Ključne odredbe novog zakona o poreklu imovine

IMOVINA POLITIČARA NA PRIJATELJE, BRAĆU, KUMOVE: Poreska češlja i strine i tašte!

Proveravaće se imovina rodbine, a političarima koji ne dokažu kako su stekli imetak preti gubljenje funkcije. Novi zakon važiće retroaktivno, čime će se konačno otkriti sprega političara i tajkuna u poslednjih dvadeset godina

Politika
> 13:00h

BEOGRAD - Imovina dece, tetaka, stričeva, strina, tašti i rođaka koji ne žive u domaćinstvu s političarima najverovatnije će biti pod lupom Poreske uprave od marta, kad bude usvojen zakon o poreklu imovine, otkriva neke od odredaba novog pravnog akta Zoran Stojiljković, član Agencije za borbu protiv korupcije. - To će biti pravi pomak. Prema novom zakonu, provera njihove imovine neće imati vremenski rok, kao što to sad predviđa Zakon o Agenciji protiv korupcije, kojim se proverava samo imovina od 2010. godine, kad je osnovana - kaže Stojiljković. Začarani krug On naglašava da će se novim zakonom, što je po njemu ključno, proveravati imovina svih srodnika i tako će se zatvoriti začarani krug po kome su političari svoje bogatstvo uglavnom prepisivali na druge osobe i time zaobilazili zakon - kaže Stojiljković, objašnjavajući da bi ovaj zakon konačno trebalo i da otkrije spregu političara i tajkuna. - Zakon će važiti retroaktivno i konačno će rasvetliti spregu tajkuna i političara koji su stekli bogatstvo u poslednjih 20 godina, od devedesetih do privatizacija - napominje Stojiljković i dodaje da može doći do oduzimanja funkcija, ali i onih nekretnina koje nisu stečene na legalan način. Čisti ko suza S druge strane, aktuelni ministri i političari tvrde da su „čisti pred zakonom“ i da su svu imovinu prijavili na svoje ime. Tako Bojan Pajtić, vojvođanski premijer, kaže da mu je imovina ista već godinama. - Nisam bogatiji nego pre deset godina. I treba da se proveri kolika je imovina, a koliki prihodi političara - kaže vojvođanski premijer. Siniša Mali, gradonačelnik Beograda, kaže da, koliko mu je poznato, Poreska uprava i sad može da proverava imovinu svih građana. - Kad sam stupio na ovu funkciju, podneo sam imovinsku kartu i na taj način sam svu svoju imovinu uredno prijavio. Sve na svoje ime I Bratislav Gašić, ministar odbrane i potpredsednik SNS, ističe da nema šta da krije i da je privatnik već 27 godina. - Pozdravljam donošenje zakona, da vidimo ko su ti političari koji su samo od politike postali bogataši. Sva imovina je uredno prijavljena i nije na strine, tetke, teče kao kod nekih - kaže Gašić, dok socijalista i bivši ministar Milutin Mrkonjić, za čije su se ime vezivale mnoge afere, tvrdi da nema ništa od imovine. - Go sam ko pištolj. Nemam ni kola, ni stan, ni kuću, moja žena ima stan, a ja živim samo od poslaničke plate - tvrdi Mrkonjić.

Reagovanja političara Aleksandar Antić, ministar energetike: Uredno sve prijavljujem Uredno sve prijavljujem i imovina se otkako sam na javnim funkcijama nije uvećala. Političari, kao nosioci javnih funkcija, treba da budu pod lupom javnosti. Rasim Ljajić, ministar trgovine: Prijavljujem i očevu imovinu Ne strahujem jer već više od deset godina prijavljujem svu imovinu, čak i onu koja se formalno vodi na mog oca, ali je ja koristim. Zorana Mihajlović, ministarka saobraćaja: Tajkuni treba da se plaše Treba da strahuju tajkuni i oni za koje ne znamo kako su stekli prve milione. Ja ne strahujem. Zakon treba da uvede red da građani koji poštuju zakon i pošteno rade i žive budu zaštićeni. Vanja Udovičić, ministar sporta: Sve sam uredno prijavio Kontrola porekla imovine je normalna stvar u svim uređenim državama. Svako ko je poštovao zakon nema razloga za brigu. Svi znaju kako sam stekao imovinu i sve je prijavljeno. Jadranka Joksimović, ministarka za EU: Nisam bogatija Nemam promene imovinske karte koje bi trebalo da prijavim. Mislim da je važno da takav zakon bude donet. Kori Udovički, ministarka državne uprave: Spokojna Uredno prijavljujem imovinu, što ću učiniti i sada u predviđenom roku. Nemam nikakvog razloga za strah. Nebojša Čović, predsednik KK Crvena zvezda: Podržavam novi zakon Uredno sam prijavljivao imovinu u skladu sa zakonom. Ne strahujem od takvog zakona, naprotiv, u potpunosti ga podržavam. Pozitivni primeri Hongkong i Brazil: Uspeli da pobede korupciju Najpozitivniji primeri borbe protiv korupcije su Hongkong i Brazil. U Hongkongu je 2002. oformljena nezavisna komisija protiv korupcije i u okviru nje odeljenje za operacije sa hiljadu istražitelja. Posle šest godina, izuzetno korumpirani Hongkong uvršten je u grupu 20 zemalja u svetu u kojima se korupcija javlja kao redak slučaj. U Brazilu, posle izbora Lule da Silve za predsednika, privredni razvoj zemlje pokrenut je zaustavljanjem korupcije i socijalnim programima.