Nezaposlenost 30 odsto: Još 15.000 otkaza!

I od goreg ima gore

Nezaposlenost 30 odsto: Još 15.000 otkaza!

Društvo -
U Srbiji je trenutno 1,1 milion ljudi bez posla, a biće ih još više, što je zvanično priznala i Vlada Srbije, očekuje se da će ove godine otkaz dobiti 15.000 ljudi

BEOGRAD - Potop.Zvanična stopa nezaposlenosti je 25,5, ali mnogi smatraju da je prešla 29 odsto i da će dostići rekordnih 30 odsto. U Srbiji je trenutno oko 1,1 milion nezaposlenih, a biće ih još više, što je zvanično priznala i Vlada Srbije.U Budžetu za 2013. piše da se ne očekuje povećanje zaposlenosti, već „samo blaži pad zaposlenosti, od oko 0,2 odsto“, što znači najmanje 15.000 otkaza. Kako državni statističari retko pogode, cifra će verovatno biti veća.- Većina nezaposlenih u zemlji ne radi duže od godinu dana, a 40 odsto radno sposobnog stanovništva od 15 do 64 godine prestalo je da traži posao. Četvrtina radno aktivnog stanovništva nema posao, pa nije u stanju da se brine o sebi i svojoj porodici - kaže ekonomista Boško Mijatović.Studija „Politike za povećanje zaposlenosti i konkurentnost radne snage“, koju je finansirao USAID, pokazala je da čak dve petine nezaposlenih posao nema duže od pet godina.- Reč je o strukturnoj nezaposlenosti, kod koje su šanse za ponovno zapošljavanje sve manje. Posebno su pogođeni mladi, koji godinama ne uspevaju da se uključe na tržište rada i tako postaju izgubljene generacije - navodi Mijatović.Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca kaže da sistem radnih odnosa destimuliše poslodavce da zapošljavaju radnike, favorizuje zaposlene na račun nezaposlenih, odnosno starije na račun mlađih, podstiče nepoštovanje zakona, pa bi morao da se promeni Zakon o radu.- Od 2008. zatvoreno je 139.000 firmi, skoro svaka druga, a i obim posla smanjio se za 30 odsto. Izmene Zakona ne mogu doneti ništa gore, zato se ovaj propis mora promeniti - uveren je Rajić.

Mijatović: Čak 40 odsto radno sposobnog stanovništva više ne traži posao
Mijatović: Čak 40 odsto radno sposobnog stanovništva više ne traži posao

Produžiti rad na određenoI analitičari u Studiji USAID predlažu izmene Zakona o radu. Sugeriše se produženje trajanja ugovora o radu na određeno vreme sa 12 na 24 ili 36 meseci, promena obračuna minimalne zarade i pojednostavljenje procedura za otkaz.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track