VANREDNA KONTROLA U TOKU: Imovina 15 funkcionera Srbije pod lupom, evo i kojih
Foto: Printscreen/Google Maps

Agencija za borbu protiv korupcije

VANREDNA KONTROLA U TOKU: Imovina 15 funkcionera Srbije pod lupom, evo i kojih

Politika -

BEOGRAD - Agencija za borbu protiv korupcije započela je u ovoj godini 15 vanrednih kontrola prijavljene imovine i prihoda funkcionera, a poslednja na spisku provere je direktorka Etnografskog muzeja u Beogradu Mirjana Menković, protiv koje je pokrenut krivični postupak zbog sumnje na zloupotrebu položaja, izjavila je direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Majda Kršikapa.

KO JE NA TABELI ZA PROVERU MOŽETE POGLEDATI OVDE

foto: Beta/Miloš Miškov

Na spisku vanrednih kontrola za 2017. godinu, objavljenom na sajtu Agencije, jesu i narodni poslanik Čedomir Jovanović, bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, v.d.direktora Aerodroma Nikola Tesla u Beogradu Saša Vlaisavljević...

Kršikapa je za Tanjug navela da se vanrednom kontrolom ne dokazuje krivica funkcionera, već da prikupljeni podaci eventualno mogu da ukažu da postoji nesklad između realnog stanja i prijavljenih prihoda.

"Smatram da Agencija u postupanju treba da poštuje integritet i ličnost svakog funkcionera i posao koji se obavlja i odgovornost funkcije koju nose i tako ćemo se ubuduće i ponašati", kaže Kršikapa.

foto: Beta/Miloš Miškov

Ona je objasnila da se vanredna kontrola provere imovine i prihoda funkcionera pokreće po službenoj dužnosti kada postoje relevantne informacije i podaci koji eventualno mogu da ukažu da postoji nesaglašnost sa prijavljenim, realnim stanjem imovine i prihoda.

"To se radi na osnovu informacija koje dobijamo između sektorske saradnje same Agencije, drugih državnih organa, zatim pritužbi fizičkih i pravnih lica ili na osnovu informacija iz medija", navela je Kršikapa.

Prema njenim rečima, nakon izvršenih provera Agencija "zatvara" predmet ili tako što utvrdi da nema nesaglasnosti u prijavljenoj imovini i prihodima ili, kako je objasnila, pokreće postupak i inicira postupanje nekih drugih državnih organa.

"Po završetku kontrole, obavestićemo javnost o rezultatima. Ne postoji rok u kojem moramo da završimo vanrednu kontrolu, ona zavisi od okolnosti slučaja, od toga šta se proverava, ukrštanja podataka..", kaže sagovornicac.

Ona je dodala da Agencija za borbu protiv korupcije, u skladu sa zakonom o Agenciji i godišnjim planovima provere imovine i prihoda funkcionera, sprovodi redovnu kontrolu kojom je u ovoj godini bilo obuhvaćeno 307 funkcionera.

"Tokom 2017. godine bili su obuhvaćeni narodni poslanici koji nisu bili u prethodnom mandatu Skupštine, članovi vlade koji nisu bili u prethodnom sazivu, sudije Apelacionog suda i javni tužioci Apelacionog tužilaštva u Beogradu".

Kršikapa kaže da je u 2016. godini bio pokrenut 21 postupak vanredne kontrole, kao i da je u toku provera pet izveštaja iz prošle godine.

Prema zakonu, funkcioneri za koje se utvrdi da su u izveštaju o pri

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Google street view printscreen)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track