Savet za borbu protiv korupcije raskrinkao privilegovane

OTIMAČINA: Političari, krimosi i estrada dobijali luksuzne državne vile ispod cene!

Luksuzne nekretnine dodeljivane su, mahom po cenama nižim od tržišnih, privilegovanim ljudima i direktnom pogodbom. Zbog brojnih nepravilnosti Savet preporučuje da Dipos bude ugašen, a da njegove poslove preuzme Republička direkcija za imovinu

Politika
> 00:00h

BEOGRAD - Advokat Nevena Veselinović, supruga medijskog tajkuna Gorana Veselinovića, Nikola Petrović, direktor JP „Elektromreže Srbije“, pevačica Merima Njegomir, kontroverzni biznismen Slobodan Tešić, koji je sumnjičen za trgovinu oružjem, samo su neki od privilegovanih građana koji su nezakonito dobili na korišćenje državne vile od Diposa, navodi se u izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije!

Nikola Petrović

Savet je, inače, zatražio da se zbog brojnih „nepravilnosti i nezakonitosti“ ukine Dipos, a državna imovina poveri Republičkoj direkciji za imovinu. U „odabranom“ društvu, kako je navedeno u izveštaju, nalazi se i Veselin Sjekloća, bivši savetnik ministra Velimira Ilića, inače poznat po tome što je dobijao sve državne poslove i zaradio silne pare zbog skela koje su visile na Skupštini nekoliko meseci. Tu su i hirurg Milan Colić, advokat Zdenko Tomanović, Goran Ðoković, stric Novaka Ðokovića, kao i porodica Karić, koja je u Diposovu vilu smestila osnovnu školu i gimnaziju „Kreativno pero“.

Merima Njegomir

Ozbiljni propusti Među zakupcima su i „Bam trejd d.o.o.“ Milorada Vučelića, vlasnika nedeljnika Pečat, i Evropska ekspertska grupa, poznata po malverzacijama sa navodnim kandidovanjem projekata kod Evropske komisije, zbog čega su i pokrenuti krivični postupci. Diposu je zamereno da je napravio ozbiljne propuste - da je luksuzne vile i stanove na elitnim lokacijama izdavao mahom po cenama nižim od tržišnih, i to samo privilegovanim ljudima i neposrednim dogovorom. - Dipos nije javno oglašavao čak ni spisak nekretnina koje su slobodne za zakup, ali ipak u svim dopisima Direkciji, kao i u saglasnosti Direkcije i pojedinim ugovorima, stoji da su se zakupci obratili Diposu sa molbom da im se da u zakup određena nepokretnost. Često su u pitanju bila fizička i pravna lica koja ranije nisu zakupljivala predmetne nepokretnosti, pa se postavlja pitanje kako su oni saznali da je baš ta nepokretnost slobodna, osim ako su nepokretnosti dodeljivane privilegovanim pojedincima po prethodnom dogovoru - navedeno je u izveštaju Saveta.

Luksuz... Jedna od Diposovih vila na Dedinju

Sve vredne nekretnine izdavane su, verovali ili ne - neposrednom pogodbom. - I pored toga što zakon jasno kaže da se stvari u javnoj svojini mogu dati u zakup polazeći od tržišne visine zakupnine, i to u postupku javnog nadmetanja, odnosno prikupljanjem pismenih ponuda, prilikom davanja u zakup državnih nepokretnosti Dipos nije poštovao zakonske odredbe jer je vršena isključivo neposredna pogodba sa klijentima - navedeno je u izveštaju Saveta. Ipak, Ðoko Krivokapić, direktor Diposa, tvrdi za Kurir da nijedna od ovih primedbi nije tačna: Vade se - Niko nije bio povlašćen. Pa ne može ni da bude kada imamo širok spektar korisnika - od novinara do sportista, advokata... Naravno da cene nisu bile ispod tržišne, već odgovarajuće. Cene su promenljiva kategorija, 2006. cena nije ista kao i ranije. Svi oni su dolazili na pisarnicu ili nam se obraćali mejlom, i onda smo im dali nekretnine na raspolaganje.

Dragan Dobrašinović iz Koalicije za nadzor javnih finansija ističe da Vlada Srbije mora da izvrši kontrolu rada Diposa i da ustanovi da li je država oštećena. - Ne mora da se zna gde ko stanuje, ali mora da se navede koliko je ko platio za nekretninu, odnosno koliko je koštao kvadrat. Kada se javna imovina daje u zakup, ona mora biti nuđena pod jednakim uslovima svima. Mora da se utvrdi da li se tako radilo, a rekao bih da nije - zaključuje Dobrašinović. Podsetimo da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić u avgustu vratio Skupštini Srbije na ponovno razmatranje Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Srbije, jer nije dozvolio da se državna imovina rasproda za budzašto. Tomanović, Goran Ðoković i Vučelić se nisu javljali na brojeve poznate redakciji.

D. L. - S. Đ. - J. R.

Reagovanja NIKOLA PETROVIĆ, DIREKTOR EMS - Nisu tačni navodi da su cene nekretnina niže od tržišnih i da su nekretnine bile samo za privilegovane. NEVENA VESELINOVIĆ, ADVOKAT - Ugovor o zakupu zaključen između Advokatske kancelarije Veselinović i „Diposa“ je već učinjen dostupnim medijima, nakon čega je u više navrata objavljena njegova sadržina i detaljni uslovi ugovora.

Mutne radnje PRISVOJILI STANOVE Zanimljivo je i da je tokom vladavine Slobodana Miloševića veliki broj vila i stanova otuđen, i to tako što su zakupljene stanove prisvajali ili menjali za vile. Među imenima koji se u izveštaju pominju su Živadin Jovanović, bivši ministar za inostrane poslove, i Dragan Jočić, bivši ministar policije, koji je vila u Diplomatskoj koloniji zamenio sa dva stana.

Na spisku i Milan Ševo DRŽAVA UDOMILA I ŠVEDSKOG KRIMINALCA? Među onima koji zakupljuju nekretnine od države je i izvesni Milan Ševo. Zanimljivo, isto ime i prezime nosi i balkanski kum švedskog podzemlja koji je pre 13 godina, prema pisanju medija, utočište našao u Beogradu. U policijskoj evidenciji Ševo je registrovan kao jedna od dve najistaknutije „mafijaške ličnosti“ s Balkana.

Može im se DUŽNI SEDAM MILIONA EVRA Iako je Ðoko Krivokapić, direktor Diposa, govorio da potražuju samo pola miliona evra na osnovu naplaćene zakupnine, dug zakupaca je, prema Izveštaju, ipak mnogo veći. Početkom 2014. godine dostavili su Ministarstvu privrede podatak da mu klijenti duguju skoro sedam miliona evra. Dipos se oko cele ove priče dobro osigurao - usvojio je Pravilnik kojim su se oslobodili odgovornost.

OVI SE BAŠKARE NA DEDINJU - Milorad Vučelić, vlasnik Pečata - Nevena Veselinović, supruga Gorana Veselinovića - Nikola Petrović, direktor JP „Elektromreže Srbije“ - Milan Colić, hirurg - Zdenko Tomanović, advokat - Goran Đoković, stric Novaka Đokovića - firma „Partizan tek“ Slobodana Tešića, kontroverznog biznismena - Merima Njegomir (vratila) - G17

Činjenice ŠTA JE SPORNO - Nekretnine izdavane po cenama nižim od tržišnih - Samo privilegovani su mogli da ih zakupe - Zakupnine određivane neposrednim dogovorom - Dodeljivane znatno niže vrednosti stanovima - Brojni stanovi i vile otuđeni