"AUSTRALIJI JE VAŽNIJA EKONOMIJA I SARADNJA SA KINOM" Amerika uputila poziv državama da se izjasne o potencijalnom sukobu sa Tajvanom: Evo koja je realna opcija
Sjedinjene Američke Države su uputile poziv Australiji i Japanu da se izjasne da li će u slučaju sukoba Kine i Tajvana pružiti pomoć Tajvanu. I to sve u trenutku kada se australijski premijer nalazi u Šangaju odakle poručuje da je upravo Kina njihov najveći trgovinski partner i da je tu da ojača australijske poslove i biznise. Gde su granice savezništva i odakle počinje real-politika?
U svetu koji sve više podseća na partiju šaha velikih sila, Tajvan postaje mesto na karti sveta potencijalnih geopolitičkih promena. Kina tvrdi da je njihov, Sjedinjene Države kažu da će ga braniti odlučno, ali još uvek bez potpisanih pravno-formalnih ugovora.
Australija je jasno poručila da ne želi unapred da se obavezuje na eventualni sukob Kine i Tajvana. O tome koliko je ova pozicija održiva, imajući u vidu AUKUS partnerstvo i kvad savez sa Sjedinjenim Državama, govorila je profesorka Fakulteta političkih nauka, Dragana Mitrović za Kurir televiziju:
- Australijski premijer čija je poseta Kini u toku, je već iskazao, i po sadržaju te posete i sastavu delegacije se vidi da je prioritet Australije da obnovi, učvrsti i proširi ekonomske odnose sa Narodnom Republikom Kinom, budući da on otprilike trećinu ukupne trgovine obavlja upravo sa ovom zemljom, da gotovo četvrtina stranih turista koji dolaze u Australiju jesu upravo posetioci iz Narodne Republike Kine. Dakle, Australiji je posle ozbiljnih sporova tokom pandemije stalo da ove odnose obnovi i učvrsti. Oni su joj očigledno daleko važniji, australijski premijer je kazao tamo u čemu se ne slažemo, u tome se ne slažemo. Međutim, na toj listi prioriteta ekonomija je na prvo mesto, bez obzira na članstvo Australije u AUKUS-u i to što je ona deo i kvada i bitan igrač u Indo-Pacifičkoj strategiji Sjedinjenih Američkih Država.
Evidentno je da Narodna Republika Kina širi svoj ekonomski i vojni uticaj, ne samo u regionu, već i u celom svetu, a Mitrović je objasnila da li je Australija kao zemlja spremna vojno i logistički za jednu takvu potencijalnu eskalaciju u tom regionu:
- Ni jedna zemlja, pa ni Australija, članica AUKUS-a, ne bi sebe izložila tako ogromnom riziku kao što je ulazak u otvoreni vojni sukob sa Narodnom Republikom Kinom. Dakle, to nije nikakva realna opcija na koju bi mogli oni koji na to računaju da se zaista oslone - rekla je Mitrović i osvrnula se na stav Indije i ostalih zemalja:
- Svako od njih pre svega ima različitu viziju šta znači pripadanje tim formatima, a ni kod jedne druge države, osim u američkim dokumentima, dakle za Sjedinjene Američke Države, nigde nismo mogli da vidimo i stvarnu nameru da sebe izlože tako ogromnom riziku da svom najvećem ili investicijom ili trgovačkom partneru, zemlji koja je globalna i vojna sila kao što je Narodna Republika Kina, dominira regionom na tako mnogo načina da se izlože direktno u konfrontaciji sa njom. O tome nema govora kad je u pitanju bilo koji američki saveznik u regionu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs