dabović.

Selektorka Marina Maljković povela je na put 11 igračica, a sve su se upisale u listu strelaca.

Srbija je utakmicu počela sa petorkom Radočaj, Jovanović, Petrović, Milovanović, Page. Nasuprot njima na parket su izašle Meynadier, Mossong, Hetting, Schmit, Orban.

Sjajno je u meč ušla Sonja Petrović, koja je postigla sedam poena u uvodnim minutama. Proradila je i Saša Čađo, čijih su pet vezanih poena doneli našem timu prvu dvocifrenu prednost u 4. minutu - 14:4. Bila je to serija 17:0 koju je završila Čađo svojom drugom trojkom.

Srbija je u ovom periodu ubacila pet trojki iz 13 pokušaja, Petrovićeva je upisala deset, a Čađo osam poena.

Već u drugoj četvrtini šansu su dobile sve igračice, ali to nije uticalo na igru našeg tima. Prednost je rasla iz minuta u minut, a naš tim je ovaj period finiširao serijom 14:0 za 59:19.

Iako je rezultatski utakmica bila odavno rešena, naše igračice su još više "grizle" u nastavku igre, čime su još jednom pokazale da su kovane od šampionskog materijala. Posebno je rezultatski bila ubedljiva treća četvrtina (35:6), a najefikasnija je bila poslednja, kada je naš tim ubacio 38 poena.

Srbija je utakmicu završila sa 56.5 odsto procenta šuta (48-85). Za dva poena šut je iznosio 70.2 odsto (33-47), za tri poena 39.5 odsto (15-38). Luksemburg tokom meča imao 51 napad, uz procenat šuta 31.4 odsto. Za dva poena šut je iznosio 35.9 odsto (14-39), a domaćin je postigao dve trojke iz 12 pokušaja.

Naš tim je imao 41 skok (15 ofanzivnih), naspram 25 domaćina.

Srbija je imala 27 osvojenih i 11 izgubljenih lopti, uz 23 asistencije. Domaćin je nateran na 42 izgubljene lopte, uz četiri osvojene i devet asistencija.

SRBIJA: Radočaj 4, Petrović 28, Čađo 10, Krnjić 11, Jovanović 7, Milovanović 18, Ajduković 11, Topuzović 10, Page 9, Mandić 6, Crvendakić 18.

Srbija naredne utakmice u kvalifikacijama igra u februaru naredne godine, kada gostuje Ukrajini i Nemačkoj. U drugoj utakmici ovog kola Ukrajina je posle drame slavila u Nemačkoj rezultatom 66:64.

Prvoplasirane reprezentacije iz svih devet kvalifikacionih grupa steći će direktan plasman na Evropsko prvenstvo koje se 2017. godine odigrava u Češkoj, a plasman će obezbediti i šest drugoplasiranih ekipa po plasmanu.